Jak pozbyć się pryszczy na twarzy?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Jak pozbyć się pryszczy na twarzy i tym samym poprawić kondycję skóry? Istnieje kilka sprawdzonych metod, które warto wypróbować osobiście i dzięki temu znaleźć te, które będą optymalne dla danej osoby. Każda skóra może powiem reagować inaczej na poszczególne produkty i preparaty. Należy jednak pamiętać, że jeśli pryszcze pojawiają się często, bolą, nie przemijają po stosowaniu domowych metod, najlepiej skonsultować się z lekarzem dermatologiem.

Jak pozbyć się pryszczy na twarzy?

Zimnolecznictwo

Aby szybko pozbyć się pryszcza z twarzy, warto zastosować wszelkie zabiegi wykorzystujące niskie temperatury. Działają one przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i przeciwbólowo. Sprawiają, że pryszcze samoistnie zaczynają zmniejszać swoje rozmiary, po czym całkowicie znikają. Takimi zabiegami są między innymi:

  • miejscowy, zimny okład wykonany choćby z wykorzystaniem schłodzonego opatrunku żelowego lub dowolnego małego przedmiotu trzymanego w zamrażarce. Należy pamiętać, aby mrożonych przedmiotów nie przykładać bezpośrednio do skóry, lecz za pośrednictwem materiału, np. bawełnianej ściereczki;
  • masaż twarzy zamrożonym rollerem jadeitowym lub kamieniem gua-sha trzymanym przez kilka godzin w lodówce. Należy pamiętać, aby nie przyciskać tego typu akcesoriów zbyt mocno bezpośrednio do pryszcza, co mogłoby go uszkodzić;
  • mycie twarzy mocno chłodną wodą, co nie tylko może przyczynić się do zmniejszenia pryszczy, ale również poprawi krążenie w skórze i sprawi, że będzie ona promienna. Mycie twarzy chłodną wodą zmniejsza również worki pod oczami.

Wykorzystanie niskich temperatur może odbywać się nawet codziennie lub kilkukrotnie w ciągu dnia. Prawidłowo wykonane powyższe metody są całkowicie bezpieczne dla każdego rodzaju skóry.

Zobacz również: Domowe sposoby na pryszcze.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Prawidłowe nawyki żywieniowe

Mało osób zdaje sobie sprawę, że na występowanie pryszczy ogromny wpływ ma codzienna dieta i nawyki związane z żywieniem. Aby pozbyć się uciążliwych pryszczy oraz zapobiec tworzeniu się nowych w przyszłości należy przede wszystkim pamiętać o:

  • unikaniu spożywania cukrów prostych, zwłaszcza w postaci klasycznych słodyczy, ponieważ nasilają one stany zapalne nie tylko w obrębie skóry, ale i całego organizmu;
  • ograniczaniu spożycia soli, którą naprawdę warto zastąpić ziołami. Przyczyni się to również do wspierania układu sercowo-naczyniowego;
  • zastąpieniu pieczywa i makaronów z białej mąki produktami pełnoziarnistymi;
  • rezygnacji z fast foodów i żywności wysokoprzetworzonej;
  • wysokim nawodnieniu organizmu – minimum 1,5 l dziennie, przy czym zapotrzebowanie to znacznie wzrasta latem, podczas biegunek i gorączki, przy nadmiernej potliwości ciała oraz przy uprawianiu aktywności fizycznej.

Ostatnimi czasy coraz więcej mówi się o tym, że ogólne zdrowie organizmu, odporność i kondycja skóry wywodzą się z jelit, a dokładniej z mikroflory jelitowej. Jest to zbiór miliardów pozytywnie działających bakterii zasiedlających światło jelita grubego i jelita cienkiego. Pośrednio wpływają one na stan skóry, włosów i paznokci, a na zaburzenia w obrębie flory bakteryjnej wpływa zwłaszcza współczesny styl życia, czyli nieodpowiednia dieta, stres, niewysypianie się, stosowanie farmakoterapii bez wyraźnej potrzeby. Aby wspierać te wartościowe bakterie, należy nie tylko zadbać a zbilansowanie codziennej diety, ale również dostarczać wraz z nią probiotyki. Do grona naturalnej żywności probiotycznej zalicza się kiszonki, zakwas, fermentowane produkty mleczne. Probiotyki są również dostępne w formie suplementów diety, które można stosować już od najmłodszych lat, aż do późnej starości, także przez kobiety ciężarne.

Zobacz również: Naturalna flora bakteryjna skóry.

Olejek z drzewa herbacianego lub olejek z czarnuszki siewnej

Naturalny olejek z czarnuszki siewnej tłoczony na zimno ma silne właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Uważa się, że jest to jeden z produktów o najszerszym wykorzystaniu zarówno w medycynie alternatywnej, jak i w kosmetologii. Tłoczony jest z nasion czarnego kminku i zwany złotem faraonów. Z kolei olejek z drzewa herbacianego odblokowuje pory skóry, reguluje czynność gruczołów łojowych oraz działa przeciwbakteryjnie. Oba produkty można zaaplikować punktowo bezpośrednio na pryszcze za pomocą jednorazowego patyczka kosmetycznego lub własnego palca – wcześniej należy jednak bardzo dokładnie umyć dłonie. Olejki pozostawiamy na skórze aż do wchłonięcia, nie są przeznaczone do zmywania. Można wykorzystywać je naprzemiennie lub wybrać ten, który u danej osoby sprawdza się lepiej.

Zobacz również: Jak szybko pozbyć się pryszcza?

Maść ichtiolowa

Maść ichtiolowa jest produktem dostępnym bez recepty w każdej aptece. Ma właściwości ściągające i przeciwbakteryjne, a jej głównym składnikiem jest ichtiol, od którego zresztą pochodzi jej nazwa. Ichtiolowa otrzymuje się z wysokosiarkowych łupków bitumicznych pochodzących jeszcze z ery mezozoiku. Poddaje się je suchej destylacji w temperaturze około 480 stopni Celsjusza, po czym destyluje celem usunięcia produktów wysokocząsteczkowych (m.in. WWA). Produkt zaleca się aplikować bezpośrednio na pryszcze nawet 2 razy dziennie.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kamińska A., Jabłońska K., Drobnik A., Praktyczna kosmetologia krok po kroku – kosmetologia twarzy, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  2. Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *