Przedwczesne siwienie włosów

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Przedwczesne siwienie włosów to problem, który może dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Jednocześnie może wynikać z reakcji fizjologicznych organizmu (np. silnego stresu), uwarunkowań genetycznych lub chorób. Często jedynym sposobem radzenia sobie z nim jest farbowanie włosów lub ich akceptacja. Co warto wiedzieć o przedwczesnym siwieniu włosów?

Przedwczesne siwienie włosów

Przedwczesne siwienie włosów – przyczyny

O przedwczesnym siwieniu mówi się wówczas, gdy pierwsze siwe włosy pojawiają się już przed 20. rokiem życia lub gdy przed 30. rokiem życia spora część włosów jest już siwa. Niekiedy zjawisko to wiąże się z uwarunkowaniami genetycznymi – wówczas zaobserwować je można także u innych osób w rodzinie lub przyczyny nie są możliwe do stwierdzenia. Przedwczesne siwienie bywa również częścią niektórych chorób, takich jak: albinizm, bielactwo, anemia złośliwa czy choroby tarczycy. Białe pasma włosów, przedwczesne siwienie i różnobarwne tęczówki to objawy typowe dla zespołu Waardenburga, którego przyczyną może być mutacja w 1 z 6 genów.

Warto również wspomnieć, że przedwczesne siwienie włosów często wiąże się z niezwykle silnym stresem czy traumatycznym przeżyciem. Wszystko przez to, że silny stres przyczynia się do szybszego przejścia włosa w fazę spoczynku, inicjuje zapalenie mieszków włosowych i osłabia strukturę włosów. Ponadto upośledza czynność komórek macierzystych odpowiadających za produkcję pigmentu w mieszkach włosowych. Sprawia to, że zapasy pigmentu wyczerpują się na zawsze, w efekcie włosy stają się trwale siwe. Przedwczesne i nadmierne siwienie włosów w związku z traumą i stresem obserwowano powszechnie w czasach II Wojny Światowej, choć przypadki takie zdarzają się również i w dzisiejszych czasach.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Siwe włosy – jak wyglądają?

Siwe włosy są charakterystyczne i proste w zauważeniu, zwłaszcza jeśli jest ich na głowie wiele. Przybierają srebrzysty, szary lub biały kolor, są jednocześnie grubsze i mocniejsze niż włosy naturalne. Wręcz sztywne, co można wyczuć podczas dotykania ich. Określa się je jako mniej przyjemne w dotyku, o nierównej, chropowatej powierzchni. Brakuje im lekkości. Najbardziej zauważalną cechą jest jednak ich zabarwienie. Niemożliwe staje się przywrócenie ich naturalnego koloru w sposób fizjologiczny, np. dietą, zabiegami pielęgnacyjnymi skóry głowy czy suplementami diety.

Przedwczesne siwienie włosów – diagnostyka

Przy przedwczesnym siwieniu włosów w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na styl życia, poziom stresu, narażenie na czynniki traumatyczne, przeżyte ważne wydarzenia w przeszłości. Jeśli dana osoba prowadzi względnie spokojny i harmonijny tryb życia, a siwienie z całą pewnością nie wiąże się ze stresem, zleca się szczegółowe badania krwi (hormony płciowe, hormony tarczycy, kortyzol, witaminy, morfologia krwi). Należy również przypatrzeć się osobom najbliższym, aby ustalić, czy istnieje ryzyko rodzinnego występowania tego problemu. Diagnostyką i leczeniem przedwczesnego siwienia włosów najczęściej zajmuje się dermatolog, trycholog lub lekarz medycyny estetycznej.

Zobacz również: Pielęgnacja siwych włosów.

Przedwczesne siwienie włosów – sposoby

Przy przedwczesnym siwieniu włosów nie ma możliwości przywrócenia utraconego koloru włosów, jednak istnieje możliwość spowolnienia i zapobiegania siwieniu tych włosów, które mają jeszcze naturalną barwę. Należy szczególnie dbać o zbilansowaną i zdrową dietę, uzupełniając niedobory pokarmowe, jak również dąży się do wyrównania ewentualnych problemów hormonalnych. Ważnym aspektem jest przeciwdziałanie nadmiernemu stresowi i nauka radzenia sobie z nim, najlepiej pod okiem doświadczonego psychoterapeuty. Niektóre zioła mogą delikatnie spowalniać siwienie włosów, są to głównie agrest indyjski (amla), rozmaryn czy szałwia.

Jeśli siwe włosy są dla danej osoby uciążliwe, może ona zdecydować się na systematyczne farbowanie ich. Warto decydować się na jasne kolory farb lub pasemka i balejaże, ponieważ siwienie włosów będzie na nich najmniej widoczne. Dla porównania, przy jednolitych, czarnych włosach każdy siwy włosy będzie mocno widoczny. Coraz więcej osób zaczyna akceptować swoje siwe włosy, wręcz podkreślając je różnymi dodatkami i chustami. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i samoakceptacji.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Arct J., Pytkowska K., Kosmetologia włosów, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2020.
  2. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *