Siniak

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Siniak, zwany również krwiakiem, to zmiana skórna związana z podskórnym wylewem krwi z naczyń krwionośnych, zwykle na skutek uderzenia się, obicia czy upadku. Powstaje w momencie, gdy z różnych powodów naczynie krwionośne zostanie uszkodzone, a krew przedostaje się poza jego łożysko. Nawet, gdy nie dojdzie do jednoczesnego przerwania ciągłości skóry. Zazwyczaj siniaki nie są powodem do niepokoju i nie podejmuje się leczenia.

Siniak

Siniak – przyczyny i mechanizm powstawania

Siniaki mogą pojawiać się bez względu na styl życia, wiek, codzienną dietę czy inne czynniki. Co prawda, niektóre osoby wykazują większą predyspozycję do ich powstawania, siniak może wówczas pojawić się krótko po lekkim uderzeniu się. U innych osób nawet mocniejsze uderzenia nie spowodują tego typu zmian. To całkowicie fizjologiczna reakcja organizmu, krwiak znika po kilku dniach bądź tygodniach, w zależności od swojej wielkości. Bezpośrednią przyczyną siniaków nawet przy lekkich obiciach mogą być jednak problemy zdrowotne, takie jak:

  • skazy krwotoczne;
  • słaba kondycja naczyń krwionośnych;
  • awitaminoza, szczególnie witaminy C oraz witaminy K;
  • przyjmowanie niektórych leków, zwłaszcza aspiryny, glikokortykosteroidów oraz ibuprofenu;
  • anemia (oraz niedobór żelaza i witaminy B12);
  • choroby nowotworowe;
  • zaburzenia krzepnięcia krwi;
  • alkoholizm;
  • stany zapalne żył.

Tendencja do siniaków wzrasta wraz z wiekiem, gdy kondycja skóry i naczyń krwionośnych ulega pogorszeniu. Omawiane zmiany skórne mogą być również konsekwencją pobierania krwi czy wkłuć dożylnych. Jeśli siniakom towarzyszą inne objawy, można podejrzewać niektóre choroby. Przykładowo, siniaki w obrębie kończyn dolnych w połączeniu z ich obrzękami oraz krwawieniem z dziąseł mogą wskazywać na marskość wątroby.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Łatwe siniaczenie się i krwawienia są również wyróżniającymi cechami niektórych dziedzicznych chorób tkanki łącznej uwarunkowanych defektem kolagenu. Powodują one wzmożoną łamliwość naczyń włosowatych i okołonaczyniowej tkanki łącznej. Przykładem jest zespół Ehlersa-Danlosa.

Siniaki – objawy

Krwiaki zazwyczaj powodują bolesność i nadwrażliwość w okolicy ciała, na której się znajdują. Łatwo rozpoznać je po charakterystycznej zmianie zabarwienia skóry, początkowo są one ciemnoczerwone, po czym robią się sine. Po kilku dniach ponownie zmieniają barwę na zielonkawą i żółtą, po czym zanikają. Czas wchłaniania siniaków wynosi około 7-10 dni. Zmiana ich zabarwienia wiąże się ściśle z rozkładem składników krwi, zwłaszcza hemoglobiny. Jeśli uraz był intensywny, może jednocześnie dojść do pojawienia się obrzęku.

Domowe sposoby na siniaki

Krwiaki powstają zwykle w 2 fazach:

  • formowanie się zmiany, które następuje bezpośrednio po urazie. Krew wynaczynia się z żył i rozprzestrzenia poza nią. Na tym etapie należy dążyć do zamknięcia naczyń krwionośnych, aby jak najmniej krwi mogło je opuścić. Najlepszym czynnikiem zamykającym naczynia krwionośne jest zimno. Wystarczy przyłożyć do kontuzjowanego miejsca zimny okład bądź obficie spryskać sprayem chłodzącym po kontuzjach, dostępnym w każdej aptece;
  • gojenie się zmiany – siniak jest już uformowany, zamknięcie naczyń nie wpłynie więc na jego wygląd. Dąży się do stymulacji krążenia krwi, aby przyspieszyć jej wchłanianie i tym samym zanik krwiaka. Można zatem przykładać ciepłe okłady, które poprawiają cyrkulację krwi.

Podczas leczenia siniaków bardzo ważna jest codzienna dieta. Wskazana jest suplementacja:

  • kolagenu – jednego z głównych składników naczyń krwionośnych;
  • witaminy C – przyspieszającej procesy gojenia się i wpływającej na szczelność oraz elastyczność naczyń krwionośnych;
  • żelaza i witaminy B12 (lub kompleksu witamin z grupy B) – niezbędnych do prawidłowego przebiegu procesów krzepnięcia krwi.

W pozbyciu się siniaków może pomóc również delikatny masaż lub zaaplikowanie maści i żeli zakupionych w aptece. Chcąc sięgnąć po domowe i naturalne sposoby można wypróbować okład z octu (lub sody). Wystarczy w 1/2 szklanki zimnej wody dokładnie rozprowadzić 1 łyżkę octu, a następnie nasączyć tym roztworem grubą gazę i przykładać do krwiaka na maksymalnie 15 minut.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Sułek K., Wybroczyny i siniaki – pierwsze kroki diagnostyczne, Lekarz POZ, 3/2018.
  2. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, tom II, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  3. Sieroń D., Urazy i kontuzje treningu siłowego i fitness, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław, 2018.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *