Wypadanie włosów

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Wypadanie włosów jest zjawiskiem fizjologicznym, któremu nie sposób całkowicie zapobiec. Każdy człowiek traci dziennie około 50-100 włosów i jest to w pełni normalne, nie stanowi powodu do niepokoju. Problem pojawia się wówczas, jeśli włosy wypadają garściami i są to ilości przekraczające 100 włosów dziennie. W takiej sytuacji warto wykonać podstawowe badania, zwrócić uwagę na nawyki i styl życia oraz skonsultować się ze specjalistą.

Wypadanie włosów

Nadmierne wypadanie włosów – przyczyny

Wypadanie włosów wiąże się ze skróceniem fazy wzrostu, co dodatkowo przyspieszane jest przy następujących problemach zdrowotnych:

  • choroby tarczycy – w szczególności T3 odpowiada za metabolizm keratynocytów, czyli komórek tworzących naskórek i mieszki włosowe. Zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska dawka T3 prowadzi do skrócenia anagenu, w efekcie czego włosy wypadają szybciej, niż powinny. Najczęściej diagnozowanymi chorobami tarczycy są: niedoczynność tarczycy, nadczynności tarczycy, choroba Hashimoto;
  • niedokrwistość – w przebiegu niedokrwistości obserwuje się niedostateczne dotlenienie tkanek, w efekcie czego nie mogą one w pełni spełniać swojej funkcji. Dotyczy to również komórek odpowiedzialnych za wzrost włosów. Nie tylko wypadają w większych ilościach, ale i wolniej rosną na długość;
  • niedobory pokarmowe – do nadmiernego wypadania włosów przyczyniają się zwłaszcza niedobory witaminy B12, żelaza, ferrytyny, biotyny, witaminy D, cynku i krzemu, choć tak naprawdę wszystkie związki odżywcze pośrednio lub bezpośrednio wpływają na kondycję włosów. Należy zadbać o to, aby dieta była zbilansowana i urozmaicona, a także, aby nie zawierała zbędnych wypełniaczy, np. fast-foodów, słodyczy, alkoholu;
  • nietolerancje pokarmowe i choroby jelit – w obu przypadkach obserwuje się przewlekły stan zapalny układu pokarmowego. Nawet jeśli nie jest on tak mocno zaznaczony, negatywnie oddziałuje na florę jelitową, od której pochodzi zdrowie i odporność całego organizmu. Podobnie działa długo stosowana antybiotykoterapia.

Uważa się, że współcześnie głównym czynnikiem sprawczym nadmiernego wypadania włosów jest stres. Komórki budujące włosy pod wpływem stresu ulegają rozpadowi i sprawiają, że włosy szybciej wysuwają się ze swoich cebulek. Innymi czynnikami związanymi ze stylem życia, przyczyniającymi się do nadmiernego wypadania włosów, są:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Mowa o drapaniu skóry głowy podczas jej mycia, noszeniu wysokich i ciasnych upięć oraz stosowaniu drażniących kosmetyków niedopasowanych do potrzeb skóry głowy.

Zobacz również: Sposoby na porost włosów.

Sposoby na nadmierne wypadanie włosów

W pierwszej kolejności należy zmienić nawyki dotyczące pielęgnacji włosów, jeśli są one nieprawidłowe. Podstawowe wskazówki:

  • włosy najlepiej myć chłodną lub letnią wodą, nigdy gorącą;
  • nie drapiemy skóry głowy podczas mycia włosów, a także unikamy szarpania i bawienia się włosami w ciągu dnia;
  • szczotka nie powinna nadmiernie ciągnąć włosów;
  • unikamy szczotkowania mokrych lub wilgotnych włosów;
  • szampony powinny być łagodne, delikatne, a skórę głowy myjemy dwukrotnie;
  • unikamy zabiegów stylizacyjnych wymagających użycia wysokich temperatur, np. prostowania i kręcenie, a jeśli to możliwe, rezygnujemy także z farbowania włosów.

W następnej kolejności warto zwrócić uwagę na codziennie stosowaną dietę. Dla dobrej kondycji włosów ważne są przede wszystkim następujące składniki:

  • biotyna – m.in. wątróbki, żółtka jaj, mąka sojowa i ryżowa oraz produkty z nich wykonane, warzywa liściaste, marchewki, pomidory, brzoskwinie;
  • witamina B12 – ryby i owoce morza, sery pleśniowe, naturalny nabiał, podroby;
  • żelazo – ziarna i nasiona, kakao, tofu, pestki dyni, mięso wołowe, ryby;
  • cynk – ostrygi i owoce morza, grzyby, orzechy i nasiona, produkty pełnoziarniste, sery, jajka;
  • krzem – fasola, kukurydza, chrzan, truskawki, morele, banany, czarne porzeczki, jabłka, wiśnie, otręby, kasza gryczana;
  • witamina D – nie ma swoich źródeł pokarmowych, dlatego należy suplementować ją dodatkowo, pamiętając jednocześnie o ekspozycji skóry na słońce przez około 20 minut dziennie.

Dobrym pomysłem jest rzucanie palenia papierosów i picia alkoholu, ponieważ używki te znacznie przyczyniają się do nadmiernego wypadania włosów. Podobnie jak stres czy niewysypianie się. Jeśli jednak włosy wypadają pomimo zdrowego trybu życia, należy udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który wykona podstawowe badania krwi. Dalszym krokiem jest wizyta u trychologa.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Zejfer A., Trychologia: wypadanie włosów, 2020.
  2. Skrok A., Kozłowska A., Rola zaburzeń hormonalnych tarczycy w nieprawidłowościach wzrostu włosów, Przegląd Dermatologiczny, 100/2013.
  3. Krzyżostan M., Włosy osłabione, zniszczone, wypadające, Świat Przemysłu Kosmetycznego, 4/2019.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *