Choroba Hashimoto

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Choroba Hashimoto to inaczej przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, określane także mianem zapalenia limfocytowego. Wiąże się z obecnością przeciwciał przeciwko tyreoperoksydazie (anty-TPO) i tyreoglobulinie (anty-Tg) oraz nacieków limfocytowych w tarczycy, które może przebiegać z eutyreozą lub prowadzić do niedoczynności tarczycy. Wyróżnia się 2 postaci kliniczne choroby: z obecnością wola i zanikową.

Choroba Hashimoto

Choroba Hashimoto – przyczyny

Najważniejszym czynnikiem powodującym rozwój choroby Hashimoto są zaburzenia odpowiedzi immunologicznej. U ponad 90% chorych stwierdza się wysokie miana przeciwciał anty-TPO i anty-Tg, a także wykrywa się przeciwciała blokujące receptor TSH, mimo tego ich udział w patogenezie choroby nie jest jednoznaczny. Najważniejszą rolę przypisuje się aktywności cytotoksycznych limfocytów T, odpowiedzialnych za niszczenie komórek pęcherzykowych tarczycy. Nie wiadomo jednak co powoduje taki stan. Wyróżnia się czynniki ryzyka genetyczne i środowiskowe. Do środowiskowych zalicza się:

Nie bez znaczenia pozostaje również płeć. Odczyny autoimmunologiczne skierowane przeciwko antygenom tarczycy, określane na podstawie podwyższonego stężenia autoprzeciwciał, występują u 10–20% kobiet, prawdopodobnie właśnie dlatego choroba Hashimoto częściej dotyka kobiety. Jedna z hipotez zakłada, że częściowa inaktywacja w organizmie płci żeńskiej jednego z chromosomów X prowadzi do niewystarczającej dla powstania tolerancji immunologicznej ekspresji autoantygenów.

Przebieg choroby Hashimoto

Przebieg choroby Hashimoto dzieli się na 4 etapy:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  1. I faza – prawidłowe stężenie w surowicy krwi hormonów i autoprzeciwciał tarczycowych, objawy kliniczne nie pojawiają się;
  2. II faza – podwyższone stężenie autoprzeciwciał tarczycowych, jednak stężenie hormonów w większości przypadków pozostaje prawidłowe, przez co w dalszym ciągu brak jest objawów klinicznych;
  3. III faza – dodatkowo podwyższa się stężenie TSH, przy prawidłowych stężeniach FT3 i FT4. Nasilenie objawów jest więc osobniczo zmienne;
  4. IV faza – jawna pierwotna niedoczynność tarczycy.

Trudno jest ustalić czas trwania poszczególnych faz.

Hashimoto – objawy

Charakterystycznymi objawami, które mogą pojawić się w przebiegu choroby Hashimoto, są:

Dodatkowo u kobiet typowe są zaburzenia miesiączkowania i problemy z zajściem w ciążę.

Hashimoto – leczenie

Lekiem z wyboru w leczeniu choroby Hashimoto jest euthyrox, jednak wykazuje on głównie działanie objawowe. Nie ma leczenia przyczynowego autoimmunologicznego zapalenia tarczycy, a stosowanie glikokortykosteroidów lub leków immunosupresyjnych jest nieskuteczne. Niektórzy lekarze zalecają profilaktyczne stosowanie L-T4 również u chorych w stanie eutyreozy, uzasadniając, że zapobiega to postępowi choroby i zmniejsza stężenia serologicznych i komórkowych wskaźników autoimmunologicznego procesu zapalnego. Nie udowodniono jednak jednoznacznie takiego efektu

W leczeniu choroby Hashimoto ogromne znaczenie ma dietoterapia. Konieczna jest suplementacja witaminy D, żelaza, selenu, cynku i witaminy E bądź umiejętne wprowadzenie tych związków do codziennej diety. Obowiązuje zakaz restrykcyjnych diet, jako że organizm potrzebuje zwiększonej ilości składników odżywczych. Nie należy palić papierosów ani pić nadmiernej ilości alkoholu, z kolei wskazana jest regularna aktywność fizyczna. Istnieją badania potwierdzające pozytywne efekty wprowadzenia diety bezglutenowej.

To właściwy styl życia w największym stopniu wpływa na jakość życia pacjentów oraz złagodzenie objawów. Dieta, ruch, nawodnienie organizmu, unikanie stresu i wysypianie się odgrywają tu kluczową rolę.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Gołkowski F., Aktualne spojrzenie na etiopatogenezę i aspekty kliniczne choroby Hashimoto, Państwo i Społeczeństwo, 4/2016.
  2. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, tom II, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  3. Luty J., Bryl E., Choroba Hashimoto – aspekt genetyczny i środowiskowy, Forum Medycyny Rodzinnej, 1/2017.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *