Komórki macierzyste – czym dokładnie są?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Komórki macierzyste wykorzystywane są między innymi do spowalniania procesów starzenia się. Mimo wszechstronności, ciągle trwają badania nad ich nowym wykorzystaniem. Pozyskuje się je z pobranej krwi pacjenta. Cechą charakterystyczną komórek macierzystych jest zdolność do samoregeneracji i przeistaczania się w inne komórki.

Komórki macierzyste - czym dokładnie są?

Komórki macierzyste określane są mianem nadziei medycyny w leczeniu wielu chorób. Posiadają również szerokie zastosowanie w kosmetologii. Należy zaznaczyć, że w organizmie ludzkim występuje tysiące komórek, które budują poszczególne tkanki. Jednak tylko 8% z nich stanowi tzw. aktywne komórki macierzyste.

Komórki macierzyste – czym dokładnie są?

Ilość komórek macierzystych występujących w każdym organizmie ludzkim uwarunkowana jest przede wszystkim od wieku. Oznacza to, że im człowiek jest starszy tym mniej ich posiada. Zmniejsza się również ich jakość oraz aktywność. Zjawisko to odpowiedzialne jest właśnie za procesy starzenia się. Wpływ na komórki macierzyste ma również dieta, a także aktywny tryb życia.

Komórki macierzyste cenione są przede wszystkim za zdolności regeneracyjne. Ze względu na to, że mogą przekształcać się w inne komórki, można je pozyskiwać niemalże z całego organizmu. Mimo to za najbardziej wartościowe uważa się te pozyskiwane z krwi pępowinowej, które można wykorzystać zarówno w leczeniu dzieci jak i osób dorosłych.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Często wykorzystywane są też komórki znajdujące się we krwi obwodowej, szpiku kostnym oraz tkance tłuszczowej. Okazuje się jednak, że komórki pozyskiwane z krwi pępowinowej posiadają znaczną przewagę. A to dlatego, że wykazują znacznie większe zdolności do samoodbudowy niż pozostałe.

Komórki macierzyste – właściwości i zastosowanie

1. Medycyna.

Komórki macierzyste obecnie wykorzystywane są głównie w leczeniu chorób układu krwionośnego, chorób nowotworowych oraz metabolicznych. Należą do nich m.in. białaczka, zespoły rozrostowe układu chłonnego, choroby fagocytów, histiocytów, wrodzone zaburzenia układu odpornościowego oraz nowotwory narządów litych (serca, wątroby, nerek). Komórki macierzyste pozyskiwane z krwi pępowinowej bardzo często wykorzystywane są także w ośrodkach transplantacyjnych.

Coraz częściej komórki macierzyste znajdują zastosowanie w terapii chorób neurologicznych jak np. mózgowe porażenie dziecięce czy autyzm. Znalazły one również zastosowanie w ortopedii. Jak się okazuje skuteczne są w regeneracji stawów oraz w odbudowie mięśni. Podawane pacjentowi iniekcyjnie niwelują ból oraz przywracają prawidłowe funkcje stawom, mięśniom, ścięgnom i więzadłom. Coraz częściej stanowią alternatywę dla zabiegu z użyciem endoprotezy lub wydłużają czas, po którym będzie potrzebne przeprowadzenie tego rodzaju operacji.

Zastosowanie komórek macierzystych polega na wstrzyknięciu ich w dokładnie to miejsce, które wymaga regeneracji bądź odbudowy. Wykazują one funkcję tropizmu, a więc odbierania bodźców zewnętrznych i dostosowywania się do nich. Dzięki temu komórka rozpoznaje środowisko, a następnie czeka na sygnał ze strony organizmu w co ma się przeistoczyć.

2. Kosmetologia.

Wykorzystanie komórek macierzystych w gabinetach kosmetycznych odbywa się na poziomie odmładzania skóry twarzy, szyi, dekoltu, redukcji blizn czy nadmiernego wypadania włosów. W tego rodzaju przypadkach terapia posiada wysoką skuteczność, ponieważ komórki wyizolowane są z krwi pacjenta poddanego zabiegowi.

Komórki macierzyste wykorzystuje się również w kosmetykach. Nie są one jednak na tyle skuteczne jak w przypadku zabiegów kosmetycznych, ponieważ pozyskiwane są one z roślin lub rogów jelenia, w wyniku czego nie ma zachowanej zgodności gatunkowej. Dodatkowo stosowane zewnętrznie nie przenikną w takim stopniu jak w przypadku podawania ich iniekcyjnie w głąb skóry.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *