Masaż stóp – jak go wykonać?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Masaż stóp to w dużej mierze zabieg relaksacyjny i odprężający. Ręce specjalisty w pielęgnacji kończyn dolnych rozluźniają i naciągają mięśnie, które są mocno nadwyrężone m.in. przez noszenie niewygodnego, bądź nieodpowiedniego obuwia. Sprawdźmy jakie jeszcze korzyści niesie za sobą masaż stóp oraz jak właściwie go wykonać.

Masaż stóp - jak go wykonać?

Jednym z najbardziej korzystnych i efektywnych sposobów leczenia jest masaż stóp. Wszystko dlatego, że właściwy i odpowiedni nacisk na ciało uwalnia organizm od napięcia oraz odpręża umysł.

Jak przygotować się do masażu stóp?

Zanim masaż stóp zostanie rozpoczęty należy właściwie się do niego przygotować. W tym celu warto na około 5-10 minut zanurzyć stopy w ciepłej wodzie. Do takiej kąpieli dobrze jest dodać kilka kropel olejku zapachowego. Jest to bardzo prosty sposób na oczyszczenie i rozgrzanie stóp, a ciekawy aromat pomoże dodatkowo się odprężyć. Po zakończeniu kąpieli, skórę stóp należy osuszyć ręcznikiem, a następnie położyć się i rozluźnić całe ciało. Noga, która w danym momencie nie jest poddawana masażowi, powinna być okryta ręcznikiem w celu zachowania odpowiedniej temperatury.

Do wykonania masażu można użyć ulubionego olejku lub balsamu do ciała. Przed zaaplikowaniem kosmetyku warto również, aby osoba wykonująca tego rodzaju zabieg miała rozgrzane dłonie. To zapewni większy komfort oraz przyjemność w trakcie masażu.

Masaż stóp – jak go wykonać?

Masaż stóp jest specyficznym zabiegiem. Chodzi tu przede wszystkim o technikę wykonywania ruchów. Przy pomocy palców obu rąk należy wykonywać masaż zewnętrznej części stopy, a przy pomocy kciuków strony wewnętrznej.  W pierwszym etapie powinny być masowane tzw. miękkie części stopy.

Na dłonie należy nałożyć niewielką ilość środka poślizgowego i rozprowadzić go ruchami głaskania po całej stopie oraz początkowej części podudzia. Nacisk ruchów głaskania należy stopniowo zwiększać. Masaż rozpoczyna się od opracowania poszczególnych palców stóp, wykonując na nich koliste ruchy. Końcowym ruchem „wyciągamy” palce stopy.

Kolejny etap to masaż mięśni znajdujących się między kośćmi śródstopia oraz masaż podeszwy. Stopę należy przytrzymać jedną wolną ręką, chwytając za jej grzbiet. Kciukiem ręki, którą masujemy należy wykonywać koliste ruchy w kierunku od śródstopia do guza piętowego. Następnie ruch wykonywać w przeciwnym kierunku, a więc od kłębów dużego i małych palców. Końcowy ruch to głaskanie całą dłonią powierzchni stopy.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

W trakcie masażu nie może być pominięte ścięgno Achillesa. W związku z tym należy je chwycić między kciuk, a palec wskazujący i głaskać je ku górze lub też masować opuszkami palców obu rąk.

Zobacz również: Masaż ścięgna Achillesa i łydki.

Techniki masażu stóp

W masażu stóp stosuje się najczęściej trzy podstawowe techniki.

1. Głaskanie.

Delikatnymi, gładzącymi ruchami  zawsze rozpoczyna się i kończy masaż. Ruchy te wykonuje się dłoniową częścią ręki, w kierunku do serca. Technika głaskania opracowuje przede wszystkim skórę danej partii ciała. Zadaniem głaskania jest „uspokojenie” układu nerwowego, zmniejszenie napięcia i rozluźnienie.

2. Rozcieranie.

Są to ruchy kolisto-posuwiste, które najczęściej stosuje się na przebiegu mięśni lub granicy mięśni. Wykonuje się je opuszkami palców I-III oraz kciukiem. Ruchy rozcierania mają za zadanie rozluźnić mięśnie śródstopia. Rozcieranie to ruch, w którym temperatura tkanek może wzrosnąć nawet o 5 stopni.

3. Ugniatanie.

Ugniatanie ma na celu opracowanie głębszych struktur naszego ciała. Przede wszystkim są to pojedyncze mięśnie, ale również poszczególne ich grupy. Technikę ugniatania w przypadku masażu stóp wykonujemy jednorącz lub oburącz, a także przy użyciu samych opuszków palców.

Zobacz również: Jak wykonać masaż?

Korzyści wynikające z masażu stóp

Masaż stóp przede wszystkim wpływa na prawidłowe funkcjonowanie innych narządów naszego ciała. Dzięki niemu można w przyjemny i nieinwazyjny sposób leczyć różnego rodzaju schorzenia, zmniejszać stres oraz zapewnić sobie relaksację. Masaż stóp wpływa na poprawę krążenia, może w znacznym stopniu wpłynąć na regulację procesów trawiennych. Dodatkowo wspomaga leczenie zespołu niespokojnych nóg, a także wpływa na poprawę kondycji skóry.

Uwaga!

  • Masaż nie może być wykonywany w przypadku różnego rodzaju chorób skóry, jej skaleczeń czy obrzęków.
  • W momencie kiedy pojawia się ból w takcie masażu, należy go niezwłocznie przerwać. Zwłaszcza jeśli ból pojawia się w okolicach łydki (może to być związane z występującymi tam zakrzepami).


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Jedna odpowiedź

  1. Fajny instruktaż 🙂 Ja co prawda na masaż stóp chodzę do podologa (Instytut Podologiczny w Rzeszowie), masaż stóp jest mega przyjemny i odprężający, szczególnie, jeśli jest wykonany profesjonalnie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *