Stres – jak sobie z nim radzić?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Stres jest reakcją organizmu zwykle na wydarzenia o charakterze nieprzyjemnym. Należy podkreślić, że może wpływać na człowieka w sposób pozytywny jak i negatywny. Może więc mobilizować do działania lub odwrotnie, paraliżować lub działać deprymująco.

Stres - jak sobie z nim radzić?

Czym jest stres?

Stres to reakcja organizmu na bodźce zewnętrzne, zwykle negatywne. W związku z tym powszechnie uważany jest za doświadczenie nieprzyjemne, przyczyniające się do psychicznego oraz fizycznego dyskomfortu. Kiedy organizm znajduje się w niekomfortowej sytuacji, wówczas zachodzą w nim procesy produkujące tzw. hormony stresu, do których należy adrenalina, noradrenalina, kortyzol. Ich zadaniem jest mobilizacja wszystkich układów organizmu, aby poradzić sobie z tą trudną sytuacją. Związki te oddziałują na układ krążenia, układ mięśniowy, a także wykazują bezpośredni wpływ na poziom cukru we krwi oraz metabolizm białek, tłuszczów oraz aminokwasów.

Rodzaje stresu

Stres może mieć charakter pozytywny i negatywny. Kiedy zbyt długo trwa lub stale pojawiają się bodźce stresowe wówczas wpędza organizm w dyskomfort psychiczny jak i fizyczny. Psychologia wskazuje również na zjawisko takie jak dystres, a więc stres o nadmiernym natężeniu, stanowiący bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

Jedną z pierwszych reakcji organizmu na stres jest jego mobilizacja do działania (stres pozytywny). Pobudza on i motywuje, pomaga rozwiązać trudne sytuacje i znaleźć z nich wyjście.

W przypadku kiedy poziom stresu nieustannie wzrasta, może nastąpić tak zwana krytyczna reakcja na stres. Wówczas organizm jest demotywowany, a także dezorganizacji ulega jego myślenie, koncentracja oraz działanie. Dodatkowo pojawia się lęk, frustracja oraz gniew.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Objawy stresu

Stres może objawiać się w różny sposób. Jego symptomy mogą nasilać się, zwłaszcza w przewlekłym występowaniu sytuacji stresowych.

Wysoki poziom hormonów stresu w organizmie przyczynia się do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi, które powoduje dodatkowo wzrost tętna, a także ból w klatce piersiowej. W momencie permanentnego stresu następuje rozwój chorób układu krążenia.

W czasie długiego stresu pojawia się ból głowy, zawroty, bóle mięśni oraz zmęczenie. Warto podkreślić, że stres odbija się również na wyglądzie skóry. Na jej powierzchni mogą pojawić się zaczerwienienia, zmiany o podłożu trądzikowym oraz pokrzywka. Ponadto w wyniku działania stresu bardzo często osłabieniu ulegają włosy oraz paznokcie, które stają się kruche i łamliwe. Kosmyki tracą blask oraz zaczynają wypadać.

W sytuacjach stresowych bardzo często odczuwalny jest ból brzucha. Podczas stresu zwiększa się produkcja soków żołądkowych, a także dochodzi do napięcia śluzówki żołądka i dwunastnicy. Efektem tego może być zgaga, uczucie pieczenia w żołądku oraz ból. Może również pojawić się biegunka lub zaparcia.

Stres oddziałuje również na sferę psychiczną organizmu. Osoby zestresowane wykazują problemy ze snem oraz z pojawianiem się tików nerwowych. Stają się bardziej rozdrażnione oraz podatne na porywcze zachowania.

Stres – jak sobie z nim radzić?

Całkowita eliminacja stresu z życia codziennego jest wręcz niemożliwa. Mimo to należy starać się minimalizować i ograniczać jego występowanie. W tym celu przydatna będzie:

  • aktywność fizyczna – regularne uprawianie sportu może rozprawić się ze stresem. Podczas treningu zapominamy o sytuacjach stresowych, skupiając się na wykonaniu poszczególnych ćwiczeń;
  • muzyka – spokojny rodzaj muzyki pozwala się zrelaksować i odprężyć, wycisza emocje;
  • specjalne techniki oddechowe – stosowanie głębokich oddechów przyczynia się do obniżenia poziomu stresu;
  • naturalne środki uspokajające – mowa tu przede wszystkim o ziołach w postaci naparów lub suplementów diety zawierające m.in. szyszki chmielu, zieloną herbatę, melisę, kozłek lekarski;
  • zróżnicowana dieta – niedobory witaminowe i mineralne mogą wpływać na stan emocjonalny organizmu. W związku z tym osoby podatne na stres powinny szczególnie pamiętać o wzbogacaniu diety w magnez (kakao, orzechy, gorzka czekolada), potas (banany, ziemniaki), cynk (pestki dyni, jaja), wapń (produkty zbożowe). Warto wziąć pod uwagę również nienasycone kwasy tłuszczowe występujące w owocach morza czy olejach roślinnych.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *