Ropnie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Ropnie to inaczej przestrzenie tkankowe wypełnione ropą – gęstą, mętną cieczą powstającą wskutek procesu zapalnego. Zwykle przyczyną są infekcje bakteryjne. Obecność ropnia powoduje dolegliwości bólowe, a skóra wokół nich często jest zaczerwieniona. Zmiany te mogą lokalizować się w dowolnej części ciała. Leczenie jest konieczne w zależności od przyczyny i umiejscowienia może być zachowawcze bądź chirurgiczne.

Ropnie

 

Ropnie – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną powstawania ropnia jest zakażenie bakteriami – najczęściej gronkowcami bądź beztlenowcami. W przestrzeni tkankowej zaczyna gromadzić się ropa, będąca konsekwencją rozpuszczania mas martwiczych. Zawiera w swoim składzie również bakterie. Za jej tworzenie się w dużej mierze odpowiadają granulocyty i makrofagi, które następnie same ulegają obumarciu i powodują uwolnienie aktywnych form enzymów proteolitycznych do otoczenia. Ze względu na obecność bakterii ropa ma mętną konsystencję i nieprzyjemny zapach.

Istnieje wiele przyczyn, w konsekwencji których powstają ropnie. Ropień okołowierzchołkowy jest skutkiem nieleczonej próchnicy lub stanów zapalnych miazgi i przyzębia. Ropnień wewnątrzbrzuszny powstaje zazwyczaj w przebiegu ostrych stanów chorobowych, w których dochodzi do przerwania ciągłości ściany przewodu pokarmowego. Przykłady:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • pęknięty wrzód żołądka lub dwunastnicy;
  • perforacja w przebiegu zapalenia wyrostka robaczkowego, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego lub uchyłka jelita grubego;
  • zgorzelinowe zapalenie pęcherzyka żółciowego;
  • ostre zapalenie trzustki;
  • martwica przewodu pokarmowego w przebiegu niedokrwienia;
  • ostre stany chorobowe dróg rodnych;
  • urazowe uszkodzenie narządów wewnątrzbrzusznych i przewodu pokarmowego;
  • powikłania pooperacyjne;
  • zakażenia krwiopochodne narządów miąższowych jamy brzusznej.

Ropień może być też konsekwencją obecności ciała obcego w skórze lub innych tkankach, iniekcji dożylnych lub domięśniowych, jak również pojawiają się w przebiegu chorób dermatologicznych, w tym trądziku.

Objawy ropni

Jeśli ropień lokalizuje się w pobliżu powłok ciała (pod skórą), można je z łatwością rozpoznać. Powodują dolegliwości bólowe, szczególnie podczas dotykania i uciskania ich, a skóra nad nimi jest zaczerwieniona i nierzadko obrzęknięta. Może się zdarzyć, że część ropnia będzie wystawać ponad powierzchnię skóry, tworząc nieestetyczną, czerwoną grudkę, na szczycie której pojawi się żółty lub biały wierzchołek. W żadnym razie nie należy samodzielnie usuwać treści ropnej.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy ropnie lokalizują się wewnątrz ciała, np. w okolicy narządów wewnętrznych. Wówczas obraz kliniczny w dużej mierze zależy od umiejscowienia ropnia oraz jego wielkości. Przy ropniach wewnątrzbrzusznych można stwierdzić bolesne uwypuklenie powłok w okolicy ropnia, zaburzenia perystaltyki, wzdęcie jelit, a nawet pojawiają się objawy niedrożności mechanicznej przewodu pokarmowego. Z kolei przy ropniach podprzeponowych można zobrazować uniesienie przepony i ograniczenie jej ruchów, co wpływa negatywnie na jakość oddychania. Ropnie okołowierzchołkowe zębów objawiają się bardzo silnym, ostrym bólem, co uniemożliwia spożywanie posiłków. Ponadto obserwuje się nieprzyjemny zapach z ust.

Zobacz również: Grudki na twarzy – rodzaje, przyczyny.

Diagnostyka ropni

Ropnie z łatwością można rozpoznać na podstawie badania USG bądź RTG. W przypadku ropni umiejscowionych na powierzchni skóry lub tuż pod nią rozpoznanie często opiera się na podstawie szczegółowego wywiadu i oględzin. Badania obrazowe mają największe znaczenie przy ropniach zlokalizowanych wewnątrz jam ciała lub na narządach wewnętrznych, np. w przypadku ropnia mózgu.

Leczenie ropni

Zawsze wdraża się leczenie przyczynowe. Jako że ropnie są konsekwencją infekcji bakteryjnych, kluczowa będzie odpowiednio dobrana antybiotykoterapia. Ponadto w większości przypadków konieczne jest pozbycie się ropnia. Wcześniejsze standardy leczenia polegały na operacyjnym otwarciu i drenowaniu ropnia. Ostatnio metodą preferowaną jest bezoperacyjny, przezskórny zabieg małoinwazyjny – drenaż zbiorników ropnych pod kontrolą USG lub tomografii komputerowej. W przypadku ropni w jamie ustnej zwykle wykonuje się leczenie kanałowe. Z kolei przy ropniach w przebiegu chorób skóry kluczowe znaczenie ma odpowiednia dieta oraz miejscowa pielęgnacja skóry, dobrana indywidualnie dla pacjenta przez doświadczonego dermatologa.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  2. Ćwik G., Solecki M., Pedowski T., Wyroślak-Najs J., Krupski W., Wallner G., Ropnie wewnątrzbrzuszne – współczesna diagnostyka i terapia, Przegląd Gastroenterologiczny, 5/2010.
  3. Rembiasz-Jedliński A., Endodoncja mikroskopowa w praktyce, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2017.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *