Problemy z paznokciami, które musisz znać

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Problemy z paznokciami stanowią sygnał, który świadczyć może o niedoborach składników odżywczych. Jeżeli, któreś z poniższych występują, należy niezwłocznie podjąć działania, aby zahamować rozwój choroby.

Problemy z paznokciami, które musisz znać

Paznokcie, zarówno u rąk jak i stóp to bogaty kompleks mikroelementów, który jest niezbędny do utrzymania ich w zdrowiu, sile i blasku. Struktura białka, znanego jako keratyna, warunkuje wraz z witaminami i minerałami zdrowy stan paznokci. Substancje odżywcze obejmują cynk, magnez, miedź, sód, żelazo, witaminę A, witamina C i witaminy z grupy B, w tym także biotynę.

Amerykańska Akademia Dermatologii (AAD) uważa, że problemy z paznokciami często mogą wiązać się z poważnymi chorobami, które powinny być leczone niezwłocznie. AAD zaznacza, że paznokcie bardzo często odzwierciedlają ogólny stan zdrowia. Zmiany w nich zachodzące takie jak zgrubienia czy odbarwienia mogą sygnalizować poważne problemy ze zdrowiem m.in. choroby nerek, wątroby, serca i płuc. Mogą również świadczyć o cukrzycy lub niedokrwistości.

Problemy z paznokciami – najczęściej występujące

1. Łamliwe, popękane lub suche paznokcie.

Istnieje wiele powodów, które wpływają na to, że paznokcie stają się suche, łamliwe i łatwo ulegają pęknięciom. Działanie wody podczas kąpieli czy mycia naczyń może być przyczyną wystąpienia tego rodzaju objawów. Paznokcie mogą być również narażone na działanie różnego rodzaju chemikaliów. Jeżeli często przebywasz w wilgotnym miejscu, mogą one stać się suche i łamliwe.

O czym jeszcze mogą świadczyć łamliwe, popękane i suche paznokcie?

Tego rodzaju problemy z paznokciami mogą świadczyć o infekcji grzybiczej lub o zaburzeniach hormonalnych takich jak niedoczynność tarczycy.

Występuje niedobór składników odżywczych takich jak:

  • witamina A;
  • witamina B7 (biotyna);
  • witamina C;
  • żelazo.

Co może pomóc?

Suplementy diety bogate w składniki odżywcze takie jak witamina A, witamina B7, witamina C oraz żelazo. Witaminę A i witaminę C można znaleźć również w owocach cytrusowych, jagodach i zielonych warzywach. Znajdują się także w kapuście, kalafiorze, łososiu, marchwi. Indyk, jaja od kur i jagnięcina to doskonałe źródła żelaza.

Domowy sposób na grzybicę paznokci

Przygotuj:

Wymieszaj składniki i zanurz paznokcie w roztworze. Trzymaj przez 10 minut. Następnie wyjmij i załóż na ręce nawilżające rękawiczki w celu uzyskania optymalnych rezultatów. Tłuszcz znajdujący się w oleju kokosowym wzmocni osłabioną płytkę, a cytryna zniweluje szkodliwe czynniki znajdujące się tuż pod nią.

2. Żółte paznokcie i inne zmiany w ich zabarwieniu.

Czynniki takie jak starzenie się organizmu, ciągłe używanie akrylu do paznokci oraz palenie papierosów mogą przyczynić się do powstania żółtych paznokci. Jeżeli są one dodatkowo suche i kruche, można podejrzewać grzybicę paznokci.

O czym jeszcze mogą świadczyć żółte paznokcie?

Objawy te związane są z paleniem papierosów, grzybicą paznokci, cukrzycą, chorobami tarczycy, chorobami wątroby, łuszczycą i zapaleniem oskrzeli, a także z niedoborem przeciwutleniaczy oraz witaminy  A i witaminy  C.

Zmiany zabarwienia płytki paznokciowej występują w przebiegu różnych chorób ogólnoustrojowych. Oprócz żółtego zabarwienia, paznokcie mogą przybierać też inne kolory. Mogą być zmienione na całej swojej powierzchni lub na określonym fragmencie.

Na płytce paznokcia mogą pojawiać się rozlane brązowe plamy będące objawem choroby Addisona lub rozlanej melanozy. Ma ona miejsce u osób chorych z przerzutami czerniaka. Niebieskie plamy z wyraźnym zajęciem obłączka mogą sugerować srebrzycę. Czarny koloryt płytki może sugerować zaburzenie funkcji nerek. Natomiast białe poprzeczne pasma świadczyć mogą o dużej ilości toksyn w organizmie.

Co może pomóc?

W redukcji żółtych paznokci pomogą owoce takie jak cytryna, limonka, jagody oraz warzywa, a także witamina A i olej wątroby dorsza. Jeżeli problem dotyczy grzybicy paznokci należy przyjmować 1-2 ząbki czosnku dziennie.

Domowy sposób na żółte paznokcie

Jeżeli żółte paznokcie występują wraz z grzybicą paznokci należy przycinać je jak najkrócej oraz nakładać co 4 godziny ocet jabłkowy lub olejek z drzewa herbacianego. Warto również pamiętać o dokładnym osuszeniu dłoni i stóp po każdej kąpieli lub kontakcie z wodą, ponieważ grzyby rozwijają się w środowisku o wysokiej wilgotności.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

3. Bruzda na paznokciu.

Bruzdowanie płytki paznokcia mogą być poprzeczne (patologiczne) lub podłużne (fizjologiczne).

