Cera naczyniowa

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Cera naczyniowa to jeden z rodzajów skóry, charakteryzujący się płytkim i delikatnym unaczynieniem, w efekcie czego często staje się ona zaczerwieniona, nadwrażliwa, reaktywna na czynniki wewnętrzne i zewnętrzne. Profilaktyka występowania niekorzystnych zmian skórnych obejmuje przede wszystkim modyfikację nawyków, nie należy też pominąć znaczenia właściwie dobranej pielęgnacji.

Cera naczyniowa

Cera naczyniowa – przyczyny i czynniki ryzyka

Skórę naczyniową charakteryzuje nadwrażliwość na różnego rodzaju bodźce – zarówno te pochodzenia wewnętrznego, jak i zewnętrznego. W efekcie ich działania pojawia się rumień oraz różnej średnicy i długości teleangiektazje (potocznie zwane pajączkami). Zmiany rumieniowe mogą być stałe lub czasowe, w zależności od czasu ich utrzymywania się na skórze. Złożony system powiązań między czynnikami hormonalnymi, odpornościowymi i autonomicznym układem nerwowym przy udziale neurotransmiterów reguluje stan napięcia mięśniówki naczyń krwionośnych, przebieg procesów metabolicznych i zmian zapalnych w obrębie naczynia. Dokładne przyczyny cery naczyniowej nie są znane – nie wiadomo, dlaczego występuje ona akurat u konkretnych grup osób, a u innych nie.

Najbardziej jednak narażone na występowanie teleangiektazji i objawów cery naczyniowej są cery suche, ponieważ naskórek jest u nich dość cienki oraz łatwo ulega złuszczeniu. Mają ponadto cienką warstwę płaszcza hydrolipidowego, co sprawia, iż nie są dostatecznie zabezpieczone przed drobnoustrojami chorobotwórczymi i innymi patogenami ze środowiska zewnętrznego. Potwierdzonymi klinicznie czynnikami ryzyka cery naczyniowej są między innymi:

  • częste migreny;
  • zakażenia Helicobacter pylori;
  • menopauza, okres dojrzewania i inne stany związane z zaburzeniami hormonalnymi;
  • niedokrwistość żołądka;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • bezsenność;
  • silny stres w życiu codziennym;
  • częste opryszczki wargowe;
  • wrodzona wrażliwość skóry;
  • choroby wątroby.

Z cerą naczyniową w dużej mierze wiąże się współczesnym tryb życia. Występuje ona częściej u osób, otyłych, prowadzących niezdrową dietę, palących papierosy i pijących alkohol. Także wspomniany wcześniej stres uznaje się za charakterystyczny dla XXI wieku.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jak wygląda cera naczyniowa?

Najbardziej charakterystycznym objawem cery naczyniowej są wspomniane wcześniej teleangiektazje. Początkowo związany z nimi rumień łatwo znika, lecz z biegiem czasu utrwala się i pozostaje na stałe. W konsekwencji tworzą się trwałe uszkodzenia naczyń krwionośnych, które prześwitują przez naskórek. Takie zmiany określamy terminem teleangiektazji. Można więc powiedzieć, że są to trwale uszkodzone naczynia włosowate splotu podbrodawkowatego skóry, które uwidaczniają się w postaci czerwonych „nitek” lub „pajęczynek”.

Cera naczyniowa – leczenie

Osoby z cerą naczyniową powinny w pierwszej kolejności w miarę możliwości unikać tych czynników ryzyka, które nasilają objawy. Są nimi:

  • zbyt długie przebywanie na słońcu oraz mrozie;
  • nagłe zmiany temperatury, np. wyjście z sauny do pomieszczenia z lodem bądź wejście zimą z zewnątrz do dobrze ogrzanego miejsca;
  • picie alkoholu;
  • spożywanie niektórych pokarmów, zwłaszcza bardzo gorących, pikantnych;
  • unikanie długotrwałego opalania się, także w solarium;
  • unikanie silnych bodźców emocjonalnych, np. stresu;
  • rezygnacja z palenia papierosów i unikanie przebywania w pomieszczeniu, w którym w powietrzu unosi się dym tytoniowy.

Każda osoba z cerą naczyniową powinna odwiedzić doświadczonego kosmetologa lub dermatologa. Taka skóra powinna zostać w pierwszej kolejności dobrze diagnozowana, aby wykluczyć inne ewentualne czynniki zmian skórnych, np. schorzenia typu łojotokowe zapalenie skóry czy różnego rodzaju patologiczne rumienie.

Ostatnimi czasy dość dużą popularnością cieszą się zabiegi laserowe kierowane właśnie na rozszerzone naczynka. Do wyleczenia rumienia z reguły wystarcza zamknięcie naczyń krwionośnych za pomocą światła IPL, którym można działać na dużych obszarach twarzy. Laser na naczynka działa wybiórczo, oddziałując na hemoglobinę zawartą w poszerzonych strukturach, pomijając melaninę, przez co zabieg jest mało bolesny i nie uszkadza samej skóry. Nie powoduje poparzeń.

Zobacz również: Laserowe zamykanie naczynek.

Pielęgnacja cery naczyniowej

Cera naczyniowa powinna być starannie, codziennie pielęgnowana, jednak nie ma jednego schematu postępowania – czynności dobiera się indywidualnie do danej osoby, często metoda prób i błędów. Zazwyczaj do oczyszczania stosuje się podobne preparaty jak w przypadku cery wrażliwej i suchej. Wieczorem bez względu na to, czy na skórę jest nałożony makijaż czy nie, zmywa się ją tłustym zmywaczem lub mleczkiem kosmetycznym. Rano zmywa się twarz mleczkiem kosmetycznym lub naparem ziołowym. Można przemywać cerę również ciepłą wodą, najlepiej przegotowaną z dodatkiem azulenu lub wywaru z rumianku, 2-3% roztworu kwasu borowego oraz delikatnym mydłem przetłuszczonym. Zawsze dobrym pomysłem jest konsultacja z kosmetologiem.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Wasiluk M., Zadbaj o cerę naczynkową, Beauty, 3/2025.
  2. Krysiak-Zielonka I., Kałużna O., Problemy cery naczyniowej – charakterystyka i niwelowanie zmian, Kosmetologia Estetyczna, 4/2019.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *