
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Pielęgnacja skóry po makijażu permanentnym zapewnia dłuższe utrzymanie się pigmentu w skórze oraz korzystniejszy efekt całego zabiegu.
Zanim zabieg makijażu permanentnego zostanie rozpoczęty, specjalista powinien poinformować o naturalnej czyli fizjologicznej reakcji skóry na aplikację barwnika w jej głębokie warstwy. Ważne, aby klientka dostała również wszelkie niezbędne wskazówki jak postępować ze skórą w pierwszych dniach i tuż po wykonaniu zabiegu. Odpowiednia pielęgnacja oraz właściwe dostosowanie preparatów do jej rodzaju gwarantuje trwałość pigmentu, a także szybszy proces regeneracji naskórka.
Całą twarz warto oczyszczać preparatami o delikatnej formule z dodatkiem przegotowanej wody. Czynność tę należy powtarzać dwa razy dziennie. Dokładne mycie skóry twarzy jest bardzo ważne, ponieważ dzięki temu pozbywamy się nagromadzonego osocza oraz preparatów zastosowanych tuż po zabiegu. Na koniec skórę należy delikatnie osuszyć przy pomocy miękkiego ręcznika papierowego. Z kolei na miejsca podrażnione należy stosować preparaty na bazie składników aktywnych o działaniu łagodzącym, odżywczym oraz dezynfekującym np. z witaminą E.
Uwaga!
Bardzo ważne jest, aby po zabiegu makijażu permanentnego nie stosować na skórę preparatów tj. wazelina kosmetyczna czy parafina. To nic innego jak pochodne ropy naftowej, w związku z tym mogą zawierać w składzie zanieczyszczenia, a także nie pozwalają skórze na pełne oddychanie, poprzez tworzenie zjawiska okluzji.
Na szczególną uwagę zasługują usta jeśli to właśnie ich powierzchnia została poddana zabiegowi. Przez pierwsze kilkanaście godzin od wykonania zabiegu należy ich powierzchnię po każdym posiłku spryskiwać tonikiem, a następnie dezynfekować.
W celu jak największego zmniejszenia ryzyka rozwoju infekcji należy:
Wskazówka
Po wykonaniu makijażu permanentnego bardzo ważne są pierwsze dni. To właśnie wtedy fragment skóry poddawany pigmentacji jest znacznie bardziej wrażliwy. Istotne jest, aby naskórek nie posiadał bezpośredniego kontaktu z produktami typu mydło bądź olejek. Ponadto skóry nie można drapać oraz poddawać złuszczaniu. Po upływie kilku dni naskórek samoistnie, w swoim tempie, łuszczy się. Samodzielne usuwanie martwego naskórka może przyczynić się do usunięcia pigmentu, wytworzenia się stanu zapalnego, a w efekcie powstania niechcianych blizn. Dodatkowo w pierwszych dniach nie zaleca się nakładania makijażu.
Tak jak po każdej procedurze kosmetycznej tak i w przypadku wykonania makijażu permanentnego mogą wystąpić niepożądane skutki uboczne. Do najczęstszych należą:
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły
Jedna odpowiedź
Widziałam bardzo kiepskie efekty takiego makijażu, ale ten ze zdjęcia do artykułu wyszedł świetnie.