Bielactwo paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Bielactwo paznokci to dolegliwość, która najczęściej dotyka płytkę paznokciową. Leukonychia, bo tak fachowo brzmi jej nazwa, powszechnie nazywana jest również kwitnącymi paznokciami. Wszystko ze względu na zmianę ich koloru i pojawianiu się białych, punktowych przebarwień na ich powierzchni.

Bielactwo paznokci - przyczyny, objawy, leczenie

Bielactwo paznokci – charakterystyka

Wyróżniamy kilka rodzajów bielactwa paznokci. Dzieli się ono ze względu na:

1. Czas pojawienia się schorzenia.

  • wrodzone;
  • nabyte.

2. Obraz kliniczny.

  • całkowite;
  • częściowe (poprzeczne, punktowe i podłużne).

3. Część zajmowanego paznokcia.

  • prawdziwa;
  • pozorna;
  • pseudoleukonychia.

W przypadku leukonychi częściowej plamki występują ogniskowo. Występują w formie drobnych, białych punktów, które mogą z kolei przybierać postać poprzecznych lub podłużnych pasm. Mogą również występować jako jednolite zabarwienie płytki paznokciowej.

Gdy mamy do czynienia z tzw. pseudoleukonychią, najczęściej towarzyszą temu zmiany grzybicze lub łuszczycowe. Są zazwyczaj wynikiem nieodpowiednio wykonanego manicure’u lub stosowania niewłaściwych kosmetyków (lakierów do paznokci).

Choroby takie jak niedokrwistość, nadmierna potliwość, onycholiza mogą z kolei przynosić zmiany lokalizujące się w tkankach podpaznokciowych. Zjawisko to nazywane jest leukonychią pozorną.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Gdy zmiany dotyczą łożyska paznokcia, może to świadczyć o niewydolności serca, rumieniu wielopostaciowym, łuszczycy, łysieniu plackowatym czy o ziarnicy złośliwej. Wówczas mamy do czynienia z leukonychią prawdziwą.

Przyczyny

Bielactwo paznokci to zwykle niegroźne zjawisko, które najczęściej stanowi defekt kosmetyczny. Spowodowany jest on między innymi mikrourazami lub wynikiem źle przeprowadzonego manicure’u. Dodatkowo mogły zostać zastosowane nieodpowiednie kosmetyki w postaci lakieru lub utwardzacza do paznokci. Należy pamiętać, że objawy uszkodzenia płytki nie pojawiają się od razu. Mogą wystąpić nawet po upływie dwóch tygodni. Z kolei jeśli dojdzie do uszkodzenia paznokci u stóp, proces trwa jeszcze dłużej. Wszystko jest jednak zależne od wielu czynników m.in. wieku, stanu zdrowia, a nawet pory dnia.

Zdarza się jednak, że leukonychia jest objawem poważnych chorób jak np. grzybicy, łuszczycy, chorób ogólnoustrojowych np. niedokrwistości, chorób nerek czy wątroby. Bielactwo paznokci może być również spowodowane niedoborem składników odżywczych (związków mineralnych lub witamin), zatruciem metalami ciężkimi lub stanowić efekt przebytej chemioterapii.

Zapobieganie i leczenie bielactwa paznokci

W celu ochrony paznokci przed pojawieniem się bielactwa, należy w szczególności dbać o higienę oraz długość, która ma istotny wpływ na ich zdrowie. Krótko spiłowane będą zdecydowanie mniej podatne na urazy mechaniczne. Skuteczna może okazać się pielęgnacja olejkami z zawartością witaminy E, co korzystnie wpłynie na redukcję przebarwień. Istotne jest również różnorodna dieta oraz suplementacja diety.

Jeśli zmiany w postaci białych plamek występują na paznokciach sporadycznie, nie wymagają natychmiastowej interwencji. Jeśli jednak zauważalna będzie ich powtarzalność, wówczas należy skupić się na szczegółowej obserwacji. W tym celu powinno wykonać się morfologię, aby wykluczyć ewentualne wcześniej wymienione jednostki chorobowe.

Dużą rolę w utrzymywaniu właściwiej kondycji paznokci ma wybór odpowiedniej manikiurzystki. Chodzi tu nie tylko o możliwość źle wykonanego manicuru. Profesjonalistka zwróci uwagę na stan płytki paznokciowej i w razie jakichkolwiek, patologicznych zmian zaleci odpowiednie postępowanie.

Szczególną uwagę należy zwrócić również na:

  • nawilżanie i natłuszczanie paznokci;
  • stosowanie rękawiczek ochronnych;
  • odpowiednią długość paznokcia;
  • różnorodną dietę;
  • staranny manicure.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *