Zanokcica

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Zanokcica (łac. paronychia) jest chorobą dotyczącą wałów oraz płytki paznokciowej. Często towarzyszy jej ból oraz obrzęk miejsca chorobowego. Czym wywołana jest zanokcica oraz jak ją skutecznie leczyć?

Zanokcica

Zanokcica – czym jest?

Zanokcica to ropne zapalenie wału paznokciowego na skutek infekcji bakteryjnej, rzadko grzybiczej. Równie rzadko zdarza się, że zanokcica jest skutkiem zarażenia się wirusem opryszczki pospolitej. Jeśli jednak do tego dojdzie, wówczas mamy do czynienia z zanokcicą opryszczkową.

Chorobie często towarzyszy ból, mocne zaczerwienienie wału paznokciowego, a także ropny wysięk. Zanokcica bakteryjna wywołana jest głównie gronkowcem złocistym oraz bakteriami gram ujemnymi. Schorzenie to głównie dotyczy wałów paznokciowych, jednak może przejść na samą płytkę paznokcia, zarówno dłoni jak i stóp. Niekiedy może nawet obejmować kilka paznokci jednocześnie. Wyróżniamy dwa rodzaje zanokcicy:

  • zanokcica przewlekła – posiada łagodny początek, wywołana jest przez grzyby Candida albicans. Mogą również towarzyszyć temu nadkażenia pochodzenia bakteryjnego gronkowcem złocistym Pseudomonas aeruginosa;
  • zanokcica ostra – zwykle dotyczy wału paznokciowego dłoni i stóp. Przyczyną jest zakażenie bakteryjne gronkowcem złocistym lub bakteriami gram ujemnymi.

Przyczyny

Do zanokcicy najczęściej dochodzi podczas obcinania paznokci, a dokładnie obcinania skórek, podczas wykonywania prac domowych oraz remontowych. Do przyczyn zanokcicy zalicza się również obgryzanie paznokci oraz częste posiadanie mokrych dłoni. Chorobie sprzyja także brak odpowiedniej higieny oraz tzw. wrastający paznokieć. Podczas wszystkich tych czynności dochodzi do powstawania urazów oraz niewielkich ran, w które wnikają różnego rodzaju drobnoustroje.

Objawy

Do głównych objawów zanokcicy zalicza się:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • obrzęk wału paznokciowego;
  • zaczerwienienie i ból wału paznokciowego;
  • łuszczenie się skóry wokół miejsca chorobowego;
  • tworzenie się pęcherzy wypełnionych treść ropna, która wycieka pod uciskiem wału paznokciowego

Leczenie

Kiedy mamy do czynienia z ostrą zanokcicą, konieczna jest wizyta u lekarza i chirurgiczne oczyszczenie ropnia. Specjalista zleca również przyjmowanie antybiotyku.

W sytuacji natomiast kiedy przyczyną jest infekcja wirusowa, nie jest konieczna interwencja chirurgiczna. Istotne jest jednak szybkie przyjmowanie leków przeciwwirusowych.

Z kolei przy przewlekłej postaci zanokcicy, konieczne jest przyjmowanie antybiotyków oraz leków przeciwgrzybicznych. Leczenie tego rodzaju zanokcicy jest długotrwałe i męczące dla pacjenta. Trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Zanokcicę można również leczyć domowymi sposobami. Polega ono na eliminacji stanu zapalnego oraz obrzęku. Popularnym sposobem jest moczenie chorego palca 3-4 razy dziennie w ciepłej wodzie z dodatkiem szarego mydła. Kąpiel pomaga usunąć stan zapalny oraz usunąć zalegającą w wale paznokciowym treść ropną.

Powikłania

Przy każdym rodzaju zanokcicy należy jak najszybciej podjąć leczenie, aby nie doprowadzić do powikłań. Zaniedbanie choroby może spowodować szerzenie się jej objawów, nawet do tkanek znajdujących się pod płytką paznokcia. Wówczas może dojść do całkowitego jej zniszczenia oraz tworzenia się ropnia. Efektem tego są przebarwienia paznokcia oraz jego nierównomierna powierzchnia.

Profilaktyka, czyli jak zapobiegać zanokcicy?

Profilaktyka zanokcicy nie należy do rzeczy trudnych. Wystarczy wdrożyć w życie kilka podstawowych nawyków:

  • podczas wykonywania prac domowych, remontowych czy ogrodniczych zawsze należy zakładać rękawice ochronne;
  • osoby, które mają częsty kontakt z wodą również powinny osłaniać dłonie rękawiczkami ochronnymi;
  • uczmy dzieci częstego mycia rąk oraz pilnujmy, aby nie obgryzały paznokci;
  • pielęgnację paznokci wykonujmy tylko u specjalistów;
  • unikajmy domowego wycinania skórek wokół paznokci;
  • narzędzia, które stosujemy do domowego manicure lub pedicure należy regularnie dezynfekować;
  • po kąpieli należy dokładnie wycierać przestrzenie między palcami.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *