Odbarwienia skóry – objawy i rodzaje

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Odbarwienia skóry to zaburzenie na skutek, którego dochodzi do zmiany zabarwienia naskórka. W związku z tym podstawą leczenia tego rodzaju schorzeń jest dokładna i skuteczna ochrona przed działaniem promieni UV.

Odbarwienia skóry - objawy i rodzaje

Zaburzenia barwnikowe

Zaburzenia barwnikowe to schorzenie ściśle związane ze zmianami w zabarwieniu skóry. W procesie tym najważniejszą rolę odgrywa melanina, która stanowi brązowy barwnik skóry. Do zaburzeń barwnikowych zaliczają się przede wszystkim przebarwienia i odbarwienia, które wynikają z zakłóceń faz syntezy oraz transportu melaniny do skóry.

Rodzaje odbarwień

Wyróżniamy następuje rodzaje odbarwień:

  • uogólnione – bielactwo wrodzone (albinizm), bielactwo nabyte;
  • pozapalne – występują na skutek obecnego stanu zapalnego w skórze. Proces zapalny w skórze przyczynia się do zmniejszenia ilości melaniny w skórze, a co za tym idzie powstawania plam o jaśniejszym zabarwieniu. Odbarwienia mogą występować na skutek gruźlicy, łuszczycy, wyprysku czy łupieżu białego.

1. Bielactwo wrodzone (albinizm).

Albinizm należy do grupy chorób genetycznych. Pod wpływem nieprawidłowego działania enzymu, który odgrywa ważną rolę w syntezie melaniny następuje całkowity lub częściowy niedobór barwnika w komórkach skóry oraz oka. Albinizm objawia się ogólnym lub miejscowym zmniejszeniem ilości melaniny w skórze. Wówczas staje się ona lekko różowa, a włosy białe. Zmianom na skórze mogą towarzyszyć również tzw. objawy okulistyczne np. oczopląs czy zez. Ponadto ze względu na bardzo niską ilość barwnika w skórze wzrasta ryzyko rozwoju nowotworu skóry na skutek działania promieni UV.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

2. Bielactwo nabyte.

Bielactwo nabyte to często występujący rodzaj odbarwień skóry, jednak przyczyna jego występowania nie jest do końca znana. Proces powstawania tego zaburzenia wynika z uszkodzenia komórek barwnikowych przez co zmniejszeniu ulega synteza melaniny. Bielactwo nabyte może wystąpić zarówno u kobiet jak i mężczyzn.

Objawy choroby pojawiają się zwykle na dłoniach, stopach, nadgarstkach oraz naturalnych otworach naszego organizmu. Zwykle pojawiają się symetrycznie. Należy zaznaczyć, że objawy nasilają się w wyniku działania silnego stresu lub ekspozycji skóry na działanie słońca.

3. Odbarwienia pozapalne.

Odbarwienia pozapalne pojawiają się na skutek występującego stanu zapalnego w skórze. W wyniku zmniejszonej ilości melaniny dochodzi do powstawania zmian o jaśniejszym zabarwieniu w stosunku do zdrowej skóry.

Czy odbarwienia można leczyć?

W przypadku występowania odbarwień skóry terapię rozpoczyna się od stosowania środków zewnętrznych (na skórę). Są to glikokortykosteroidy, a także inhibitory kalcyneuryny. Inną metodą są naświetlania, do których zalicza się fotochemioterapia bazująca na działaniu promieniowaniu UVA lub UVB. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie chirurgicznego przeszczepu naskórka.

Uwaga!

Mimo wielu rozwiązań terapeutycznych stosowanych w leczeniu odbarwień skóry często okazują się one mało skuteczne.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *