Pielęgnacja skóry dziecka – o czym warto pamiętać?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Pielęgnacja skóry dziecka różni się nieco od pielęgnacji skóry osób dorosłych. Młoda skóra jest wrażliwa oraz skłonna do podrażnień, w związku z tym kosmetyki do jej pielęgnacji powinny być wyjątkowo delikatne.

Pielęgnacja skóry dziecka - o czym warto pamiętać?

Charakterystyka skóry dziecka

Skóra dziecka jest cieńsza i delikatniejsza niż skóra osoby dorosłej, przez co bardziej narażona na uszkodzenia i podrażnienia. Nic w tym dziwnego, ponieważ mechanizmy odpowiedzialne za naskórek w tak młodym wieku nie są jeszcze dobrze rozwinięte, co czyni ją bardziej wrażliwą na działanie czynników zewnętrznych. Należy zaznaczyć, że skóra dziecka w odróżnieniu od osób dorosłych jest również słabiej unaczyniona, wyposażona w mniejszą ilość gruczołów potowych, a także nie posiada dobrze wykształconej bariery naskórkowej. Wszystkie te czynniki sprawiają, że dzieci, w tym również niemowlęta, są znacznie bardziej podatne na kontakt ze środowiskiem zewnętrznym.

Jakie kosmetyki stosować w pielęgnacji skóry dziecka?

Kosmetyki dla dzieci powinny przede wszystkim wzmacniać ich barierę naskórkową, dzięki której nadmierna utarta wody oraz rozwój mikroorganizmów zostanie ograniczony. Zadaniem tego rodzaju preparatów jest również zmniejszanie podrażnień oraz tarcia skóry o ich ubranie. Kosmetyki dla dzieci powinny być hypoalergiczne. Istotne jest, aby posiadały atest Państwowego Zakładu Higieny, Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Przy wyborze kosmetyków dla dzieci należy zawsze zwracać uwagę na ich skład. Nie powinny bazować na związkach drażniących i uczulających, do których zalicza się:

Na opakowaniach produktów do pielęgnacji dzieci powinna być umieszczona również informacja, że dany kosmetyk dostosowany jest do konkretnego wieku dziecka.

Kosmetyki dla dzieci – rodzaje

Pielęgnacja dziecka wymaga stosowania kilku produktów kosmetycznych. Należy do nich:

  • szampon;
  • mydło – przeznaczone do codziennej pielęgnacji skóry. Ważne, aby wybierać takie, które będą w jak najmniejszym stopniu odtłuszczać skórę;
  • krem do twarzy – chroni wrażliwą skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych jak np. promieniowanie UV;
  • chusteczki nawilżające;
  • oliwka dla dzieci – aplikowana na skórę zapewnia jej gładkość i miękkość.

Skóra z problemami

Zdarza się, że u dziecka mogą wystąpić objawy atopowego zapalenia skóry (AZS) lub kontaktowego zapalenia skóry, które prowadzą do suchości i szorstkości naskórka. Warto wówczas sięgnąć po pomoc dermokosmetyków, których stosowanie zaleca się w przypadku problemów skórnych jak np. alergie czy egzemy. Należy zaznaczyć, że dermokosmetyki stanowią rodzaj preparatów delikatnych, mających na celu odbudowę bariery naskórkowej dziecka.

Podsumowanie

Głównym aspektem właściwiej pielęgnacji skóry dziecka jest dobór odpowiednich kosmetyków. Należy pamiętać również o doborze właściwych środków do prania dziecięcych ubrań, ponieważ one również wywierają wpływ na zdrowie najmłodszych. Wszystkie te czynniki zagwarantują właściwą i kompleksową pielęgnację dziecka.Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *