Trądzik piorunujący

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Trądzik piorunujący to najcięższa, najtrudniejsza w leczeniu postać trądziku, niekiedy charakteryzująca się wręcz dramatycznym przebiegiem. Występuje stosunkowo rzadko, ponieważ dotyczy do 1% pacjentów leczonych dermatologicznie. Nieco częściej obserwuje się ją u chłopców w okresie dojrzewania niż u dziewcząt. Czynnikiem ryzyka jest 2-letnia obecność trądziku zwyczajnego w wywiadzie chorobowym.

Trądzik piorunujący

Trądzik piorunujący – przyczyny

Przyczyna powstawania trądziku piorunującego nie została poznana. Uważa się, że w przebiegu choroby następuje nadmierna odpowiedź immunologiczna organizmu na antygeny Propionibacterium acnes. Pod uwagę bierze się również czynniki genetyczne i ewentualne problemy hormonalne, co tłumaczyłoby większą częstotliwość trądziku piorunującego w okresie pokwitania.

Trądzik piorunujący – objawy

Trądzik piorunujący cechuje się obecnością zlewających się nacieków i ropni, prowadzących do powstania martwicy krwotocznej. Zmiany te zazwyczaj lokalizują się na twarzy, szyi i plecach. Towarzyszą im objawy ogólne, takie jak:

W skrajnych przypadkach może również wystąpić jałowe zapalenie szpiku kostnego z częstym zajęciem stawu mostkowo-obojczykowego. Opisano kilka przypadków wystąpienia hepatomegalii lub splenomegalii w przebiegu trądziku piorunującego. W badaniach laboratoryjnych stwierdzić można podwyższony poziom OB oraz CRP, leukocytozę, a także białkomocz. Choroba pozostawia po sobie trwały ślad – rozległe i szpecące blizny, które można minimalizować wcześnie podjętą, celowaną terapią.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zobacz również: Blizny potrądzikowe.

Trądzik piorunujący ma nie tylko poważne konsekwencje zdrowotne i estetyczne. Jego obecność znacznie wpływa na stan psychiczny pacjenta, szczególnie, gdy znajduje się on dopiero w okresie pokwitania. Często wycofuje się z życia społecznego, unika interakcji z rówieśnikami, którzy wykluczają go ze swojej grupy. Nierzadko obserwuje się przypadki rozwijającej się depresji.

Trądzik piorunujący – leczenie

Tradycyjna antybiotykoterapia podejmowana w leczeniu trądziku zwyczajnego nie przynosi oczekiwanych efektów terapeutycznych. Podobnie jak terapia innymi powszechnie stosowanymi preparatami farmaceutycznymi. Właśnie dlatego lekiem z wyboru są w tym przypadku glikokortykosteroidy. Po wstępnym opanowaniu stanu zapalnego do terapii włącza się podaż izotretynoiny doustnej. Należy bacznie obserwować zmiany stanu zdrowia pacjenta, ponieważ w niewielu przypadkach lek ten może skutkować zaostrzeniem zmian trądzikowych, włącznie z rozwojem nowych. Wówczas konieczne jest jego odstawienie, pozostając przy sterydach.

Ze względu na silny wpływ trądziku piorunującego na psychikę pacjenta, rekomenduje się jednoczesną psychoterapię. Udowodniono, że utrzymywanie zdrowej, zbilansowanej diety z wykluczeniem cukrów prostych i przetworzonej żywności, może nieco łagodzić objawy.

Pielęgnacja skóry

Pielęgnacja skóry nie ma kluczowego znaczenia w przypadku trądziku piorunującego, ponieważ nawet najlepiej dobrana nie jest w stanie zlikwidować objawów choroby. Niemniej stanowi ważną część dbania o siebie i chroni przed zaostrzaniem się zmian. Wszelkie kosmetyki myjące i pielęgnacyjne powinny mieć w pełni naturalny skład. Unika się przede wszystkim dodatku alkoholu i silnych detergentów. Warto postawić na produkty nawilżające oraz natłuszczające. Dermatolog pomoże dobrać preparaty łagodzące podrażnienia skóry, natomiast kosmetolog może polecić profesjonalne zabiegi. Nie zawsze mogą one jednak być zastosowane. To kwestia indywidualna, która wymaga konsultacji z lekarzem.

Nigdy nie wolno leczyć trądziku piorunującego na własną rękę, ponieważ może to skutkować pozostaniem trwałych, rozległych blizn i wgłębień w skórze. To problem, którego nie można bagatelizować.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kozłowska D., Baran A., Flisiak I., Trudności w leczeniu trądziku piorunującego – opis przypadku, Przegląd Dermatologiczny, 102/2015.
  2. Białek K., Alekseenko A., Wojas-Pelc A., Trądzik piorunujący – zaostrzenie trądziku zwykłego leczonego izotretynoiną?, Przegląd Dermatologiczny, 98/2011.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *