
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Choroba Hashimoto to inaczej przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, określane także mianem zapalenia limfocytowego. Wiąże się z obecnością przeciwciał przeciwko tyreoperoksydazie (anty-TPO) i tyreoglobulinie (anty-Tg) oraz nacieków limfocytowych w tarczycy, które może przebiegać z eutyreozą lub prowadzić do niedoczynności tarczycy. Wyróżnia się 2 postaci kliniczne choroby: z obecnością wola i zanikową.
Najważniejszym czynnikiem powodującym rozwój choroby Hashimoto są zaburzenia odpowiedzi immunologicznej. U ponad 90% chorych stwierdza się wysokie miana przeciwciał anty-TPO i anty-Tg, a także wykrywa się przeciwciała blokujące receptor TSH, mimo tego ich udział w patogenezie choroby nie jest jednoznaczny. Najważniejszą rolę przypisuje się aktywności cytotoksycznych limfocytów T, odpowiedzialnych za niszczenie komórek pęcherzykowych tarczycy. Nie wiadomo jednak co powoduje taki stan. Wyróżnia się czynniki ryzyka genetyczne i środowiskowe. Do środowiskowych zalicza się:
Nie bez znaczenia pozostaje również płeć. Odczyny autoimmunologiczne skierowane przeciwko antygenom tarczycy, określane na podstawie podwyższonego stężenia autoprzeciwciał, występują u 10–20% kobiet, prawdopodobnie właśnie dlatego choroba Hashimoto częściej dotyka kobiety. Jedna z hipotez zakłada, że częściowa inaktywacja w organizmie płci żeńskiej jednego z chromosomów X prowadzi do niewystarczającej dla powstania tolerancji immunologicznej ekspresji autoantygenów.
Przebieg choroby Hashimoto dzieli się na 4 etapy:
Trudno jest ustalić czas trwania poszczególnych faz.
Charakterystycznymi objawami, które mogą pojawić się w przebiegu choroby Hashimoto, są:
Dodatkowo u kobiet typowe są zaburzenia miesiączkowania i problemy z zajściem w ciążę.
Lekiem z wyboru w leczeniu choroby Hashimoto jest euthyrox, jednak wykazuje on głównie działanie objawowe. Nie ma leczenia przyczynowego autoimmunologicznego zapalenia tarczycy, a stosowanie glikokortykosteroidów lub leków immunosupresyjnych jest nieskuteczne. Niektórzy lekarze zalecają profilaktyczne stosowanie L-T4 również u chorych w stanie eutyreozy, uzasadniając, że zapobiega to postępowi choroby i zmniejsza stężenia serologicznych i komórkowych wskaźników autoimmunologicznego procesu zapalnego. Nie udowodniono jednak jednoznacznie takiego efektu
W leczeniu choroby Hashimoto ogromne znaczenie ma dietoterapia. Konieczna jest suplementacja witaminy D, żelaza, selenu, cynku i witaminy E bądź umiejętne wprowadzenie tych związków do codziennej diety. Obowiązuje zakaz restrykcyjnych diet, jako że organizm potrzebuje zwiększonej ilości składników odżywczych. Nie należy palić papierosów ani pić nadmiernej ilości alkoholu, z kolei wskazana jest regularna aktywność fizyczna. Istnieją badania potwierdzające pozytywne efekty wprowadzenia diety bezglutenowej.
To właściwy styl życia w największym stopniu wpływa na jakość życia pacjentów oraz złagodzenie objawów. Dieta, ruch, nawodnienie organizmu, unikanie stresu i wysypianie się odgrywają tu kluczową rolę.
![]() |
Spirulina w proszku 100%
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu..Zobacz więcej... |
![]() |
Spirulina w tabletkach 100%
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo..Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Czym kierować się przy wyborze fotela zabiegowego?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły