
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Stres jest reakcją organizmu zwykle na wydarzenia o charakterze nieprzyjemnym. Należy podkreślić, że może wpływać na człowieka w sposób pozytywny jak i negatywny. Może więc mobilizować do działania lub odwrotnie, paraliżować lub działać deprymująco.
Stres to reakcja organizmu na bodźce zewnętrzne, zwykle negatywne. W związku z tym powszechnie uważany jest za doświadczenie nieprzyjemne, przyczyniające się do psychicznego oraz fizycznego dyskomfortu. Kiedy organizm znajduje się w niekomfortowej sytuacji, wówczas zachodzą w nim procesy produkujące tzw. hormony stresu, do których należy adrenalina, noradrenalina, kortyzol. Ich zadaniem jest mobilizacja wszystkich układów organizmu, aby poradzić sobie z tą trudną sytuacją. Związki te oddziałują na układ krążenia, układ mięśniowy, a także wykazują bezpośredni wpływ na poziom cukru we krwi oraz metabolizm białek, tłuszczów oraz aminokwasów.
Stres może mieć charakter pozytywny i negatywny. Kiedy zbyt długo trwa lub stale pojawiają się bodźce stresowe wówczas wpędza organizm w dyskomfort psychiczny jak i fizyczny. Psychologia wskazuje również na zjawisko takie jak dystres, a więc stres o nadmiernym natężeniu, stanowiący bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia oraz życia.
Jedną z pierwszych reakcji organizmu na stres jest jego mobilizacja do działania (stres pozytywny). Pobudza on i motywuje, pomaga rozwiązać trudne sytuacje i znaleźć z nich wyjście.
W przypadku kiedy poziom stresu nieustannie wzrasta, może nastąpić tak zwana krytyczna reakcja na stres. Wówczas organizm jest demotywowany, a także dezorganizacji ulega jego myślenie, koncentracja oraz działanie. Dodatkowo pojawia się lęk, frustracja oraz gniew.
Stres może objawiać się w różny sposób. Jego symptomy mogą nasilać się, zwłaszcza w przewlekłym występowaniu sytuacji stresowych.
Wysoki poziom hormonów stresu w organizmie przyczynia się do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi, które powoduje dodatkowo wzrost tętna, a także ból w klatce piersiowej. W momencie permanentnego stresu następuje rozwój chorób układu krążenia.
W czasie długiego stresu pojawia się ból głowy, zawroty, bóle mięśni oraz zmęczenie. Warto podkreślić, że stres odbija się również na wyglądzie skóry. Na jej powierzchni mogą pojawić się zaczerwienienia, zmiany o podłożu trądzikowym oraz pokrzywka. Ponadto w wyniku działania stresu bardzo często osłabieniu ulegają włosy oraz paznokcie, które stają się kruche i łamliwe. Kosmyki tracą blask oraz zaczynają wypadać.
W sytuacjach stresowych bardzo często odczuwalny jest ból brzucha. Podczas stresu zwiększa się produkcja soków żołądkowych, a także dochodzi do napięcia śluzówki żołądka i dwunastnicy. Efektem tego może być zgaga, uczucie pieczenia w żołądku oraz ból. Może również pojawić się biegunka lub zaparcia.
Stres oddziałuje również na sferę psychiczną organizmu. Osoby zestresowane wykazują problemy ze snem oraz z pojawianiem się tików nerwowych. Stają się bardziej rozdrażnione oraz podatne na porywcze zachowania.
Całkowita eliminacja stresu z życia codziennego jest wręcz niemożliwa. Mimo to należy starać się minimalizować i ograniczać jego występowanie. W tym celu przydatna będzie:
![]() |
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... |
![]() |
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły