
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Trądzik ropowiczy (inaczej: trądzik ropny) to ciężka postać kliniczna trądziku pospolitego. W jego przebiegu pojawiają się ropne torbiele, które szybko rozprzestrzeniają się na większe powierzchnie skóry i utrzymują się przez dłuższy czas. Leczenie dolegliwości jest skomplikowane i czasochłonne. Powinno przebiegać pod okiem doświadczonego dermatologa.
Powstawanie trądziku ropowiczego ma związek przede wszystkim ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie, dlatego najczęściej występuje u chłopców i dziewcząt w okresie dojrzewania. Na jego wystąpienie nie ma wpływu płeć. Bezpośrednią przyczyną jest nadmierna produkcja androgenów i testosteronu – hormonów, które pobudzają gruczoły łojowe do pracy. Nadmierna produkcja sebum prowadzi do zatkania się ujść gruczołów łojowych, co z kolei skutkuje stanem zapalnym i tworzeniem się ropnych zmian. Tym bardziej, że zablokowane gruczoły łojowe są idealnym siedliskiem do rozwoju bakterii i grzybów.
Co ciekawe, udowodniono, że skłonność do nadprodukcji łoju i trądziku ropowiczego może być uwarunkowana genetycznie, zaś tworzenie się zaskórników jest w wielu przypadkach dziedziczne. Choć najczęściej tę postać trądziku diagnozuje się w okresie dojrzewania, może pojawiać się także u osób dorosłych. Wówczas przyczynami są:
Pojawienie się trądziku ropowiczego jest wskazaniem do pilnej konsultacji z dermatologiem.
Większość zmian skórnych w przebiegu trądziku ropnego jest bolesne. Cechują się świądem i zaczerwienieniem, mimo tego nie należy ich rozdrapywać czy nawet delikatnie drapać, ponieważ może dojść do rozprzestrzenienia się bakterii czy grzybów na całej powierzchni skóry i nasilenia objawów. Krosty wypełnione są białą lub biało-żółtą ropą, a po ich wygojeniu się na powierzchni skóry pozostają blizny, nierzadko głębokie i szpecące. U innych wygojenie się krost skutkuje powstaniem ciemnych przebarwień na skórze, których trudno jest się pozbyć.
Co ciekawe, nasilenie zmian zmniejsza się latem, ponieważ ekspozycja skóry na słońce działa łagodząco w stosunku do trądziku ropowiczego. Choroba w większości przypadków ustępuje po okresie dojrzewania.
Zobacz również: Blizny potrądzikowe.
Leczenie trądziku ropowiczego jest długie i skomplikowane, dlatego wymaga przede wszystkim motywacji i cierpliwości. Wybór odpowiedniej kuracji zależy od nasilenia zmian, a także wieku pacjenta i dokładnej przyczyny trądziku. Najczęściej stosuje się leczenie miejscowe – maści, kremy, pudry i aerozole o działaniu przeciwłojotokowym i przeciwzapalnym. Dobierając preparaty lecznicze należy zwracać uwagę, aby nie były one zbyt gęste czy ciężkie, ponieważ mogłyby jedynie dodatkowo zatkać ujścia gruczołów łojowych i mieszków włosowych.
W cięższych przypadkach konieczna jest antybiotykoterapia. W przypadku trądziku ropowiczego antybiotykami z wyboru są tetracykliny. Dodatkowo należy podawać retinoidy (pochodne witaminy A). Należy pamiętać, że retinoidy są wyjątkowo groźne dla płodu, dlatego około 2 miesiące po zakończeniu kuracji nie powinno się zachodzić w ciążę. W innym razie miejsce będzie mieć znacznie zwiększone ryzyko wad wrodzonych u dzieci.
Uzupełnienie leczenia stanowią indywidualnie dobrane zabiegi kosmetyczne (np. mikrodermabrazja) oraz fototerapia. Zabiegi fototerapii powinny mieć miejsce kilka razy w tygodniu. Warto także dbać o odpowiednie nawodnienie skóry i unikać spożywania słodyczy. W odniesieniu do leczenia domowego warto sięgnąć po zioła, np. ziele krwawnika, rdest ptasi, pokrzywę czy korzeń mniszka, które można stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie.
Osoby z trądzikiem ropowiczym powinny szczególnie dbać o higienę skóry, duży nacisk kładąc na jej codzienne oczyszczanie. Kobiety nie powinny nakładać makijażu, zwłaszcza fluidów czy pudrów matujących, które prowadzą do zatkania gruczołów łojowych. Regularnie należy nawilżać skórę i ją regenerować, jednak wyłącznie z użyciem kosmetyków naturalnych, dedykowanych cerze problematycznej. Dobre efekty daje regularne wykonywanie peelingów chemicznych, zwłaszcza z dodatkiem kwasu pirogronowego, kwasu glikolowego czy kwasu trójjodooctowego. Blizny potrądzikowe można minimalizować np. krioterapią, czyli bezpiecznymi i bezbolesnymi zabiegami z wykorzystaniem ciekłego azotu. Skuteczna bywa także laseroterapia.
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły