
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Onycholiza to choroba paznokcia, która polega na odwarstwieniu się płytki paznokciowej od łożyska. Istnieją różne przyczyny choroby m.in. mechaniczne urazy paznokcia lub poważne choroby płytki paznokciowej.
Onycholiza to tzw. odstający paznokieć, którego przyczyną może być uraz mechaniczny lub infekcja płytki paznokciowej. Może występować zarówno na paznokciach dłoni jak i stóp. Często choroba traktowana jest jako defekt estetyczny. Mimo to nie należy jej lekceważyć. Najczęściej onycholiza występuje u kobiet, które są posiadaczkami długich paznokci. Są one częściej podatne na uderzenia lub stosują zbyt inwazyjne zabiegi kosmetyczne.
Przyczyn powstawania onycholizy jest wiele. Może być spowodowana przez:
Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów onycholizy:
Przy wystąpieniu onycholizy paznokcie są gładkie i twarde. Jednym z pierwszych objawów jest białe zabarwienie w miejscu gdzie paznokieć się odwarstwia. Wynika to z utraty łączności z łożyskiem i wypełnienia wolnej przestrzeni powietrzem. Różowe zabarwienie paznokcia, które jest fizjologicznym stanem będącym wynikiem prześwitu naczyń włosowatych zanika. Niekiedy zdarza się, że dochodzi do nadkażenia. Wtedy kolor może zmienić się na żółty, szary, brązowy, a nawet czarny. Proces odwarstwienia się płytki zwykle jest bezbolesny, choć może pojawić się gdy towarzyszy temu dodatkowa infekcja lub odwarstwienie zachodzi w stronę macierzy. W wolnych przestrzeniach pod paznokciem może pojawić się hiperkeratoza (nadmierne rogowacenie naskórka).
Leczenie onycholizy zależne jest przede wszystkim od przyczyny jaka ją wywołała. Kiedy mamy do czynienia z onycholizą nabytą lub pierwotną potrzebna jest duża cierpliwość. Bowiem dochodzenie paznokci do stanu pierwotnego trwa dość długo. U dłoni nieco szybciej od 4 do 6 miesięcy, z kolei u stóp nawet dwa razy dłużej. W obu tych odmianach paznokcie w całości odzyskują zdrowy wygląd. Proces odnowy paznokci można wspierać stosując np. olejek z drzewa herbacianego, który posiada właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i przeciwwirusowe. Jego aplikacja dwa razy dziennie powinna znacznie pomóc i przyspieszyć leczenie.
W przypadku onycholizy wtórnej, która może być wywołana grzybicą lub innymi chorobami, leczeniem powinien zając się lekarz dermatolog. Poprawę wyglądu paznokci może zapewnić leczniczy manicure lub pedicure, który wykonuje jedynie wykwalifikowany kosmetolog. W wyniku onycholizy wtórnej paznokcie mogą być poddawane procesom rekonstrukcji, dzięki nałożeniu specjalistycznej masy żelowej.
Onycholiza to choroba, która niestety posiada skłonność do nawrotów. Oznacza to, że wyleczenie nie gwarantuje, że nigdy już nie pojawi się. Uzależniona jest bowiem czynnikami genetycznymi. Jednak, aby jej zapobiegać ważna jest profilaktyka. W związku z tym należy zadbać o paznokcie obcinając je na krótko, nie stosując przy tym zbyt ostrych narzędzi. Powinno się również unikać zbyt częstych wizyt w gabinetach kosmetycznych i zabiegów takich jak manicure i pedicure żelowy czy akrylowy, ze względu na inwazyjny charakter ich zdejmowania oraz substancje chemiczne, które zawierają stosowane preparaty.
W profilaktyce onycholizy wskazane jest wykorzystywanie preparatów wzmacniających płytkę paznokcia. Należą do nich m.in. serum czy olejki typu, jak już wcześniej wspomniany, olejek z drzewa herbacianego. Warto również chronić dłonie przed agresywnymi środkami chemicznymi poprze nałożenie rękawiczek ochronnych.
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... |
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Jakie zastosowanie może mieć olej arganowy na włosy?
Depilacja laserowa – co warto o niej wiedzieć?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły