Suplementacja koenzymem Q10 jest dobrym rozwiązaniem dla wielu osób. Wpływa ona korzystnie nie tylko na zdrowie, ale również stan psychiczny i urodę. Koenzym Q10 jest substancją w pełni bezpieczną, ponieważ jego pewne ilości są również syntezowane przez organizm człowieka. W niektórych okolicznościach oraz wraz z wiekiem synteza ta jednak maleje. Wówczas warto sięgnąć po suplement diety z koenzymem Q10, aby uzupełnić niedobory.
Wchłanianie koenzymu Q10 w przewodzie pokarmowym
Koenzym Q10 wchłania się dobrze, a sam proces jest powolny i niecałkowity. Maksymalną wartość koenzymu Q10 w osoczu krwi odnotowuje się po 6-23 godzinach, a czas ten zależy między innymi od ogólnego stanu zdrowia konsumenta oraz od jego wieku.
Po wchłonięciu transportowany jest wraz z krwią do wszystkich komórek, które go potrzebują. Magazynowanie zachodzi natomiast głównie w narządach wewnętrznych człowieka, które do swojej pracy wymagają dużego nakładu energii. Zostaje zatem odkładany w wątrobie, śledzionie, płucach, nadnerczach, sercu czy nerkach.
Suplementacja koenzymem Q10
W pierwszej kolejności należy mieć na względzie, że jednorazowe podanie suplementu nie wpłynie znacząco na zdrowie konsumenta. Jak we wszystkim, tak tutaj bardzo ważna jest regularność przyjmowania kapsułek oraz sumienność.
Ze względu na to, że konwencjonalnie związek ten rozpuszcza się w tłuszczach, suplement ten przyjmuje się po posiłku. Informację tę wzięli pod uwagę także producenci suplementów, którzy umieszczają koenzym Q10 w kapsułce z lecytyną sojową. Mimo wszystko warto przyjmować go po posiłku, ponieważ związek bardzo dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego po jedzeniu (znacznie lepiej niż na czczo).
Jednak na polskim rynku można już spotkać koenzym Q10 od bioalgi rozpuszczalny w wodzie. Zapewnia to niezwykle wysoką wchłanialność, czyli ile substancji może zostać realnie wchłonięte i wykorzystane. Dzięki temu organizm nie jest zmuszony do uruchamiania energochłonnych procesów transportu substancji, co ma miejsce przy innych, tradycyjnych koenzymach Q10 rozpuszczalnych w tłuszczach.
Dla kogo suplementacja koenzymem Q10?
Maksymalne stężenie koenzymu Q10 występuje w tkankach człowieka w wieku około 20 lat. Następnie, wraz z wiekiem synteza tego związku stopniowo maleje. To właśnie wtedy warto rozpocząć suplementację, aby pokryć zapotrzebowanie organizmu na koenzym Q10. Szacuje się, że wraz z pożywieniem człowieka dostarcza go około 2-20 mg.
Można zatem wywnioskować, że przyjmowanie tego suplementu korzystnie na każdą osobę powyżej 20 roku życia. Dotyczy to zwłaszcza osób dojrzałych oraz starszych.
W związku z faktem, że koenzym Q10 znajduje się głównie w mięsie i organach zwierzęcych, suplementacja polecana jest wszystkim osobom wykluczającym z codziennej diety te produkty lub spożywające je tylko „od święta”.
Koenzym Q10 jest wskazany jako suplement diety:
- dla sportowców, ponieważ zmniejsza subiektywne uczucie zmęczenia, poprawia regenerację tkanek oraz zwiększa wydajność tkanki mięśniowej;
- w trakcie leczenia niepłodności, ponieważ zmniejsza ilość wolnych rodników tlenowych (stanowiących jedną z przyczyn obniżonej płodności i zaburzeń libido), a także wpływa korzystnie na ilość i jakość nasienia a także plemników;
- dla osób starszych, dbających o wygląd zewnętrzny, ponieważ koenzym Q10 wspomaga likwidację płytkich zmarszczek i opóźnia powstawanie nowych, regeneruje skórę oraz chroni ją przed zanieczyszczeniami pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego.
Właściwości antyoksydacyjne koenzymu Q10
Popularnym tematem ostatnich lat stał się wpływ wolnych rodników tlenowych na zdrowie i wygląd człowieka. Wykazano, że te reaktywne formy tlenu nie tylko przyspieszają starzenie się organizmu, ale również znacznie zwiększają ryzyko rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworów, miażdżycy, chorób autoimmunologicznych, otyłości czy depresji. Koenzym Q10, jako silny przeciwutleniacz, posiada zdolność redukcji poziomu reaktywnych form tlenu. Można go zatem przyjmować w celach profilaktycznych. Zwłaszcza, jeśli dana osoba narażona jest na czynniki zwiększające ilość wolnych rodników tlenowych w organizmie, do których zalicza się między innymi:
- nadmierny lub przewlekły stres;
- nieodpowiednia dieta;
- przewlekłe przyjmowanie leków, głównie obniżających poziom cholesterolu;
- mała ilość snu przez dłuższy okres czasu;
- częste sięganie po używki (palenie papierosów, nadużywanie alkoholu itd.);
- ekspozycja na zanieczyszczenia środowiska oraz na silne promieniowanie słoneczne.
Warto wiedzieć, że lepsze efekty uzyska się stosując jednocześnie koenzym Q10 oraz witaminę C.
Polecane produkty:
Koenzym Q10 bioalgi
Koenzym Q10 bioalgi to naturalny suplement o wysokiej jakości, zawiera związki które chronią organizm przed wolnymi rodnikami. Dodatkowo koenzym Q10 uczestniczy w każdym procesie fizjologicznym komórek organizmu … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Czernic A., Bartosz M., Błaszczyk J., Andysz A., Błaszczyk-Suszyńska J., Wpływ suplementacji koenzymem Q10 na enzymatyczną obronę antyoksydacyjną krwinek czerwonych ludzi zdrowych, Problemy Higieny i Epidemiologii, 3/2011.
- Gałka U., Ogonowski J., Koenzym Q – powstawanie, właściwości i zastosowanie w preparatach kosmetycznych, LAB, 5/2015.
- Florkowski C., Molyneux S., Young J., Koenzym Q10 i zastoinowa niewydolność serca: zmieniające się dowody naukowe, Kardiologia Polska, 73/2015.