
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Witamina C to niezbędny związek dla wielu procesów biochemicznych zachodzących w organizmie ludzkim. Ze względu na to, że nie jest ona produkowana w naszym ciele warto, aby regularnie była dostarczana wraz z dietą, a także pod postacią zabiegów kosmetycznych.
Witamina C to przede wszystkim silny antyoksydant. Usuwa z organizmu szkodliwe, wolne rodniki, jednocześnie przeciwdziałając uszkadzaniu jego komórek oraz starzeniu się skóry. Dodatkowo witamina ta bierze udział w syntezie kolagenu, wpływając również na uszczelnienie naczyń krwionośnych oraz zwiększając elastyczność skóry. Witamina C poprawia również mikrocyrkulację w skórze zmniejszając tym występujący na niej rumień. Bardzo często wykorzystywana jest w preparatach o działaniu rozjaśniającym, ze względu na hamowanie syntezy melaniny w skórze.
Dodatkowo witamina C wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, przez co pomocna jest w pielęgnacji skóry trądzikowej. Zmniejsza aktywność niektórych enzymów w skórze m.in. kolagenazy, elastazy, hialuronidazy, które przyczyniają się do rozpadu takich substancji jak kolagen, elastyna i kwas hialuronowy. Istotną funkcją witaminy C jest też pobudzanie syntezy ceramidów, które odpowiedzialne są za zatrzymywanie wody w naskórku. Witamina C uznawana jest również jako naturalny filtr przeciwsłoneczny.
W przemyśle kosmetycznym, aby w 100% wykorzystać działanie witaminy C, a także zapobiec jej szybkiemu utlenianiu wykorzystuje się jej pochodne pod postacią:
Kosmetyki z witaminą C powinny być stosowane jako nierozłączna część elementu codziennej pielęgnacji skóry, aby spowolnić jej procesy starzenia się. Warto zaznaczyć, że witamina C w preparatach do stosowania miejscowego pełni rolę czynnika chroniącego przed działaniem promieni UVA i UVB. Dodatkowo pomocna jest w leczeniu poparzeń skóry, zmniejsza rumień i nasilenie reakcji zapalnej. Witamina C nie pochłania promieniowania UV, stąd też jest najlepszym filtrem przeciwsłonecznym.
Witamina C występuje w kosmetykach w różnych stężeniach. Zwykle zawartość jej wynosi między 8% a 20%. Z kolei w preparatach pod oczy jeszcze mniejsza od 3% do 5%. Najlepsze efekty przynosi witamina C w stężeniu 15 %.
![]() |
BIO Acerola - naturalna witamina C
Bio Acerola to 100% naturalna witamina C, pozyskiwana z owoców wiśni Acerola. Rosną one na ekologicznej uprawie, gdzie zachowane są najwyższe standardy jakościowe. Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły