
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Przyczyn powstawania prosaków jest wiele, jednak istnieją również skuteczne sposoby ich pozbycia się. Są to białe grudkowe zmiany, które najczęściej lokalizują się w obrębie twarzy (powieki oczu, policzki). Zmiany te można porównać do drobno rozsianej kaszki na skórze, które stanowią wyraźny defekt kosmetyczny.
Prosaki to małe, wręcz milimetrowe zmiany barwy białej lub żółtej występujące tuż pod powierzchnią skóry. Lokalizują się zwykle w okolicy oczu, na skroniach, nosie oraz policzkach. Niekiedy mogą pojawić się również na tułowiu, kończynach oraz narządach płciowych, a także w okolicy błony śluzowej jamy ustnej. Stanowią one charakterystyczne zmiany dla wieku niemowlęcego, jednak występują również u osób dorosłych. Nie wywołują świądu skóry, nie dają dolegliwości bólowych. Nie są określane jako jednostka chorobowa, nie można się nimi zarazić, lecz stanowią defekt kosmetyczny poprzez ich nieestetyczny wygląd.
Prosaki powstają na skutek zapchania się mieszków włosowych przez łój skórny (sebum). W związku z tym w zablokowanych ujściach gruczołów skórnych dochodzi do kumulowania się masy rogowo-łojowej, czego efektem jest pojawienie się prosaków. Niektórzy dermatolodzy twierdzą jednak, że za powstawanie ich odpowiedzialne są głównie geny, inni z kolei uważają, że uwarunkowane jest to zaburzeniami gospodarki hormonalnej.
Pomimo wielu spekulacji, co jest kluczowe w procesie powstawania prosaków, niezmiernie istotny jest fakt, iż na rozwój tych zmian, wpływ ma przede wszystkim niewłaściwa pielęgnacja skóry.
Uwaga!
Prosaki to przede wszystkim defekt kosmetyczny. W związku z tym nie należy samodzielnie usuwać zmian, nakłuwać ich oraz wyciskać. Takie postępowanie bowiem może doprowadzić do stanu zapalnego lub powstania blizn. W celu diagnozy oraz podjęcia właściwego leczenia warto skonsultować się z kosmetologiem lub dermatologiem.
Leczenie prosaków uwarunkowane jest przede wszystkim tym, u kogo są zlokalizowane.
W przypadku noworodków prosaki ustępują samoistnie. Proces tzw. samoleczenia następuje w przebiegu kilku tygodni lub kilku miesięcy, w formie pękania oraz opróżniania się grudek. Jeśli zmiany u dziecka nie ulegają jakimkolwiek zmianom, wówczas należy udać się do lekarza.
W pielęgnacji skóry dziecka należy postępować w taki sam sposób jak w przypadku skóry zdrowej. Do przemywania twarzy należy stosować ciepłą wodę, a następnie zaaplikować krem od pierwszych dni życia. Niewskazane jest pocieranie, tarcie, wyciskanie oraz przekłuwanie zmian.
Dość powszechną metodą usuwania prosaków jest przerwanie ciągłości skóry cienką igłą oraz usunięcie zawartości zmiany poprzez jej wyciśnięcie. W gabinetach kosmetycznych lub dermatologicznych stosuje również metodę ich wymrażania, peelingi chemiczne oraz mechaniczne.
Obecnie za jedną z najskuteczniejszych metod usuwania prosaków uważa się laseroterapię oraz elektrokoagulację.
Działanie wiązki laserowej polega na podwyższeniu temperatury skóry i wytworzeniu zjawiska koagulacji. Konsekwencją tego jest martwica tkanek lub odparowanie ich i zniszczenie. Tak zwane wypalenie gruczołu łojowego zapobiega powstawaniu prosaków w miejscu zabiegu, lecz w innym takiej gwarancji nie daje.
Zabieg elektrokoagulacji wywołuje ścięcie białka, które budują zmianę skórną, w wyniku działania prądu wysokiej częstotliwości. Elektrokoagulacja służy nie tylko usunięciu prosaków, ale również naczyniaków, brodawek oraz włókniaków. W wyniku działania prądu wytwarza się ciepło, które prowadzi do koagulacji (uszkodzenia) białka.
Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się niewielki obrzęk, zaczerwienienie, delikatny ból, który ustępuje po upływie kilku godzin.
Najlepszym momentem na usuwanie zmian skórnych tj. prosaki to okres od jesieni do wiosny.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły