Kosmetyki dla skóry w różnym wieku cechują się odmiennymi właściwościami. Warto podkreślić, że innej pielęgnacji wymaga skóra dziecka, innej skóra osoby dojrzałej. Jednak odpowiednio dobrane preparaty zapewniają skórze odpowiednią kondycję, a w przypadku cery dojrzałej spowolnienie procesów starzenia się.
Pielęgnacja skóry dzieci
Skóra dziecka ze względu na niską dojrzałość ochronną charakteryzuje się większą tendencją do przesuszenia. Oznacza to, że właściwą pielęgnację zapewnią jej produkty o działania nawilżającym oraz natłuszczającym. Cenne dla tego rodzaju skóry są emolienty, które w dużym stopniu wpływają na odbudowę bariery ochronnej naskórka.
Efekt ten osiągany jest dzięki ich możliwościom okluzyjnym, a przez to zatrzymywaniu i wiązaniu wody w warstwie rogowej naskórka. Dzięki ich zastosowaniu skóra wygląda dużo korzystniej, zwiększa się jej napięcie, elastyczność nawilżenie, a zmniejsza zdolność penetracji substancji drażniących. Warto podkreślić, że silne właściwości nawilżające bez efektu natłuszczania skóry daje m.in. mocznik, gliceryna.
Bardzo zbliżone właściwości pielęgnacyjne w przypadku skóry dziecka wykazują oleje roślinne bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe. Do najczęściej stosowanych należy olej ze słodkich migdałów, oliwek, z orzechów makadamia, lnu, jojoba, wiesiołka, awokado, ogórecznika.
W pielęgnacji skóry dziecka chętnie wykorzystywany jest również rumianek o właściwościach przeciwzapalnych dzięki obecności bisabololu oraz chamazulenu. W temacie pielęgnacji skóry dziecka istotna jest ochrona przeciwsłoneczna. Nadmierna ekspozycja tak delikatnej skóry na działanie promieni UV może spowodować szereg niekorzystnych następstw tj. oparzenia słoneczne, a także uszkodzenie układu immunologicznego dziecka. W związku z tym zaleca się stosować produkty z faktorem ochronnym co najmniej 30 SPF.
Pielęgnacja skóry w okresie dojrzewania
Cera tłusta, mieszana i trądzikowa występuje bardzo często w okresie dojrzewania. Warto znać przyczynę powstawania tego rodzaju skóry, aby móc wprowadzić jak najlepsze działania pielęgnacyjne. W przypadku tego rodzaju skóry istotne jest zmniejszenie produkcji sebum, ograniczenie rozwoju patogenów, działanie keratolityczne, a także redukcję podrażnień oraz zmatowienie cery. Podstawowym, a zarazem głównym założeniem pielęgnacji skóry problematycznej jest jej oczyszczanie. Środki do demakijażu powinny więc charakteryzować się odpowiednim odczynem zbliżonym do naturalnego pH lub być lekko kwasowe. Jego niższe wartości zapobiegają rozwojowi bakterii oraz chronią przed podrażnieniami. W codziennej pielęgnacji skóry zaleca się produkty oczyszczająco-normalizujące, które nie zaburzą równowagi kwasowo-zasadowej skóry i nie spowodują jej wysuszenia. Warto 1-2 razy w tygodniu wykonać peeling skóry, który zapewni głębsze oczyszczenie z zanieczyszczeń dnia codziennego, a także odblokuje pory skóry i usunie martwe komórki naskórka.
Produkty przeznaczone do oczyszczania cery tłustej oraz trądzikowej (problematycznej) to przede wszystkim żele lub emulsje typu O/W z niską zawartością fazy tłuszczowej. Korzystne działanie wykazują środki przeciwbakteryjne wykorzystujące składniki pochodzenia roślinnego tj. olej z drzewa herbacianego. Z kolei do składników syntetycznych o właściwościach przeciwbakteryjnych należą związki siarki oraz połączenie metali – cynku z aminokwasami lub ligandami. Warto podkreślić, że cynk przyspiesza procesy gojenia się skóry, działa ściągająco na rozszerzone ujścia gruczołów łojowych, a także zmniejsza skłonność do powstawania zaskórników.
W pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej istotne jest zastosowanie produktów sebostatycznych. Związki wykazujące aktywność w tym kierunku to m.in. kwas azelainowy, cynk, witamina B6.
Ważny jest również wpływ substancji łagodzących podrażnienia, do których należy d-panthenol, aloes, algi, zielona herbata, lukrecja czy oczar wirginijski.
