Lifting twarzy to zabieg polegający na usunięciu wiotkiej, mało elastycznej skóry, poprawie owalu twarzy i przywróceniu młodzieńczego wyglądu. Z tego względu decydują się na niego przede wszystkim osoby dojrzałe, po 40. roku życia, choć nie jest to regułą. Lifting twarzy może mieć charakter inwazyjny lub nieinwazyjny.
Inwazyjny lifting twarzy
Pierwsze liftingi twarzy, wykonywane zresztą już w XIX w we Francji, polegały wyłącznie na usunięciu nadmiaru skóry, bez ingerencji w głębsze warstwy tkanek. Aktualnie jednak, aby efekt był znacznie bardziej naturalny, zabiegi są wieloetapowe i łączą liczne techniki. Pierwszym etapem jest kwalifikacja pacjenta do zabiegu (istnieje do niego wiele przeciwwskazań zdrowotnych, jako że stanowi sporą ingerencję w tkanki) oraz planowaniem. Podczas planowania lekarz nakreśla na skórze pacjenta linie, w których będą wykonywane cięcia. Przeważnie przebiegają one:
- w owłosionej skórze głowy;
- na brzegu ucha;
- za uchem wzdłuż włosów.
Dlatego blizny są praktycznie niewidoczne, a jednocześnie goją się bardzo dobrze i szybko. Następnie pacjenta się znieczula i przystępuje do części operacyjnej zabiegu. Od powięzi oddziela się skórę i tkankę tłuszczową, aby następnie napiąć i podciągnąć do góry powięź mięśniową. W ten sposób unosi się nie tylko skórę, ale i głębiej położone struktury, co pozwala osiągnąć naturalny efekt odmłodzenia. Nadmiar skóry usuwa się w okolicy koło ucha. Całość zabezpiecza się szwami lub klejami tkankowymi. Cała operacja trwa 3-5 godzin.
Inwazyjny lifting twarzy – wskazania
Podstawowymi wskazaniami do wykonania operacyjnego liftingu twarzy są:
- zmarszczki;
- bruzdy;
- wiotka skóra;
- utrata kształtu brwi i ust;
- opadanie policzków i powiek.
Zabieg ma przede wszystkim odmłodzić wygląd, choć w jego trakcie można delikatnie skorygować niektóre niedoskonałości i asymetrie w wyglądzie.
Inwazyjny lifting twarzy – przeciwwskazania
Przeciwwskazania do operacji to przede wszystkim:
- choroby autoimmunologiczne;
- choroba nowotworowa;
- zaburzenia krzepnięcia krwi;
- gorączka;
- zaostrzenie chorób przewlekłych;
- aktywne infekcje i stany zapalne w organizmie;
- ciąża;
- choroba zakrzepowo-zatorowa.
Operacja odbywa się w znieczuleniu ogólnym, zatem dołączają do tego wszelkie przeciwwskazania związane z tą formą znieczulenia.
Zobacz również: Zabiegi poprawiające owal twarzy.
Nieinwazyjny lifting twarzy
Alternatywą jest nieinwazyjny lifting twarzy, a mianem tym określa się kilka zabiegów, podczas których nie dochodzi do ingerencji w tkanki (nie zostaje przerwana ich ciągłość), a jednak uzyskuje się oczekiwane efekty w postaci uniesienia skóry, poprawy jej elastyczności, odmłodzenia, zmniejszenia widoczności zmarszczek. Takimi zabiegami są przede wszystkim:
- technologia HIFU – metoda wykorzystująca fale ultradźwiękowe, których wiązki skupiają się na małej powierzchni skóry, aby stymulować ją i odmładzać. Obserwuje się pobudzenie organizmu do naturalnych procesów regeneracji, gojenia i przebudowy tkanek, jak również zwiększenie syntezy kolagenu i elastyny. Końcowym rezultatem HIFU jest widoczne zmniejszenie wiotkości skóry i długotrwały efekt liftingu;
- masaż Kobido – to głęboki masaż obejmujący swoim działaniem skórę, tkankę podskórną, tkankę tłuszczową, tkankę mięśniową oraz naczynia krwionośne i naczynia limfatyczne. Składa się z kilku etapów, w tym masażu relaksacyjnego, drenażu limfatycznego, masażu tkanek głębokich, akupresury czy metod liftingujących.
W gronie nieinwazyjnych metod liftingujących znajduje się także mezoterapia igłowa, choć w jej przebiegu narusza się ciągłość skóry (nie jest ona jednak tak znaczna) za pomocą igieł, a także radiofrekwencja igłowa. Radiofrekwencję od dawna określa się jako „nieoperacyjny lifting”, gdyż oddziałuje jednocześnie na naskórek oraz głębokie warstwy skóry, gwarantując zauważalną poprawę jędrności i napięcia skóry w dowolnym obszarze ciała.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Szczyt M., Lifting chirurgiczny, Estetyczny Magazyn, 1/2023.
- Przylipiak A., Podstawy Medycyny Estetycznej, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Białystok 2014.
- Radziejewska-Choma I., Szaniawska M., Smorąg A., Lifting ultradźwiękami – technologia HIFU, Medycyna Estetyczna, 25/107-114.