O czym może świadczyć bruzda na paznokciu?

W bruzdowaniu poprzecznym na powierzchni płytki pojawiają się różnej długości i szerokości wgłębienia. Mogą one być spowodowane wysoką gorączką, ciążą, odrą czy niedoborem witamin i minerałów. Do zmian tego typu może dochodzić też w przypadku urazu macierzy paznokcia.

Bruzdowanie podłużne z kolei przebiega, jak sama nazwa wskazuje, wzdłuż płytki paznokciowej. Najczęściej zdarza się to u osób starszych, w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów. Płytka paznokcia jest wtedy prążkowana i chropowata.

4. Krwiak podpaznokciowy.

Krwiak podpaznokciowy to nic innego jak wylew krwi pod płytką paznokcia. Powstaje w wyniku mechanicznego uszkodzenia paznokcia.

O czym może świadczyć krwiak podpaznokciowy?

Krwiak podpaznokciowy najczęściej spowodowany jest mocnym uderzeniem lub uciskiem. Paznokieć posiada wówczas nieestetyczny koloryt. Zmiana w postaci zabarwienia w odcieniach czerwonego, a następnie sinoczarnego koloru może być widoczna punktowo, w jednym miejscu lub występować na całej powierzchni paznokcia.

W przypadku bardzo mocnego uszkodzenia, duży krwiak może dodatkowo dawać dolegliwości bólowe, a następnie prowadzić do onycholizy – oddzielenia się płytki od łożyska paznokcia. Wynikiem tego jest popularne „zejście paznokcia”. W przypadku małych krwiaków, paznokieć chory odbudowuje się tworząc zupełnie nową płytkę. Całkowity odrost paznokcia trwa od 12 do 18 miesięcy.

Co może pomóc?

W przypadku krwiaków nie jest konieczna pomoc specjalisty. Jeśli zmiana jest mała, paznokieć jest w stanie sam się odbudować nie pozostawiając po uszkodzeniu żadnego śladu. Natomiast duże zmiany warto usunąć. Polega to na wykonaniu, za pomocą frezarki, w płytce paznokcia minimalnej dziurki, przez którą przy użyciu strzykawki usuniemy zalegającą krew.

5. Onycholiza.

Onycholiza to oddzielenie się płytki paznokciowej od łożyska. Rozpoczyna się zawsze od wolnego brzegu i kieruje w stronę obłączka. Proces ten zachodzi bardzo powoli i nie daje dolegliwości bólowych. Problemy z paznokciami takimi jak onycholiza dotyczy częściej kobiet niż mężczyzn.

O czym może świadczyć onycholiza?

Dolegliwość ta wywołana jest najczęściej urazami. Mogą powodować ją również infekcje bakteryjne, infekcje grzybicze lub choroby ogólnoustrojowe.

Co może pomóc?

Warto obserwować paznokcie objęte onycholizą. Jeśli jest możliwość, należy przycinać je jak najczęściej, aby eliminować uszkodzoną część. Należy unikać kontaktu ze środkami chemicznymi i detergentami. Warto pamiętać, aby dbać o czystość dłoni, a zwłaszcza paznokci objętych tą zmianą, co zapewni częste ich mycie i dezynfekcja. Należy również dbać o ogólny stan swojego zdrowia, który może mieć duży wpływ na pojawienie się tego rodzaju defektu.

6. Zanokcica.

Zanokcica jest częstą chorobą płytki paznokciowej. Problemy z paznokciami tego typu charakteryzuje ostre, surowicze lub ropne zapalenie wału paznokciowego.

O czym może świadczyć zanokcica?

Objawy te związane są z ukłuciem się zanieczyszczonym narzędziem lub przerwaniem ciągłości tkanek okołopaznokciowych. Zmiany w obrębie wału paznokciowego mogą wystąpić w wyniku maceracji tego miejsca w wilgotnym środowisku, które ułatwia przenikanie bakterii w głąb tkanek.

Co może pomóc?

W momencie, gdy odczuwamy nieprzyjemne uczucie ciepła lub zauważamy narastający obrzęk w okolicach wałów paznokciowych należy niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zaleci dokładne postępowanie.

7. Bielactwo paznokci – „kwitnące paznokcie”, czyli białe plamy na paznokciach.

Bielactwo paznokci charakteryzuje się występowaniem punktowych, nieregularnych odbarwień, które przesuwają się od nasady ku wolnemu brzegowi płytki paznokciowej. Zmiany mogą dotyczyć jednego paznokcia lub też kilku, a także mogą obejmować daną część paznokcia jak i całą jego powierzchnię.

O czym może świadczyć bielactwo paznokci?

Podłożem choroby może być zaburzenie procesu rogowacenia komórek płytki paznokcia. Może też wynikać z chorób ogólnoustrojowych m.in. chorób nerek czy wątroby. Tak naprawdę przyczyna tego defektu nie jest do końca znana. Na rozwój białych plam na paznokciach może mieć również wpływ np. źle wykonany manicure, podczas którego dochodzi do uszkodzenia macierzy czy niedobór witamin i minerałów w codziennej diecie.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *