
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Jak alkohol wpływa na skórę? Często nie zdajemy sobie sprawy jak napoje alkoholowe oddziałują na wygląd cery. Spożywane w nadmiarze mogą drastycznie wysuszyć naskórek, a także przyspieszyć proces jego starzenia się.
Alkohol spożywany sporadycznie pod postacią jednej lampki czerwonego wina, nie tyle szkodzi, co nawet wspomaga wygląd skóry. A wszystko dzięki zawartości antyoksydantów – związków o nieocenionych zdolnościach walki z wolnymi rodnikami. Jego niewątpliwą cechą są również właściwości rozluźniające, które mają duże znaczenie w sytuacjach permanentnego stresu. Należy jednak pamiętać, że spożywanie alkoholu w nadmiarze niesie za sobą przykre konsekwencje nie tylko zdrowotne, ale również urodowe.
Dla organizmu alkohol uważany jest za substancję toksyczną. Gdy trafi do nerek zaczyna być szybko neutralizowany do czego niezbędna jest duża ilość wody. Dlatego też po jego spożyciu często korzystamy z toalety (250 ml alkoholu to 500 ml wydalanego moczu). Efektem tego jest odwodnienie organizmu, a co za tym idzie również skóry. Dodatkowo staje się ona matowa, wrażliwa i skłonna do podrażnień. Cera znacznie gorzej reaguje na kosmetyki, które mogą wywołać podrażnienie, a także na czynniki atmosferyczne jak słońce, mróz, wiatr czy nagłe zmiany temperatur.
U osób regularnie spożywających alkohol, spowolniony zostaje proces wydzielania wazopresyny tzw. hormonu diuretycznego. Zjawisko to sprawia to, że nerki spowalniają swoje funkcje przyczyniając się do obrzęków skóry, również tej w obrębie oczu.
Spożywanie alkoholu w nadmiarze powoduje szybsze powstawanie zmarszczek. Wynika to m.in. z odwodnienia organizmu i skóry, a także z wypłukiwania substancji odżywczych tj. witamina A, witamin z grupy B, wapń, kwas foliowy oraz cynk.
Alkohol powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych, dlatego też po wypiciu lampki wina na skórze szybko widoczne jest zaczerwienienie. Jeśli spożywamy go regularnie, ściany naczyń sztywnieją i nie powracają do swojej pierwotnej formy. Głęboko pod skórą tworzą się nieestetyczne pajączki, które z czasem poddaje się zabiegom zamykania w gabinetach kosmetycznych.
Picie alkoholu w dużych ilościach nie sprzyja również włosom i paznokciom, ponieważ wpływa na ich odwodnienie. Włosy wówczas stają się suche, matowe, wypadają i łamią się. Ich słaba kondycja uwarunkowana jest również wypłukiwaniem cynku z organizmu, który odpowiedzialny jest za ich właściwy wygląd.
![]() |
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... |
![]() |
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły