Pantenol

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Pantenol (inaczej: panthenol, prowitamina witaminy B5) pełni wiele ważnych funkcji w skórze. Przechodzi w niej w kwas pantotenowy należący do witamin z grupy B, dzięki czemu zapewnia prawidłowy przebieg przemian metabolicznych w komórkach naskórka. Wykazuje wszechstronne zastosowanie. Co warto wiedzieć o tym związku?

Pantenol – charakterystyka

Pantenol to związek bardzo dobrze rozpuszczalny w wodzie, alkoholu i glikolu propylenowym, natomiast nierozpuszczalny w tłuszczach. Należy do grona alkoholi polihydroksylowych i jest analogiem kwasu pantotenowego. Posiada wzór sumaryczny C9H19NO4 oraz masę molową 205,25 g/mol.
Pantenol po aplikacji bezpośrednio na skórę przenika naskórek, gromadzi się w skórze właściwej i zmienia się w witaminę B5, czyli kwas pantotenowy. Związek ten można kupić w każdej aptece w postaci pianki, jednak jest składnikiem również rozmaitych kremów i preparatów pielęgnacyjnych do aplikacji zewnętrznej. Jego aplikacja jest wyjątkowo wygodna, nawet w przypadku poparzonej skóry, ponieważ dobrze się rozprowadza i szybko wchłania.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zgodnie z wynikami licznych badań, pantenol jest związkiem całkowicie bezpiecznym, a ryzyko wystąpienia podrażnień skóry po jego zastosowaniu jest znikome. Można go stosować całorocznie nawet w przypadku małych dzieci (od pierwszych miesięcy życia). Nie jest konserwowany i nie powoduje alergii, nie jest toksyczny, nie podrażnia skóry.

Pantenol – właściwości

Pantenol (panthenol) stanowi naturalnie występującą w skórze i włosach prowitaminę kompleksu witamin z grupy B. Jest składnikiem kluczowym w prawidłowym funkcjonowaniu nabłonka. Stosowany bezpośrednio na skórę przyspiesza gojenie ran i oparzeń, a także przynosi ulgę w chorobach alergicznych skóry. Odpowiada za ochronę skóry, zmniejsza poziom TEWL, co skutkuje zwiększeniem poziomu jej nawilżenia, a także redukuje świąd skóry.

Pantenol chroni i pielęgnuje wysuszoną, podrażnioną i uszkodzoną skórę, w szczególności po poparzeniach. Działa łagodząco, chłodząco, zwiększa elastyczność i nawilżenie skóry oraz przyspiesza jej regenerację. Właśnie dlatego jest najczęściej stosowanym preparatem w przypadku oparzeń słonecznych, zadrapań i otarć naskórka. Łagodzi podrażnienia pieluszkowego zapalenia skóry. Warto również wspomnieć, że D-pantenol odgrywa kluczową rolę w pielęgnacji włosów. Dodaje im połysku i sprawia, że są gładsze i zdrowsze. Znaleźć go można także w preparatach do pielęgnacji paznokci.

Pantenol – przeciwwskazania

Pantenol to jeden z bezpieczniejszych związków, dlatego praktycznie nie ma przeciwwskazań do jego stosowania. Jedynym jest nadwrażliwość na produkt, co jednak zdarza się skrajnie rzadko. W razie wątpliwości lub przy licznych, silnych alergiach, można wykonać próbę uczuleniową na zgięciu łokcia. Pantenolu nie należy stosować na głębokie rany, w tym pooperacyjne.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Wszołek K., Piotrowska A., Analiza składu wybranych kosmetyków dla pacjentów onkologicznych, Kosmetologia Estetyczna, 5/2019.
  2. Kaszuba A., Adamski Z., Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2019.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *