Jak alkohol wpływa na skórę? Często nie zdajemy sobie sprawy jak napoje alkoholowe oddziałują na wygląd cery. Spożywane w nadmiarze mogą drastycznie wysuszyć naskórek, a także przyspieszyć proces jego starzenia się.
Jak alkohol wpływa na skórę?
Alkohol spożywany sporadycznie pod postacią jednej lampki czerwonego wina, nie tyle szkodzi, co nawet wspomaga wygląd skóry. A wszystko dzięki zawartości antyoksydantów – związków o nieocenionych zdolnościach walki z wolnymi rodnikami. Jego niewątpliwą cechą są również właściwości rozluźniające, które mają duże znaczenie w sytuacjach permanentnego stresu. Należy jednak pamiętać, że spożywanie alkoholu w nadmiarze niesie za sobą przykre konsekwencje nie tylko zdrowotne, ale również urodowe.
1. Odwadnia skórę.
Dla organizmu alkohol uważany jest za substancję toksyczną. Gdy trafi do nerek zaczyna być szybko neutralizowany do czego niezbędna jest duża ilość wody. Dlatego też po jego spożyciu często korzystamy z toalety (250 ml alkoholu to 500 ml wydalanego moczu). Efektem tego jest odwodnienie organizmu, a co za tym idzie również skóry. Dodatkowo staje się ona matowa, wrażliwa i skłonna do podrażnień. Cera znacznie gorzej reaguje na kosmetyki, które mogą wywołać podrażnienie, a także na czynniki atmosferyczne jak słońce, mróz, wiatr czy nagłe zmiany temperatur.
2. Powoduje obrzęk skóry wokół oczu.
U osób regularnie spożywających alkohol, spowolniony zostaje proces wydzielania wazopresyny tzw. hormonu diuretycznego. Zjawisko to sprawia to, że nerki spowalniają swoje funkcje przyczyniając się do obrzęków skóry, również tej w obrębie oczu.
3. Przyspiesza powstawanie zmarszczek.
Spożywanie alkoholu w nadmiarze powoduje szybsze powstawanie zmarszczek. Wynika to m.in. z odwodnienia organizmu i skóry, a także z wypłukiwania substancji odżywczych tj. witamina A, witamin z grupy B, wapń, kwas foliowy oraz cynk.
4. Rozszerza naczynia krwionośne.
Alkohol powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych, dlatego też po wypiciu lampki wina na skórze szybko widoczne jest zaczerwienienie. Jeśli spożywamy go regularnie, ściany naczyń sztywnieją i nie powracają do swojej pierwotnej formy. Głęboko pod skórą tworzą się nieestetyczne pajączki, które z czasem poddaje się zabiegom zamykania w gabinetach kosmetycznych.
5. Pogarsza stan włosów i paznokci.
Picie alkoholu w dużych ilościach nie sprzyja również włosom i paznokciom, ponieważ wpływa na ich odwodnienie. Włosy wówczas stają się suche, matowe, wypadają i łamią się. Ich słaba kondycja uwarunkowana jest również wypłukiwaniem cynku z organizmu, który odpowiedzialny jest za ich właściwy wygląd.
Jak zmniejszyć negatywne działanie alkoholu na skórę?
- Jeżeli nie jesteśmy w stanie zrezygnować nawet z najmniejszej ilości alkoholu warto decydować się na tzw. czyste alkohole i unikać ich mieszanek.
- Każdą lampkę lub kieliszek alkoholu należy popijać szklanką wody, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu.
- Nie należy spożywać alkoholu codziennie, ponieważ organizm wówczas dłużej oczyszcza się z toksyn. Zaleca się korzystać z alkoholu nie częściej niż co 2 dzień.
Polecane produkty:
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... | |
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... |