
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Olej bazowy jest podstawą wielu kosmetyków przygotowywanych samodzielnie w domu, zarówno do pielęgnacji skóry, jak i włosów. Znajduje zastosowanie także w aromaterapii, a dokładniej w przygotowywaniu oryginalnych i ciekawych kompozycji zapachowych z użyciem różnych olejków eterycznych. Bardzo ważny jest wybór oleju bazowego, ponieważ to zwykle od niego zależą właściwości produktu końcowego.
Olejem bazowym nazywamy olej roślinny tłoczony na zimno, zawierający wiele cennych związków odżywczych i aktywnych. Stanowi on podstawowy, główny składnik przygotowywanego produktu kosmetycznego lub aromaterapeutycznego, w którym rozpuszcza się wszystkie pozostałe związki. Taką funkcję może w praktyce pełnić każdy olej, w zależności od potrzeb i preferencji.
Większość olejków eterycznych jest mocno skoncentrowana i intensywna. Oznacza to, że już nawet naniesienie na skórę kilku kropel w postaci nierozcieńczonej może skończyć się poparzeniem i podrażnieniem skóry. Aby wyeliminować to ryzyko i cieszyć się korzystnymi właściwościami olejków należy więc wymieszać go z delikatniejszym olejem bazowym, będącym pewnego rodzaju nośnikiem. Wówczas produkt nadaje się do bezpiecznego nanoszenia na skórę, np. podczas masażu olejkami. Olejkami eterycznymi bezwzględnie wymagającymi użycia oleju bazowego są między innymi:
Są one bowiem na tyle intensywne, że stosowane samodzielnie wiążą się z wystąpieniem działań niepożądanych. Cechą charakterystyczną olejów bazowych (zarówno w aromaterapii, jak i w kosmetologii) jest ich wysoka zawartość procentowa w całym produkcie. Innymi słowy są składnikiem występującym w największej ilości. W aromaterapii dużą popularnością cieszy się olej kokosowy, ponieważ nie posiada własnego zapachu, a co się z tym wiąże, nie wpływa w żaden sposób na przygotowaną kompozycję zapachową.
Oleje wykorzystywane są powszechnie do pielęgnacji skóry twarzy i całego ciała oraz włosów. Olejowanie lub metoda OCM wciąż znajdują się w czołówce najczęściej wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych. Ważne jednak, aby docelowy olejek rozmieszać z olejem bazowym. Do popularnych i bezpiecznych olejów bazowych zaliczamy:
Innymi polecanymi olejami bazowymi są: olej sezamowy, olej z awokado, olej z pestek winogron czy olej z pestek malin.
W przypadku olejowania włosów stosuje się proporcje 1:1. Poniżej przedstawiamy przykłady skutecznych połączeń w zależności od porowatości włosów:
Tak zmieszane oleje wystarczy nałożyć na całą długość włosów (unikając skóry głowy) i pozostawić na kilka godzin. Aby skutecznie zmyć oleje z włosów można do pierwszego mycia użyć odżywki emolientowej.
Oleje można użyć również do oczyszczania twarzy (zamiast płynów do demakijażu). Przedstawiamy wybrane propozycje łączenia olejów w zależności od rodzaju skóry:
Mieszankę nakładamy na twarz i pozostawiamy na chwilę, po czym usuwamy nadmiar poprzez kilkukrotne przykładanie do twarzy mokrego, ciepłego, miękkiego ręcznika (nie pocieramy skóry). Ostatnie przyłożenie powinno odbyć się z użyciem ręcznika zamoczonego w chłodnej wodzie, aby zamknąć pory.
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... |
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły