Przyczyny powstawania prosaków

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Przyczyn powstawania prosaków jest wiele, jednak istnieją również skuteczne sposoby ich pozbycia się. Są to białe grudkowe zmiany, które najczęściej lokalizują się w obrębie twarzy (powieki oczu, policzki). Zmiany te można porównać do drobno rozsianej kaszki na skórze, które stanowią wyraźny defekt kosmetyczny.

Przyczyny powstawania prosaków

Czym są prosaki?

Prosaki to małe, wręcz milimetrowe zmiany barwy białej lub żółtej występujące tuż pod powierzchnią skóry. Lokalizują się zwykle w okolicy oczu, na skroniach, nosie oraz policzkach. Niekiedy mogą pojawić się również na tułowiu, kończynach oraz narządach płciowych, a także w okolicy błony śluzowej jamy ustnej. Stanowią one charakterystyczne zmiany dla wieku niemowlęcego, jednak występują również u osób dorosłych. Nie wywołują świądu skóry, nie dają dolegliwości bólowych. Nie są określane jako jednostka chorobowa, nie można się nimi zarazić, lecz stanowią defekt kosmetyczny poprzez ich nieestetyczny wygląd.

Przyczyny powstawania prosaków

Prosaki powstają na skutek zapchania się mieszków włosowych przez łój skórny (sebum). W związku z tym w zablokowanych ujściach gruczołów skórnych dochodzi do kumulowania się masy rogowo-łojowej, czego efektem jest pojawienie się prosaków. Niektórzy dermatolodzy twierdzą jednak, że za powstawanie ich odpowiedzialne są głównie geny, inni z kolei uważają, że uwarunkowane jest to zaburzeniami gospodarki hormonalnej.

Pomimo wielu spekulacji, co jest kluczowe w procesie powstawania prosaków, niezmiernie istotny jest fakt, iż na rozwój tych zmian, wpływ ma przede wszystkim niewłaściwa pielęgnacja skóry.

Uwaga!

Prosaki to przede wszystkim defekt kosmetyczny. W związku z tym nie należy samodzielnie usuwać zmian, nakłuwać ich oraz wyciskać. Takie postępowanie bowiem może doprowadzić do stanu zapalnego lub powstania blizn. W celu diagnozy oraz podjęcia właściwego leczenia warto skonsultować się z kosmetologiem lub dermatologiem.

Jak pozbyć się prosaków?

Leczenie prosaków uwarunkowane jest przede wszystkim tym, u kogo są zlokalizowane.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

1. U noworodków.

W przypadku noworodków prosaki ustępują samoistnie. Proces tzw. samoleczenia następuje w przebiegu kilku tygodni lub kilku miesięcy, w formie pękania oraz opróżniania się grudek. Jeśli zmiany u dziecka nie ulegają jakimkolwiek zmianom, wówczas należy udać się do lekarza.

W pielęgnacji skóry dziecka należy postępować w taki sam sposób jak w przypadku skóry zdrowej. Do przemywania twarzy należy stosować ciepłą wodę, a następnie zaaplikować krem od pierwszych dni życia. Niewskazane jest pocieranie, tarcie, wyciskanie oraz przekłuwanie zmian.

2. U osób dorosłych.

Dość powszechną metodą usuwania prosaków jest przerwanie ciągłości skóry cienką igłą oraz usunięcie zawartości zmiany poprzez jej wyciśnięcie. W gabinetach kosmetycznych lub dermatologicznych stosuje również metodę ich wymrażania, peelingi chemiczne oraz mechaniczne.

Obecnie za jedną z najskuteczniejszych metod usuwania prosaków uważa się laseroterapię oraz elektrokoagulację.

Działanie wiązki laserowej polega na podwyższeniu temperatury skóry i wytworzeniu zjawiska koagulacji. Konsekwencją tego jest martwica tkanek lub odparowanie ich i zniszczenie. Tak zwane wypalenie gruczołu łojowego zapobiega powstawaniu prosaków w miejscu zabiegu, lecz w innym takiej gwarancji nie daje.

Zabieg elektrokoagulacji wywołuje ścięcie białka, które budują zmianę skórną, w wyniku działania prądu wysokiej częstotliwości. Elektrokoagulacja służy nie tylko usunięciu prosaków, ale również naczyniaków, brodawek oraz włókniaków. W wyniku działania prądu wytwarza się ciepło, które prowadzi do koagulacji (uszkodzenia) białka.

Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się niewielki obrzęk, zaczerwienienie, delikatny ból, który ustępuje po upływie kilku godzin.

Kiedy najlepiej usuwać prosaki?

Najlepszym momentem na usuwanie zmian skórnych tj. prosaki to okres od jesieni do wiosny.Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *