Trądzik zawodowy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Trądzik zawodowy to charakterystyczny rodzaj trądziku (choroby dermatologicznej zwykle o długim przebiegu), który tworzy się w odpowiedzi na kontakt skóry z czynnikami wywołującymi zmiany skórne obecnymi w miejscu pracy. Diagnostyką i leczeniem problemu zajmuje się dermatolog. Podstawą jest ograniczenie ekspozycji ciała na te czynniki.

Trądzik zawodowy

Trądzik zawodowy – przyczyny

Trądzik zawodowy pojawia się u osób, które są stale narażone na oddziaływanie niektórych substancji chemicznych, zwłaszcza:

  • związków chloru;
  • olejów mineralnych;
  • smarów;
  • ropy naftowej;
  • przetworów smołowych;
  • smarów.

Takie substancje powszechnie odnotowuje się w wielu różnych zakładach pracy, np. w dziedzinie mechaniki samochodowej i lotniczej czy przemyśle ciężkim. Trądzik zawodowy może rozwinąć się ponadto u osób pracujących w silnie zapylonych i zadymionych pomieszczeniach (np. pyłem węglowym, krzemionkowym, szklarskim, drzewnym, metalowym, czy murarskim), mimo że taka ekspozycja ciała nie wiąże się ściśle z wykonywaniem pracy zawodowej.

Aby doszło do wystąpienia typowych zmian skórnych, przeważnie potrzebna jest nieco dłuższa ekspozycja na powyższe związki chemiczne. U nowych pracowników trądzik pojawia się najczęściej po kilku lub kilkunastu tygodniach. Nie ma przy tym znaczenia, czy związki te znajdują się w powietrzu, czy może w różnego rodzaju substancjach ciekłych i mazistych, które przypadkowo zostają naniesione na powierzchnię skóry.

Trądzik zawodowy – objawy

Objawy trądziku zawodowego umiejscawiają się głównie na przedramionach, tułowiu, w okolicach narządów płciowych, a także po zewnętrznych stronach podudzi. Mogą jednak pojawić się w dowolnym miejscu na ciele. Przyjmują różną postać:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • postać zaskórnikową;
  • postać grudkowo-krostkową;
  • postać ropowiczą;
  • postać bliznowcową.

Wszystko zależy od czynnika wywołującego zmiany skórne oraz czasu trwania ekspozycji skóry na niego. Trądzik zawodowy to zmiany skórne wypełnione ropną wydzieliną, której absolutnie nie wolno samodzielnie wyciskać. Może poskutkować to rozsianiem się zakażenia oraz wystąpieniem blizn potrądzikowych, które są poważnym problemem estetycznym skóry.

Diagnostyka trądziku zawodowego

Diagnostyka trądziku zawodowego odbywa się w gabinecie dermatologicznym na podstawie wywiadu zdrowotnego oraz obserwacji występujących zmian skórnych. W ramach wywiadu najistotniejsze pytania dotyczą stosowanych chorób własnych pacjenta i tych występujących w rodzinie, a także rodzaju wykonywanej pracy zawodowej, miejsca zamieszkania i ewentualnej ekspozycji na zanieczyszczenia. Niekiedy dermatolog zleca dodatkowo badania krwi.

Trądzik zawodowy – leczenie

Leczenie trądziku zawodowego powinno obejmować przede wszystkim ograniczenie ekspozycji skóry na czynniki wywołujące zmiany skórne, znajdujące się w miejscu pracy. Jeśli nie jest możliwa zmiana stanowiska, pracownik powinien szczególnie zadbać o przestrzeganie zasad BHP, w tym o noszenie odpowiedniej, zakrywającej ciało odzieży roboczej, zakładanie rękawic i okularów ochronnych itd.

Jednocześnie stosuje się przepisane przez dermatologa maści przeciwtrądzikowe. Istotna staje się świadoma pielęgnacja skóry – dotyczy to zarówno nawyków dnia codziennego (np. unikanie wyciskania pryszczy lub ich przekłuwania, wieczorne zmywanie makijażu itd.), jak i stosowanych kosmetyków (dobrane indywidualnie do potrzeb i rodzaju cery). Uzupełnieniem leczenia jest zdrowa, zbilansowana dieta. Można sięgnąć po Chlorellę, która oczyszcza organizm z toksyn i przyspiesza likwidację zmian skórnych. Innymi rekomendowanymi suplementami diety są:

Przeciwwskazane jest natomiast palenie papierosów, picie alkoholu, spożywanie słodyczy.

Pracownicy narażeni na trądzik zawodowy każdorazowo po powrocie do domu powinni wziąć dokładny prysznic, a jeśli jest to możliwe – nawet w zakładzie pracy po zakończeniu zmiany. Po umyciu ciała należy nałożyć na skórę krem lub balsam regenerujący, co może złagodzić ewentualne podrażnienia wywołane czynnikami chemicznymi.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Janda K., Chwiłkowska M., Trądzik pospolity – etiologia, klasyfikacja, leczenie, Annales Academiae Medicae Stetinensis, 2/2014.
  2. Rudnicka L., Olszewska M., Rakowska A., Sar-Pomian M., Współczesna dermatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *