Poranna pielęgnacja twarzy powinna stać się rutyną w przypadku każdej osoby, której zależy na zdrowej, promiennej i pięknej cerze. Nie zajmuje ona wiele czasu, znacznie mniej niż pielęgnacja wieczorna, a mimo tego jest niezmiernie ważna – wręcz niezbędna. Choć schemat postępowania jest zawsze podobny, wszelkie kosmetyki należy zawsze wybierać do indywidualnych potrzeb skóry i rodzaju cery. Jak wygląda zatem idealna poranna pielęgnacja skóry twarzy?
Oczyszczenie skóry
Przez noc na powierzchni skóry gromadzi się sebum, roztocza, które znajdowały się w pościeli, kurz, a nawet złuszczone martwe komórki naskórka. Wszystko to wymaga usunięcia, co jest pierwszym krokiem porannej pielęgnacji twarzy. Wystarczy dokładnie umyć ją pianką lub żelem myjącym, a następnie zmyć pozostałości kosmetyków chłodną wodą. Chłodna woda dodatkowo pobudza mikrokrążenie, zamyka pory skóry i usuwa ewentualne cienie pod oczami. Należy pamiętać, że do porannego mycia twarzy nie nadaje się płyn micelarny. Służy on bowiem do zmywania makijażu, a chodzenie spać w makijażu jest absolutnie przeciwwskazane. Wykorzystuje się go więc raczej podczas wieczornej pielęgnacji twarzy.
Tonizacja
Głównym celem stosowania toników do twarzy jest przywracanie skórze właściwego pH, które zostało naruszone podczas jej mycia. Wystarczy nałożyć odrobinę toniku na wacik kosmetyczny, a następnie delikatnie wklepać go na całą powierzchnię skóry twarzy i szyi. Dobrym pomysłem jest pozostawienie skóry na parę minut bez żadnych innych zabiegów pielęgnacyjnych na twarz czy nakładania makijażu, aby tonik mógł całkowicie wchłonąć się, a skóra wyschnąć. W tym czasie można zacząć przygotowywać śniadanie, wypić szklankę wody, od której powinno się zaczynać każdy dzień, a także przyjąć suplementy diety. Aby dodatkowo wspierać skórę, dobrym pomysłem jest systematyczne przyjmowanie kolagenu, kwasu hialuronowego, witaminy D oraz witamin z grupy B. Inną radą jest rozpoczynanie dnia od koktajlu warzywno-owocowego, do którego można dodać porcję Chlorelli. Znana jest ona ze swoich właściwości przeciwutleniających i detoksykujących. Usuwając zanieczyszczenia z organizmu, jednocześnie wspiera kondycję skóry.
Nałożenie kremu
Po tonizacji przychodzi czas na nawilżenie i ochronę skóry. Warto szukać kremów, które mają w swoim składzie składniki chroniące skórę przed nadmiernym promieniowaniem UV. Coraz częściej na półkach sklepowych spotkać można kremy nawilżające do twarzy na dzień z filtrem SPF. To ważne zwłaszcza latem, ponieważ nadmierna ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne znacznie przyśpiesza procesy starzenia się jej oraz uwidacznia zmarszczki mimiczne i bruzdy. Może to być jednak równie dobrze klasyczny krem nawilżający, dobrany do indywidualnych potrzeb skóry. Wiosną i latem konsystencja kremu powinna być nieco lżejsza, zimą warto zaś postawić na kremy tłustsze, które odpowiednio ją zabezpieczą. Krem wklepujemy delikatnie opuszkami palców zarówno w skórę twarzy, jak i szyi, a niekiedy nawet dekoltu.
Na etapie wklepywania kremu można poświęcić dodatkowe 5 minut na wykonanie kilku prostych ćwiczeń z zakresu jogi twarzy. Polegają one na wykonywaniu określonych ruchów mięśniami mimicznymi, głównie brwi i ust, aby tym samym pobudzać krążenie w skórze, zwiększać jej elastyczność i napięcie, a także minimalizować widoczność zmarszczek. Przy zachowaniu systematyczności, rezultaty takich działań są mocno widoczne już po dwóch tygodniach.
Makijaż
Jeśli danego dnia ma zostać zastosowany makijaż, zawsze należy wykonać go dopiero po całkowitej porannej pielęgnacji twarzy, około 10 minut po nałożeniu kremu. W upalne, letnie dni dobrym pomysłem jest rezygnacja z kosmetyków do makijażu, ewentualnie znaczne ich ograniczenie. Najwięcej korzyści przynosi rezygnacja z podkładów, fluidów, pudrów, których nadmiar zatyka pory i sprawia, że skóra nie może oddychać. Tworzy również idealne środowisko do rozwoju bakterii, gdyż pot nie może tak efektywnie opuszczać swoich gruczołów.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kaniewska M., Kosmetologia – podstawy, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2011.
- Górska A., Graboś A., Kozar D., Prejsnar-Wiśniewska R., Sadlik E., Wykonywanie zabiegów kosmetycznych ciała, dłoni i stóp, Wydawnictwo EDICON, Poznań.