Domowe maseczki na trądzik i przebarwienia mogą zdziałać cuda, jednak najskuteczniejsze są wówczas, gdy przebarwienia są raczej niewielkie, a sama pielęgnacja prowadzona jest systematycznie. W pozostałych przypadkach najlepiej skonsultować się z kosmetologiem, który dobierze profesjonalny zestaw zabiegów na trądzik i przebarwienia. Jakie są sprawdzone domowe maseczki na trądzik i przebarwienia?
Maseczka z kurkumą
Kurkuma wykorzystywana jest do pielęgnacji włosów i ciała od tysięcy lat, a jej popularność nie maleje także dzisiaj. Działa kojąco na cerę, rozjaśnia skórę, walczy z przebarwieniami i świetnie radzi sobie z trądzikiem, co zawdzięcza swoim właściwościom przeciwzapalnym, łagodzącym oraz antyseptycznym. Zawiera składnik kurkuminę, który dodatkowo jest silnym antyoksydantem.
Celem wykonania maseczki z kurkumy wystarczy zmieszać w równych proporcjach (po 1 łyżeczce): kurkumy, miodu naturalnego, jogurtu naturalnego, oliwy z oliwek, przy czym do całości można dodać kilka kropel olejku roślinnego dobranego do potrzeb skóry. Taki olejek może też zastąpić oliwę, o ile nie jest na tyle drażniący, że powinno się go mieszać z innymi substancjami oleistymi. Po dokładnym wymieszaniu wszystkich składników pastę nakłada się na oczyszczoną wcześniej skórę twarzy, pozostawia na 20 minut, po czym spłukuje ciepłą wodą.
Maseczka z sokiem z cytryny
Sok z cytryny jest w stanie efektywnie oczyścić skórę i zamknąć pory skóry, co zmniejsza ryzyko tworzenia się zaskórników. Zawarty w nim kwas cytrynowy wykazuje działanie złuszczające, delikatnie usuwając martwe komórki skóry, co wpływa na wyrównanie kolorytu skóry. Szczególną ostrożność powinny jednak zachować osoby ze cerą wrażliwą i bardzo delikatną, ponieważ zbyt długi kontakt z sokiem cytrynowym może doprowadzić u nich do podrażnień skóry.
Najprostszy przepis obejmuje wymieszanie 2 łyżek świeżo wyciśniętego soku z cytryny z łyżką miodu naturalnego oraz dwiema łyżkami jogurtu. Taką maseczkę nakłada się na skórę tak samo, jak w poprzednim przypadku. Alternatywnie maseczkę przygotować można, dodając do 2 łyżek sody oczyszczonej około ¼ szklanki soku z cytryny. Soda również ma działanie antybakteryjne i rozjaśniające, co wykorzystuje się w kosmetologii.
Maseczka ogórkowa
Świeży, ekologiczny ogórek jest skarbnicą witamin i składników mineralnych, co wykorzystuje się celem rozjaśniania skóry oraz zwalczania zmian trądzikowych. Odżywia skórę, przyspiesza jej regenerację oraz nawilża ją, co nie pozostaje bez znaczenia dla kondycji skóry. Właściwości te zawdzięcza on zwłaszcza wysokiej zawartości witaminy K oraz witaminy C. Tak naprawdę w zupełności sprawdzić się mogą zwykłe okłady z ogórka. W tym celu należy dokładnie go umyć (jeśli nie będziemy obierać go ze skórki) i pokroić na plasterki. Takie plasterki nakładamy na oczyszczoną skórę i pozostawiamy na 15 minut. Chcąc wydobyć nieco więcej właściwości z ogórka, można też zetrzeć go na tarce najgrubszymi oczkami, a następnie nałożyć na skórę. Istnieje ryzyko, że takie wiórki będą po prostu spadać z twarzy, zatem warto spoić je ze sobą gęstym kefirem (bogactwo probiotyków) bądź miodem naturalnym (np. miód gryczany).
Zobacz również: Maseczka z ogórka.
Maseczka ze Spiruliny
Dzięki wysokiej zawartości witamin, składników mineralnych i przeciwutleniaczy, Spirulina może wspomagać zdrowie skóry. Udowodniono, że ma ona właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze. Jak wiadomo, podłożem trądziku są bakterie, które inicjują i nasilają zmiany. Zatem Spirulina może skutecznie zmniejszać widoczność zmian trądzikowych, jednocześnie delikatnie rozjaśniając skórę. Jednocześnie jest bezpieczna i uniwersalna.
Celem przyrządzenia takiej maseczki wystarczy zmieszać łyżkę Spiruliny w proszku z 2 łyżkami wody – to klasyczny przepis, który można jednak dowolnie modyfikować. Wystarczy zmienić wodę na miód naturalny (który zresztą także ma właściwości rozjaśniające i antybakteryjne) bądź na olejek dobrany do porowatości skóry. Zastosowanie takiej maseczki jest identyczne, jak w przypadkach powyższych.
Co ważne, przed zastosowaniem dowolnej maseczki na trądzik i przebarwienia, należy dokładnie oczyścić skórę z resztek makijażu oraz sebum i zanieczyszczeń, a dopiero później zająć się właściwą pielęgnacją. Dodatkowo po zmyciu maseczki rekomenduje się użycie tonika oraz zakończenie pielęgnacji kremem nawilżającym lub serum regenerującym.
Zobacz również: Maseczka ze Spiruliny.
Polecane produkty:
![]() |
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Smarticular, Domowe kosmetyki na skórę i włosy – zrób je sam, Wydawnictwo Vital, Białystok 2023.
- Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.