Pielęgnacja skóry po 20 i 30 roku życia
Działania pielęgnacyjne po 20 i 30 roku życia powinny być oparte na odpowiednim nawilżaniu skóry. W codziennym demakijażu i oczyszczaniu zaleca się pianki wykazujące właściwości normalizujące pracę gruczołów łojowych, a także właściwości przeciwbkateryjne. Aby zapewnić skórze głębokie oczyszczanie zaleca się peelingi mechaniczne, enzymatyczne lub chemiczne wykorzystujące działanie kwasów owocowych. Dzięki tego rodzaju czynnościom aktywowane zostają fibroblasty, makrofagi oraz komórki tuczne do produkcji czynników wzrostu, elastyny, kolagenu oraz glikozaminoglikanów. Dodatkowo powierzchnia naskórka zostaje wygładzona, nawilżona i lepiej ukrwiona.
Kremy do pielęgnacji dziennej powinny wykazywać lekką formułę oraz zmniejszoną ilość substancji tłuszczowych. Głównymi składnikami aktywnymi tego rodzaju cery powinny być substancje niekomedogenne, nawilżające, przeciwzmarszczkowe oraz regulujące pracę gruczołów łojowych.
W celu spowolnienia procesów starzenia się zaleca się związki tj. witamina A, C, E. Proces starzenia się skóry spowalnia również fotoprotekcja. Dodatkowo zmniejsza ryzyko poparzeń skóry, pomaga w ochronie DNA komórek oraz ogranicza zjawisko immunosupresji spowodowanej promieniami UV.
Pielęgnacja skóry po 40 roku życia
Kończąc 40 rok życia oznaki starzenia się skóry stają się coraz bardziej widoczne. W związki z tym, aby utrzymać skórę w jak najlepszej kondycji zaleca się dostarczać jej związki o działaniu przeciwzmarszczkowym, ujędrniającym, rewitalizującym, nawilżającym oraz odżywczym. Oczyszczanie skóry po 40 roku życia należy wykonywać za pomocą preparatów nie zaburzających równowagi kwasowo-zasadowej oraz bariery ochronnej. Wskazane jest, aby dwa razy w tygodniu wykonywać peeling skóry w celu złuszczenia martwych komórek naskórka oraz pobudzenia skóry do regeneracji. Systematyczne korzystanie z peelingów kwasowych przyczyni się do spowolnienia procesów jej starzenia się.
Codzienna pielęgnacja powinna opierać się na kremach, które będą chronić przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Oznacza to, że nieodłącznym elementem tego jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych oraz witamin o właściwościach antyoksydacyjnych.
Nasilająca się w tym wieku suchość skóry wymaga silnie nawilżających substancji, a także lipidów, które będą odbudowywać słaby płaszcz hydrolipidowy skóry. Wśród tego rodzaju związków można wyróżnić aminokwasy (glicyna), kwas mlekowy, gliceryna, sorbitol, aloes, prawoślaz, kwas hialuronowy, sól sodowa oraz kolagen.
Pielęgnacja skóry po 50 roku życia
Skóra po 50 roku życia wymaga szczególnej uwagi oraz pielęgnacji. W celu jej oczyszczenia zaleca się delikatne produkty myjące, które nie będą przyczyniać się do jej przesuszenia. Temat pielęgnacji tego rodzaju cery powinien być kontynuacją wcześniejszej pielęgnacji. W związku z tym składniki aktywne kosmetyków powinny wykazywać właściwości antyoksydacyjne. W ich skład powinny wchodzi związki tj. witamina A (retinol) C, E, kwas ferulowy, polifenole, koenzym Q10.
Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji dziennej powinny zawierać filtry ochronne, które spowalniają fotostarzenie oraz zapobiegają powstawaniu przebarwień skóry.
Jednym z najbardziej istotnych elementów pielęgnacyjnych jest zapewnienie skórze nawilżenia oraz poprawa stanu płaszcza hydrolipidowego.
Wśród składników kosmetyków, które wykazują szczególne działanie w hamowaniu procesu starzenia się skóry są fitoestrogeny – gaistenina oraz daidzeina. Uzupełniają one niedobór endogennych estrogenów efektywnie spowalniając starzenie się komórek organizmu. Dodatkowo stymulują produkcję kwasu hialuronowego, poprawiają koloryt skóry oraz jej nawilżenie. Charakteryzują się działaniem przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym.
Bibliografia
- Bojarowska H., Szemryk A., Krysiński J., Kosmetologia Estetyczna, Kosmetyki przeznaczone do stosowania w różnych przedziałach wieku, 5/2016.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |