
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Farbowanie włosów uważa się za szybki i łatwy zabieg . W większości przypadków jest to jednak proces nieco bardziej złożony. Jeśli więc wykonywanie koloryzacji w domu jest nie jest na tyle atrakcyjne, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty.
Próba uczuleniowa jest konieczna przed każdą koloryzacją, nawet jeśli za każdym razem stosuje się ten sam rodzaj farby. Dwa dni przed planowaną zmianą koloru warto więc wykonać próbę uczuleniową. Polega ona na nałożeniu odrobiny rozrobionej farby na skórę w dole łokciowym. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie jej w tym miejscu, ponieważ skóra jest tu cienka i wrażliwa. Farbę pozostawia się na skórze przez około piętnaście minut, następnie dokładnie spłukuje. Jeśli przez 48 godzin na jej powierzchni nie będzie zauważalne zaczerwienienie czy pieczenie, można bez obaw nałożyć farbę na włosy.
Jeśli za każdym razem stosuje się farbę innej firmy lub farby ziołowe wówczas należy odczekać aż włosy na nowo odrosną po koloryzacji. Jeśli składniki farb zaczną mieszać się na włosach, może dojść do uszkodzenia ich struktury, a w efekcie spowodować ich osłabienie oraz zwiększoną łamliwość. W przypadku kiedy koloryzację włosów rozpocznie się zbyt wcześnie, a więc w momencie kiedy stara farba nadal utrzymuje się na włosach wówczas nowy kolor może nie „złapać” i w efekcie spowodować nieudane farbowanie.
Decydując się na koloryzację włosów warto zapoznać się z ważnymi zasadami dotyczącymi tego tematu.
Niemycie włosów przed koloryzacją chroni je przed uszkodzeniami. Dzieje się tak dlatego, że tworzy się na nich warstwa lipidowa, która ochroni włosy przed związkami chemicznymi znajdującymi się w tego rodzaju produktach. Dlatego przed koloryzacją warto nie myć włosów nawet przez kilka dni. Pomoże to utrzymać je w doskonałej kondycji, nawet po zabiegu koloryzacji.
Czas koloryzacji rozpoczyna się od momentu nałożenia farby na włosy. W zależności od potrzeb oraz zaleceń producenta, czas ten może się być dłuższy bądź krótszy. Przed rozpoczęciem farbowania warto zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania kosmetyku. Tam znajdują się wszelkie informację na temat tego jak długo należy trzymać farbę na włosach, aby uzyskać oczekiwany efekt. Nie zaleca się utrzymywania farby zbyt krótko, ponieważ koloryzacja może okazać się zbyt słaba. Nie można również wydłużać czasu farbowania, ponieważ włosy zostaną zniszczone, przesuszone, a skóra głowy podrażniona. Jeżeli w trakcie trzymania farby na włosach będzie odczuwalne pieczenie, wówczas należy jak najszybciej zmyć produkt.
W przypadku pierwszej próby farbowania włosów warto wybrać się do specjalisty. Podczas wizyty u fryzjera można zasięgnąć informacji na temat tego jak powinna wyglądać koloryzacja w domu, jakich rzeczy nie należy wykonywać, a o czym warto pamiętać. Warto również zwrócić uwagę na pracę fryzjera. To zdecydowanie ułatwi wykonanie kolejnej koloryzacji samodzielnie w domu.
Nie wszystkie włosy potrzebują farb silnych, dających długotrwałe efekty. Jedynie włosy grube i ciemne potrzebują tak silnej koloryzacji. Jeżeli jesteś posiadaczką włosów jasnych i cienkich, możesz wybrać szamponetki lub szampony koloryzujące. Ich działanie może nie przyniesie tak długotrwałych efektów jak typowa farba, jednak plusem ich jest fakt, że nie niszczą włosów w tak znacznym stopniu.
Po farbowaniu włosy potrzebują odżywienia, aby nie ulec silnemu zniszczeniu. W związku z tym po wykonanej koloryzacji należy zadbać o ich kondycję poprzez wykonywanie domowych maseczek na włosy.
![]() |
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły
3 odpowiedzi
Najczęściej farbuję włosy w domu. ostatnio jedna farbą i z reguły przetrzymam farbę na włosach, bo czymś się zajmę.
Każda z tych zasad jest bardzo ważna! Świetne porady 🙂
Sama włosów nie farbuje, bo się na tym totalnie nie znam