Keratyna – właściwości i zastosowanie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Keratyna to główny budulec włosów oraz paznokci. Składnik ten, oprócz fizjologicznych funkcji w organizmie, spełnia rolę pielęgnacyjną w salonach fryzjerskich, będąc komponentem wielu kosmetyków do stylizacji fryzur.

Keratyna - właściwości i zastosowanie

Czym jest keratyna?

Keratyna jest najważniejszym składnikiem włosów oraz paznokci, którego główna produkcja odbywa się w mieszkach włosowych. Jest białkiem, którego niski poziom w organizmie objawia się łamliwością włosów oraz rozdwajaniem się paznokci. Oprócz tego keratyna wytwarzana jest w sposób syntetyczny i stanowi składnik wielu rodzajów kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów oraz płytki paznokciowej. Występuje głównie jako odżywka w postaci spray’ów, mgiełek oraz maseczek.

Keratyna stanowi główny składnik łodygi włosa. Włókna keratynowe łącząc się ze sobą tworzą wiązania siarczkowe, dzięki czemu włosy stają się silniejsze oraz bardziej elastyczne. Keratyna dodatkowo wzmacnia osłonki włosów powodując, że ich pasemka zyskują większą gładkość oraz naturalny blask. Obecna we włosach keratyna odpowiada również za ich kształt. To właśnie od niej zależy czy fryzura jest prosta czy kręcona.

Keratyna – właściwości pielęgnacyjne

Keratyna stanowi jeden z najbardziej popularnych składników kosmetyków. Uściślając temat, w preparatach do pielęgnacji włosów oraz paznokci występuje hydrolizat keratyny, ponieważ to właśnie takie cząsteczki mogą wniknąć wystarczająco głęboko w strukturę włosa lub paznokci jednocześnie uzupełniając jej ubytki w organizmie. To z kolei wpływa na poprawę objętości włosów, wzmocnienie ich cebulek, a także regulację poziomu nawilżenia płytki paznokciowej.

Dodatkowo działanie tego związku polega na nawilżaniu oraz regulacji stopnia wilgotności włosów. Jest to bardzo istotne, ponieważ ma duży wpływ na ich sprężystość, elastyczność oraz miękkość.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Wiadomo już, że keratyna wpływa również na kształt włosów. W związku z tym dodawanie jej do preparatów ondulacyjnych przyczynia się do powstawania łagodniejszych oraz trwalszych loków. Efekty widoczne są również przy popularnym zabiegu jakim jest keratynowe prostowanie włosów.

Kosmetyki z keratyną – jak stosować?

Obecnie na rynku występuje wiele rodzajów kosmetyków z dodatkiem keratyny. Należą do nich m.in. szampony oraz odżywki. Wiele z nich zaleca się stosować nawet w codziennej pielęgnacji, ponieważ pozytywnie wpływają na kondycję włosów. Regularne korzystanie przyczynia się do zapobiegania utraty wody z ich struktury, chroni przed negatywnymi czynnikami środowiska zewnętrznego, a także szkodliwym działaniem suszarki czy prostownicy (wysoka temperatura).

Zaleca się również korzystanie z produktów, które zawierają płynną keratynę. Warto wówczas dodawać je do szamponu lub innego preparatu pielęgnacyjnego np. maski wspomagającej jej działanie.

Płynną keratynę zaleca się przede wszystkim kobietom, których włosy wymagają silnej regeneracji. W tym celu warto najpierw umyć je dobrze oczyszczającym szamponem, który otworzy łuski włosów, a następnie delikatnie osuszyć je ręcznikiem. Następnie nakłada się na włosy keratynę w dokładny i równomierny sposób. Końcowym etapem jest wysuszenie włosów suszarką, jednak bez użycia najwyższej temperatury. Delikatne ciepło zwiększa penetrację keratyny, co potęguje efekt gładkich, elastycznych i błyszczących włosów.

Zalety kosmetyków z keratyną

Hydrolizat keratyny można znaleźć w wielu produktach, nie tylko przeznaczonych do pielęgnacji włosów. Obecny jest również w kosmetykach do pielęgnacji dłoni oraz paznokci. Wykazuje właściwości wzmacniające, a także łagodzące. Keratyna w tego rodzaju preparatach utwardza oraz wzmacnia płytkę paznokciową, zapobiega jej łamaniu się i rozdwajaniu. Z kolei kremy do dłoni zapewniają skórze odpowiednie nawilżenie.

Podsumowanie

Stosowanie keratyny przynosi włosom wiele korzyści. Dzięki jej właściwościom włosy zyskują mocniejszą strukturę, zwiększoną objętość, a także stają się lśniące i miękkie w dotyku. Keratyna zamyka łuski włosów, jednocześnie wpływając na regenerację zniszczonych i rozdwojonych końcówek. Regularne stosowanie kosmetyków z keratyną zwiększa odporność włosów na działanie wysokiej temperatury oraz ich mechaniczne uszkodzenia np. podczas czesania. Chroni również przed szkodliwym wpływem konserwantów zawartych w kosmetykach oraz promieniowaniem UV.Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *