Masaż powiek to zabieg pielęgnacyjny, który można wykonywać samodzielnie w domu. Nie jest trudny, jednak należy bezwzględnie trzymać się zalecanej metodyki, ponieważ okolica oczu jest wyjątkowo delikatna i podatna na infekcje. Jak prawidłowo go wykonać i dlaczego warto? Poniżej przedstawiamy kluczowe informacje na ten temat.
Na czym polega masaż powiek?
Masaż powiek przede wszystkim powinien być wykonywany na czystą skórę i czystymi rękoma – jest to najważniejsze zasada dotycząca metodyki. W innym razie wyraźnie wzrasta ryzyko infekcji bakteryjnych bądź wirusowych narządów wzroku, co w skrajnych przypadkach może powodować nawet pogorszenie widzenia. Należy więc wykonać oczyszczenie skóry twarzy i okolic oczu odpowiednią, naturalną i delikatną pod względem składu pianką myjącą. Wskazana jest też dezynfekcja dłoni.
Sam masaż trwa zaledwie kilka minut i obejmuje ruchy o niskim natężeniu i niewielkiej intensywności. Należy kierować się od zewnętrznej części powieki ku ujściom gruczołów zlokalizowanych na jej krawędzi. W przypadku powieki górnej techniki odbywają się więc od góry ku dołowi, natomiast w przypadku powieki dolnej – od dołu w kierunku góry. Następnie wykonać można kilka powtórzeń ruchów w obrębie linii rzęs, kierując się od wewnętrznego kącika ku kącikowi zewnętrznemu. Wszystkie techniki nie powinny powodować bólu i dyskomfortu. Są bezbolesne, nieinwazyjny i bezpieczne, o ile zostaną zachowane wszelkie zasady wspomnianej metodyki.
Masaż powiek – wskazania i przeciwwskazania
Podstawowymi wskazaniami skłaniającymi do rozpoczęcia systematycznej serii masażu powiek są:
- obrzęki i cienie pod oczami;
- tak zwane worki pod oczami;
- zmarszczki mimiczne wokół oczu;
- niski, opadnięty łuk brwiowy oraz opadająca górna powieka;
- problemy z produkcją łez i uczucie suchości oczu.
Nie należy natomiast wykonywać takiego masażu w przypadku infekcji narządu wzroku, ponieważ istnieje ryzyko, że nasilimy występujące objawy lub rozsiejemy infekcję na większy obszar tkankowy. Przeciwwskazaniami są również świeże rany tej okolicy oraz przebyte operacje okulistyczne w niedawnym czasie. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem lub specjalistą.
Co daje masaż powiek?
Regularnie wykonywany masaż powiek wyraźnie poprawia krążenie krwi tej okolicy, przez co skóra staje się lepiej dotleniona i odżywiona. Tym samym widać zmianę i jej kondycji, poprawę elastyczności i jędrności oraz wygładzenie. W szczególności jeśli dodatkowo wykonamy masaż okolic oczu, a więc skroni, obszaru między brwiami, skóry pod oczami. Przy zachowaniu systematyczności zauważyć można zmniejszenie widoczności zmarszczek mimicznych, zwłaszcza kurzych łapek oraz lwiej zmarszczki. Masaż powiek zapobiega podkrążonym oczom poprzez zmniejszanie ryzyka tworzenia się niewidocznych skrzepów wokół oczu.
Wpływa także korzystnie na samopoczucie, ponieważ łagodzi stres i napięcie, pozwala wyciszyć się po całym dniu obowiązków oraz może wpływać korzystnie na produkcję biofilmu łzowego. To zaś poprawia ogólne widzenie i może bardzo dobrze sprawdzić się u osób z wadami wzroku (kontrolowanymi, wyrównanymi) bądź z patologiczną suchością oczu. To istotny element dbania o zdrowie, samopoczucie oraz urodę.
Co robić po masażu powiek?
Po wykonanym masażu powiek bardzo dobrze jest pociągnąć rozpoczętą pielęgnację nieco dalej. Wystarczy zadbać o kondycję skóry za pomocą starannie dobranych kosmetyków, aby w krótkim czasie zauważyć rezultaty. Po masażu powiek całą procedurę rozszerzyć można na resztę twarzy – masaż skóry twarzy wykonuje się najczęściej własnymi palcami, rollerem jadeitowym bądź kamieniem gua sha. Następnie wykonać można okład na oczy z plasterków świeżego ogórka lub z ostudzonych i dobrze wyciśniętych torebek herbatki rumiankowej. Po zdjęciu ich warto zakroplić oczy kroplami nawilżającymi, na przykład na bazie żelu.
Masaż powiek warto z kolei poprzedzić dokładnym demakijażem, oczyszczeniem twarzy, tonizacją oraz wykonaniem peelingu. Oczywiście pamiętając, że peelingu ani żadnych innych kosmetyków dłużej trzymanych na skórze nie nakładamy bezpośrednio na oczy i ich okolicę. Chyba że są to kosmetyki dedykowane do pielęgnacji oczu (na przykład serum lub krem pod oczy).
Polecane produkty:
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
- Noszczyk M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.