Łuszczenie brwi po makijażu permanentnym

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Łuszczenie brwi po makijażu permanentnym jest dość powszechnym, mało niepokojącym zjawiskiem. W ostatnich latach obserwuje się wzrost popularności zabiegów pigmentacji skóry. Zalicza się do nich zarówno tatuaż, jak i makijaż permanentny, zwłaszcza brwi i ust. Każdy klient powinien jednak wiedzieć, jakie objawy w pierwszym okresie pozabiegowym są normalne, a jakie stanowią sygnał alarmowy.

Łuszczenie brwi po makijażu permanentnym

Na czym polega makijaż permanentny brwi?

Makijaż permanentny utrzymuje się z reguły od 3 do 5 lat. Jego trwałość zależy od typu skóry. W zakresie brwi makijaż permanentny oferuje: uzyskanie trwałego koloru brwi, będącego tłem dla istniejących włosków, korektę kształtu i wielkości łuku brwiowego, uzupełnienie brakujących włosków lub całkowitą rekonstrukcję brwi np. po zabiegach chemioterapii. Sam zabieg jest praktycznie bezbolesny, ponieważ może odbyć się w znieczuleniu miejscowym. Często nawet znieczulenie nie jest konieczne – odczucia są bardzo zbliżone do tych towarzyszących tatuowaniu ciała. Linia zarysu brwi jest zawsze indywidualnie dobierana do owalu i kształtu twarzy.

Makijaż permanentny brwi polega na stopniowym wstrzykiwaniu tuszu bogatego w pigment bezpośrednio w skórę, gdzie pozostanie na dłuższy czas. I chociaż technika ta do złudzenia przypomina tatuaż, barwnik w tym przypadku umieszcza się znacznie płycej w strukturze skóry, niż ma to miejsce podczas tatuowania.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Łuszczenie brwi po makijażu permanentnym

Łuszczenie brwi po wykonaniu makijażu permanentnego jest zjawiskiem całkowicie naturalnym, będącym przejawem procesów gojenia się skóry. Można więc nawet stwierdzić, że jest pożądany. Po zabiegu skóra tej okolicy może stać się zaczerwieniona i obrzęknięta, po czym w ciągu kolejnych dni zaczyna się łuszczyć, co jest częścią procesu regeneracji. Co można zrobić, aby chronić podrażnioną skórę w tym okresie? Przede wszystkim rekomenduje się:

  • unikanie moczenia brwi przez okres nawet do 2 tygodni od zabiegu – moczenie i mycie brwi może doprowadzić do wypłukania się części barwnika;
  • stosowanie odpowiednich kremów zaleconych przez specjalistę, których celem jest regeneracja naskórka i silne odżywienie go;
  • unikanie drapania i pocierania brwi, nawet w momencie, gdy wystąpi świąd skóry, co zapewne pojawi się u większości pacjentów również w związku z procesami gojenia;
  • unikanie ekspozycji skóry na słońce;

Całkowity proces gojenia brwi po makijażu permanentnym może trwać od 4 do 6 tygodni. Po tym czasie zaleca się dodatkową wizytę kontrolną u tego samego specjalisty, który wykonywał zabieg.

Zobacz również: Pielęgnacja skóry po makijażu permanentnym.

Niepokojące objawy po makijażu permanentnym brwi

Po makijażu permanentnym przez kilka pierwszych dni mogą występować objawy takie jak lekkie zaczerwienienie, delikatny obrzęk, świąd. Do tygodnia lub maksymalnie dwóch występuje też wspomniane wyżej złuszczanie się naskórka – skóra w tym czasie wymaga szczególnej troski, ochrony i pielęgnacji. W kosmetologii i medycynie estetycznej wymienia się jednak zestaw objawów, które uznaje się za niepokojące. Nie powinny występować, a jeśli tak się stanie, warto skonsultować się ze specjalistą. Są nimi przede wszystkim:

Może się bowiem zdarzyć, że u pacjenta występowały niezdiagnozowane przeciwwskazania do zabiegu. Inną opcją jest błąd w samym wykonaniu zabiegu makijażu permanentnego brwi. Jako że brwi są okolicą niezwykle bliską narządowi wzroku, podwójnie podkreśla się znaczenie wyboru dobrego specjalisty, który wykona makijaż permanentny. Warto kierować się wykształceniem takiej osoby (najlepiej kosmetolog lub lekarz medycyny estetycznej), doświadczeniem (popartym latami pracy) oraz opiniami innych klientów, którzy mieli okazję skorzystać z jego usług.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Zapała A., Makijaż permanentny brwi, Kosmetologia Estetyczna, 1/2015.
  2. Godlewska N., Ruprich M., Zabiegi pigmentacji skóry — powikłania oraz skutki niepożądane, Aesthetic Cosmetology and Medicine 1/2023.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *