Pielęgnacja siwych włosów

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Pielęgnacja siwych włosów jest równie istotna jak tych poddawanych farbowaniu czy włosów zupełnie naturalnych. Mimo że pojawienie się procesu siwienia jest nieuniknione, istnieje wiele sposobów, aby sprawić by wciąż wyglądały na zdrowe i naturalne.

Pielęgnacja siwych włosów

Przyczyny siwych włosów

Proces siwienia włosów rozpoczyna się wraz z upływem lat. Wszystko dlatego, że z biegiem czasu w organizmie człowieka dochodzi do obniżenia się produktywności komórek macierzystych. Chodzi przede wszystkim o melanocyty obecne w mieszkach włosowych, w wyniku czego dochodzi do zmniejszenia się ilości barwnika.

Drugim, bardzo ważnym elementem procesu siwienia włosów są uwarunkowania genetyczne. Mają one duże znaczenie, ponieważ w wielu rodzinach zauważa się skłonność do wczesnego pojawiania się siwych włosów. Ważną kwestią jest również fakt, że populacja europejska znacznie szybciej przechodzi przez okres kiedy zaczynają pojawiać się włosy siwe w porównaniu z innymi nacjami np. azjatyckimi.

Innym ważnym elementem są czynniki środowiskowe. Silne naświetlenie promieniowaniem UV, niedobry witamin oraz mikroelementów wpływają na spadek ilości melaniny w mieszkach włosowych. Ponadto palenie papierosów wykazuje zły wpływ nie tylko na zdrowie, ale również na wygląd zewnętrzny, w tym włosów. Dym papierosowy wnika do brodawek włosa niszcząc jego komórki oraz hamując produkcję melaniny.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Kolejnym czynnikiem powodującym siwienie włosów jest stres. Poddawany ciągłemu stresowi organizm ludzki powoduje napięcia, które przekazywane są na melanocyty. W wyniku tego dochodzi do spadku ich aktywności, co z kolei przekłada się na mniejszą produkuje melaniny odpowiedzialnej za kolor włosa.

Pielęgnacja siwych włosów

Włosy siwe, szczególnie te które nie były poddawane zabiegom farbowania, wymagają wyjątkowej pielęgnacji. Tego rodzaju włosy zwykle są sztywne oraz podatne na zniszczenia. W związku z tym należy je myć delikatnymi kosmetykami oraz po każdym umyciu stosować odżywkę i nawilżać je.

Firmy kosmetyczne oferują szeroki wachlarz kosmetyków do pielęgnacji włosów siwych. Należą do nich między innymi szampony, odżywki, mgiełki czy maski. Głównym zadaniem tego rodzaju produktów jest nadanie włosom połysku oraz sprężystości. Siwe włosy są mocniejsze i bardziej sztywne od naturalnych, w związku z tym do pielęgnacji zalecane są przede wszystkim preparaty o działaniu nawilżającym. Należy zaznaczyć, że włosy siwe często przybierają nieestetyczny, żółty odcień, którego można się skutecznie pozbyć. Wszystko dzięki specjalnym szamponom do włosów siwych zapobiegających żółknięciu.

Włosy siwe potrzebują odżywienia i nawilżenia, co spowoduje, że zyskają blask oraz sprężystość. Jeśli natomiast chcemy je wyeksponować, warto zainwestować w preparaty, które nadadzą włosom szlachetny odcień oraz połysk i zabezpieczą przed żółtym zabarwieniem. Należy wspomnieć, że tego rodzaju kosmetyków nie należy używać zbyt często, ponieważ włosy mogą nabrać fioletowo-niebieskich refleksów.

Ze względu na to, że siwe włosy wykazują tendencję do przesuszania się warto w ich pielęgnacji zastosować kosmetyki, które zawierają m.in. proteiny.

Maskowanie siwych włosów

W celu maskowania siwych włosów zaleca się:

  1. Farby – zabieg ten doskonale pokrywa widoczność siwych włosów. Farbowanie należy powtarzać raz w miesiącu.
  2. Olejki – takie jak m.in. olejek goździkowy, który posiada zdolność przyciemniania włosów, jednocześnie zmniejszając widoczność siwych.
  3. Płukanki – mogą stosować zarówno mężczyźni jak i kobiety. Ich działanie polega na odbudowie trzonu włosów oraz ich naturalnego pigmentu. Należy zaznaczyć, że jest to proces długi i powolny. Płukanki o działaniu odsiwiającym mogą stosować jedynie osoby o włosach jasnych i brązowych.
  4. Typowe odsiwiacze – kosmetyki te zawierają prekursory melaniny, które wnikają głęboko do wnętrza struktury włosa. W wyniku kontaktu z tlenem ulegają przekształceniu w naturalny pigment włosa. Warto zaznaczyć, że odzyskuje on wówczas naturalny kolor na całej swojej długości.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *