Masaż antycellulitowy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Masaż antycellulitowy to rodzaj masażu wykonywanego celem profilaktyki lub zmniejszania widoczności cellulitu. Cellulit stanowi natomiast dolegliwość o wieloczynnikowej etiologii. To zaburzenie topografii skóry prowadzące do powstawania zmian wyglądu jej powierzchni określanych terminem „skórki pomarańczy”. Problem dotyczy nawet do 98% kobiet i jest jedną z najgorzej tolerowanych przez nie niedoskonałości natury estetycznej.

Masaż antycelulitowy

Masaż antycellulitowy

Masaż antycellulitowy może być wykonywany na wiele sposobów, jednak zawsze ma wspólny cel – niwelowanie cellulitu. Jako że problem skórki pomarańczowej jest bardziej złożony, sam systematyczny masaż nie doprowadzi do jego wyeliminowania. Pielęgnację skóry należy uzupełnić właściwym nawodnieniem organizmu, suplementacją, zdrową dietą, regularną aktywnością fizyczną i innymi zabiegami kosmetycznymi. Należy wykonywać peelingi, natryski zmienno-cieplne, masaże ręczne i kostkami lodu, a także maski poprawiające krążenie. Wszystko to przełoży się na oczekiwane rezultaty. Jakie są jednak rodzaje masażów antycellulitowych?

Drenaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny usprawnia krążenie limfy. Polega na stymulacji chłonki metodą ugniatania oraz powolnego i łagodnego pompowania ręcznego. Ruchy wykonuje się od obwodu ciała ku jego wnętrzu, czyli w kierunku najbliższych węzłów chłonnych. Umożliwia szybszą eliminację złogów i zanieczyszczeń wewnątrztkankowych, poprawia krążenie, zmniejsza obrzęki limfatyczne. Wspomaga terapię i profilaktykę cellulitu oraz stanowi przygotowanie do innych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej i kosmetycznych. Co istotne, drenaż limfatyczny pomaga w usuwaniu mikroobrzęków, poprawia cyrkulację płynów i metabolizm w tkankach, dlatego specjaliści uznają, że powinien być nieodłączną częścią wielokierunkowej pielęgnacji skóry z cellulitem.

Zobacz również: Masaż limfatyczny.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Klasyczny masaż antycellulitowy

Klasyczny masaż antycellulitowy to zabieg polegający na wykonywaniu specjalnych chwytów (głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, wibracja, wałkowanie, wyciskanie ciała). Wszystkie techniki w masażu wykonuje się z pominięciem węzłów chłonnych, a opracowanie jednej części ciała trwa około 5-10 min. Zazwyczaj masuje się wyłącznie partię objętą cellulitem. Dla zaobserwowania oczekiwanych rezultatów zaleca się zrealizowanie serii 10 zabiegów wykonywanych codziennie.

Celem masażu antycellulitowego jest zniwelowanie nierówności podskórnych powstałych wskutek zaburzeń tkanki łącznej i nierównomiernego rozłożenia tkanki tłuszczowej. Efekty redukcji cellulitu osiąga się poprzez: rozbicie adipocytów, poprawę czynności układu krążenia, dotlenienie komórek, wyeliminowanie toksyn, zmniejszenie obrzęków, poprawę jędrności skóry, stymulację syntezy kolagenu i elastyny. Ruchy w masażu antycellulitowym są szybkie, energiczne, intensywne.

Endermologia

Endermologia jest przykładem masażu antycellulitowego z wykorzystaniem urządzeń. Stosuje się 2 elektronicznie sterowane rolki umieszczone w hermetycznej komorze, działające w połączeniu z podciśnieniem. Urządzenie zasysa fałdy skóry i masuje je w kilku różnych kierunkach. Pacjent ma na sobie specjalny kombinezon, którego celem jest ochrona skóry przed uszkodzeniem oraz zapewnianie głowicy lepszego poślizgu. Zaleca się zrealizowanie 14-20 zabiegów. Wskutek systematycznych zabiegów endermologii zaobserwować można zwiększenie elastyczności ścian naczyń krwionośnych, poprawę unaczynienia skóry, dotlenienie i odżywienie tkanek, intensyfikację lipolizy w tkance tłuszczowej, jak również ujędrnienie i uelastycznienie skóry.

Masaże antycellulitowe w domu

Masaż antycellulitowy można wykonać również samodzielnie w domu, jako element domowej pielęgnacji skóry. Należy pamiętać, aby takie masaże wykonywać systematycznie, ponieważ tylko regularność może przyczynić się do pożądanych efektów gładkiej i jędrnej skóry. Do grona domowych masaży antycellulitowych zaliczyć można:

  • masaż bańką chińską – w tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na zastosowanie środka poślizgowego, aby nie doszło do zbyt mocnego zassania i uszkodzenia skóry;
  • masaż kostkami lodu – masaż lodem powoduje naprzemienny skurcz i rozkurcz naczyń krwionośnych, co poprawia metabolizm komórek tłuszczowych i zmniejsza widoczność cellulitu;
  • natrysk zmienno-cieplne – czyli masaże głowicą prysznica ustawioną na wysokie ciśnienie. Woda powinna być zmieniana od bardzo ciepłej (natrysk 2-3 minuty) do zimnej (natrysk 1 minuta), a zmiana ta powtarzana 3-4 razy, kończąc natryskiem zimną wodą.

Do form masażu zaliczyć można również peeling wykonywany okrężnymi, świadomymi ruchami, a także balsamowanie skóry z cellulitem, jednocześnie masując ją.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Janda K., Tomikowska A., Cellulit – przyczyny, profilaktyka, leczenie. Annales Academiae Medicae Stetinensis, 1/2014.
  2. Trybulec B., Orzechowska S., Efektywność masażu bańką chińską w leczeniu cellulitu u kobiet, Rehabilitacja, 2/2015.
  3. Radziejowska M., Radziejowski P., Rutkowska K., Innowacyjność i Tradycja w Kosmetologii, 6/2020.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *