Olej bazowy jest podstawą wielu kosmetyków przygotowywanych samodzielnie w domu, zarówno do pielęgnacji skóry, jak i włosów. Znajduje zastosowanie także w aromaterapii, a dokładniej w przygotowywaniu oryginalnych i ciekawych kompozycji zapachowych z użyciem różnych olejków eterycznych. Bardzo ważny jest wybór oleju bazowego, ponieważ to zwykle od niego zależą właściwości produktu końcowego.
Co to jest olej bazowy?
Olejem bazowym nazywamy olej roślinny tłoczony na zimno, zawierający wiele cennych związków odżywczych i aktywnych. Stanowi on podstawowy, główny składnik przygotowywanego produktu kosmetycznego lub aromaterapeutycznego, w którym rozpuszcza się wszystkie pozostałe związki. Taką funkcję może w praktyce pełnić każdy olej, w zależności od potrzeb i preferencji.
Olej bazowy w aromaterapii
Większość olejków eterycznych jest mocno skoncentrowana i intensywna. Oznacza to, że już nawet naniesienie na skórę kilku kropel w postaci nierozcieńczonej może skończyć się poparzeniem i podrażnieniem skóry. Aby wyeliminować to ryzyko i cieszyć się korzystnymi właściwościami olejków należy więc wymieszać go z delikatniejszym olejem bazowym, będącym pewnego rodzaju nośnikiem. Wówczas produkt nadaje się do bezpiecznego nanoszenia na skórę, np. podczas masażu olejkami. Olejkami eterycznymi bezwzględnie wymagającymi użycia oleju bazowego są między innymi:
- olejek tymiankowy;
- olejek z oregano;
- olejek z mięty pieprzowej;
- olejek laurowy;
- olejek cynamonowy;
- olejek z trawy cytrynowej.
Są one bowiem na tyle intensywne, że stosowane samodzielnie wiążą się z wystąpieniem działań niepożądanych. Cechą charakterystyczną olejów bazowych (zarówno w aromaterapii, jak i w kosmetologii) jest ich wysoka zawartość procentowa w całym produkcie. Innymi słowy są składnikiem występującym w największej ilości. W aromaterapii dużą popularnością cieszy się olej kokosowy, ponieważ nie posiada własnego zapachu, a co się z tym wiąże, nie wpływa w żaden sposób na przygotowaną kompozycję zapachową.
Olej bazowy w kosmetologii
Oleje wykorzystywane są powszechnie do pielęgnacji skóry twarzy i całego ciała oraz włosów. Olejowanie lub metoda OCM wciąż znajdują się w czołówce najczęściej wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych. Ważne jednak, aby docelowy olejek rozmieszać z olejem bazowym. Do popularnych i bezpiecznych olejów bazowych zaliczamy:
- olej kokosowy – nawilża, odżywia i chroni skórę, sprawdza się w pielęgnacji cery trądzikowej i atopowej. Stosowany do pielęgnacji włosów niskoporowatych;
- olej ze słodkich migdałów – przeznaczony do pielęgnacji skóry suchej, zniszczonej, zmęczonej. Może zmniejszać widoczność rozstępów i blizn. Stosowany do pielęgnacji włosów średnioporowatych;
- olej z kiełków pszenicy – bogaty w witaminę E, dzięki czemu idealnie sprawdzi się w przypadku skóry dojrzałej i zniszczonej. Zapewnia kompleksowe nawilżenie i poprawia jędrność. Stosowany do pielęgnacji włosów wysokoporowatych;
- olej jojoba – bardzo szybko się wchłania i rozprowadza, ponieważ wykazuje wysoką biozgodność z ludzką skórą. Ma właściwości nawilżające, zmiękczające i odżywcze. Stosowany do pielęgnacji włosów średnioporowatych.
Innymi polecanymi olejami bazowymi są: olej sezamowy, olej z awokado, olej z pestek winogron czy olej z pestek malin.
Olejowanie włosów
W przypadku olejowania włosów stosuje się proporcje 1:1. Poniżej przedstawiamy przykłady skutecznych połączeń w zależności od porowatości włosów:
- włosy niskoporowate – 1 łyżka oleju kokosowego + 1 łyżka masła tucuma bądź 1 łyżka oleju kokosowego + 1 łyżka oleju babassu;
- włosy średnioporowate – 1 łyżka oleju makadamia + 1 łyżka oleju sezamowego bądź 1 łyżka oliwy z oliwek + 1 łyżka oleju rokitnikowego;
- włosy wysokoporowate – 1 łyżka oleju z czarnuszki siewnej + 1 łyżka oleju z pestek dyni bądź 1 łyżka oleju z ogórecznika + 1 łyżka oleju z wiesiołka.
Tak zmieszane oleje wystarczy nałożyć na całą długość włosów (unikając skóry głowy) i pozostawić na kilka godzin. Aby skutecznie zmyć oleje z włosów można do pierwszego mycia użyć odżywki emolientowej.
Olejowe oczyszczanie twarzy
Oleje można użyć również do oczyszczania twarzy (zamiast płynów do demakijażu). Przedstawiamy wybrane propozycje łączenia olejów w zależności od rodzaju skóry:
- sucha skóra – 10% oleju rycynowego oraz 90% oleju bazowego, np. oleju z awokado, oleju arganowego czy oleju marula;
- normalna skóra – 20% oleju rycynowego oraz 80% oleju bazowego, np. oleju ze słodkich migdałów, oleju z pestek moreli czy oleju arganowego;
- tłusta, mieszana i trądzikowa skóra – 30% oleju rycynowego oraz 70% oleju bazowego, np. oleju konopnego, oleju z czarnuszki siewnej czy oleju jojoba.
Mieszankę nakładamy na twarz i pozostawiamy na chwilę, po czym usuwamy nadmiar poprzez kilkukrotne przykładanie do twarzy mokrego, ciepłego, miękkiego ręcznika (nie pocieramy skóry). Ostatnie przyłożenie powinno odbyć się z użyciem ręcznika zamoczonego w chłodnej wodzie, aby zamknąć pory.
Polecane produkty:
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... | |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
- Kaniewska M., Kosmetologia – podstawy, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2011.
- Gumkowska A., Damskie laboratorium. Przepisy na domowe kosmetyki, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2016.