Ochrona przed słońcem na plaży

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Ochrona przed słońcem na plaży jest bardzo ważna, ponieważ jest to miejsce szczególnie narażone na nadmierne promieniowanie UV, co wpływa niekorzystnie na ludzkie zdrowie. Nadmiar słońca jest wyjątkowo szkodliwy, a najpoważniejszą jego konsekwencją jest zwiększanie ryzyka raka skóry, czyli czerniaka. Odpowiednia ochrona zmniejsza ryzyko chorób skórnych oraz opóźnia procesy jej starzenia się.

Ochrona przed słońcem na plaży

Ochrona skóry przed słońcem na plaży

Ochrona przed słońcem na plaży powinna być kompleksowa i obejmować wszystkie najbardziej narażone części ciała. Przede wszystkim należy zabezpieczyć skórę, stosując krem z filtrem UV. Jako że na plaży przy wodzie nasłonecznienie jest wyjątkowo duże, rekomenduje się sięganie po kremy z SPF 50+, nie mniejszym. Smaruje się wszystkie odsłonięte części ciała, nie zapominając o szyi i dekolcie, małżowinach usznych, twarzy oraz stopach i dłoniach. Warto nakremować też skórę tuż przy linii odzieży (np. pod zapinką biustonosza od bikini czy pod materiałem gumki od spodenek kąpielowych). Wszystko przez to, że odzież może z łatwością się przesunąć, na co prawdopodobnie nie zwrócimy uwagi podczas dobrej zabawy. Wówczas nieposmarowana, odsłonięta skóra może doznać poparzenia słonecznego.

SPF to podstawowy wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej w stosunku do promieniowania UVB. UVB stanowi zaledwie około 5% całości promieniowania słonecznego i penetruje płytko, do warstwy powierzchniowych warstw naskórka. Mimo tego jest wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ wywiera wiele poważnych skutków zdrowotnych, m.in. odpowiada za powstawanie oparzeń słonecznych, rumienia, syntezę barwnika skórnego (melaniny) i związane z tym pojawienie się opalenizny. Ponadto zwiększa ryzyko rozwoju nowotworu skóry.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Należy zaznaczyć, że pierwsza aplikacja kremu z filtrem powinna mieć miejsce jeszcze w pomieszczeniu zamkniętym, np. w domu przed wyjściem na plażę. Dopiero po około 15 minutach można wyjść na słońce, wówczas mamy pewność, że krem zaczął już działać i rzeczywiście chroni skórę. Następnie co około 2 godziny należy powtarzać kremowanie całego ciała. Wyjątkiem jest spędzanie czasu w wodzie, wówczas po każdym wyjściu z wody należy ponowić kremowanie ciała, ponieważ kremy z filtrem UV nie są wodoodporne.

Ochrona głowy przed słońcem na plaży

Równie istotna jest ochrona głowy, ponieważ nadmierne jej przegrzanie może doprowadzić do udaru słonecznego, skrajnego odwodnienia się, bólu i zawrotów głowy oraz omdleń. Aby tego uniknąć, należy nosić kapelusz z szerokim rondem, czapkę z daszkiem lub chustę, pamiętając, aby dodatki te były wykonane z przewiewnych i naturalnych tkanin, które zapewniają dobrą cyrkulację powietrza. Najlepiej, aby miały na sobie dziurki, przez które dodatkowo może krążyć powietrze. W innym razie uzyskamy odwrotne efekt od oczekiwanego, pod czapką stworzy się gorące środowisko przypominające saunę. Za każdym razem, gdy znajdziemy się w zacienionym miejscu, należy zdjąć nakrycie głowy, aby ewentualny pot mógł bez problemu odparować.

Ochrona oczu przed słońcem na plaży

Przebywając na plaży, zaleca się noszenie okularów przeciwsłonecznych. Brak zabezpieczenia oczu przed nadmiernym słońcem może znacznie zwiększać ryzyko zaburzeń widzenia, w tym rozwój zaćmy, zwyrodnienia plamki żółtej czy stanów zapalnych narządu wzroku. Ponadto bez nich wzrasta częstotliwość łzawienia oczu, częstego mrugania i wzmożonego ciśnienia w gałce ocznej. Okulary powinny być jednak atestowane, muszą posiadać stosowne filtry. Większość okularów dostępnych na bazarkach i kramach nie są wystarczające i nie chronią wzroku przed słońcem. Ich noszenie jedynie poprawia estetykę plażowej stylizacji, a nie o to chodzi. Warto więc zainwestować w dobre, skuteczne okulary przeciwsłoneczne. Ich cena rozpoczyna się zazwyczaj od 100 zł.

Ochrona przed słońcem na plaży – co jeszcze warto wiedzieć?

Dobrym pomysłem jest jak najczęstsze chowanie się w cieniu. Jeśli idziemy spożyć posiłek lub odpocząć, najlepiej wybierać do tego takie lokale, które oferują miejsca wewnątrz lub pod parasolkami. To czas dla organizmu na ochłonięcie i jest on niezmiernie ważny. Jeśli wystąpią zawroty głowy czy osłabienie, również jak najszybciej należy udać się do chłodnego, zacienionego miejsca. Dodatkowo należy pamiętać o wzmożonym zapotrzebowaniu organizmu na wodę. Standardowo wynosi ono około 1,5 l dziennie, jednak na plaży, przebywając na słońcu, może wzrastać nawet 2-krotnie. Zabronione jest picie alkoholu, najlepiej sprawdzają się napoje bogate w elektrolity, np. soki owocowe, izotoniki, woda mineralna.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Stanisz B., Ochrona skóry przed negatywnymi skutkami promieniowania UV, Farmakologia Polska, 2009, 65(5): 363-368.
  2. Nowak K., Całoroczna ochrona przeciwsłoneczna, Apteka Niezapominajka, 10/2020.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *