Posłoneczne zapalenie skóry

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Posłoneczne zapalenie skóry jest często spotykaną fotodermatozą o podłożu immunologicznym. Najczęściej dotyczy mężczyzn w średnim wieku, choć w rzeczywistości może wystąpić u każdego człowieka. Charakteryzuje się wysypką i rumieniem po ekspozycji skóry na promieniowanie UV. Leczenie problemu jest dość trudne i skomplikowane – podstawą jest unikanie długiej ekspozycji ciała na słońce.

Posłoneczne zapalenie skóry

Fotodermatozy – czym są?

Fotodermatozami nazywa się szeroką grupę schorzeń związanych z nadwrażliwością na promienie słoneczne. Nawet po niewielkiej ekspozycji na słońce pojawiają się charakterystyczne dolegliwości w obrębie skóry. Wiosną i latem zwiększa się natężenie naturalnego światła słonecznego, co w efekcie prowadzi do wzrostu częstości dermatoz indukowanych przez UV. Największą wrażliwość na fotodermatozy wykazują osoby o fenotypie I i II (o blond lub rudych włosach, z licznymi piegami, o niebieskich oczach). Do popularnych fotodermatoz należą m.in.:

Do fotodermatoz idiopatycznych zalicza się także choroby z kręgu posłonecznego zapalenia skóry, które mogą przybierać postać wyprysku słonecznego, przetrwałych odczynów świetlnych bądź przewlekłego wyprysku. Wyprysk słoneczny ma przebieg ostry lub podostry. W przypadku długotrwałego utrzymywania się zmian mówi się o przetrwałych odczynach świetlnych.

Zobacz również: Reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne.

Posłoneczne zapalenie skóry – przyczyny

Dokładne przyczyny posłonecznego zapalenia skóry wciąż nie zostały poznane. Uważa się, że u osób predysponowanych, przy nadmiernej ekspozycji ciała na słońce, dochodzi do wzrostu przepuszczalności ścian naczyń krwionośnych przebiegających w skórze i jednocześnie do wzrostu produkcji czynników zapalnych, w tym histaminy. Dlaczego tak się dzieje, wciąż nie wiadomo.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zobacz również: Jak chronić skórę przed słońcem?

Posłoneczne zapalenie skóry – objawy

Charakterystycznym objawem posłonecznego zapalenia skóry jest rumień przebiegający ze swędzącą lub piekącą wysypką, umiejscawiającą się na odsłoniętych partiach ciała, mających bezpośredni kontakt z promieniowaniem słonecznym. Najczęściej są to więc dłonie, podudzia, przedramiona, dekolt i twarz. Bardzo często posłoneczne zapalenie skóry współwystępuje z alergiami kontaktowymi, zatem do obrazu klinicznego dochodzą również dolegliwości typowe dla reakcji alergicznej. Często wyżej wymienione zmiany skórne pojawiają się po jednorazowej ekspozycji, a ich nasilenie zależy od czasu działania promieni słonecznych na ciało. Cechą różnicującą posłoneczne zapalenie skóry od oparzenia słonecznego jest obecność ognisk hiperpigmentacji pozapalnej.

Bardzo poważnym problemem dermatologicznym jest przewlekłe posłoneczne zapalenie skóry, określane jako Actinic reticuloid. W jego przebiegu pojawiają się przewlekłe, naciekowe zmiany lokalizujące się w obrębie twarzy, karku, rąk, a w skrajnych przypadkach rozprzestrzeniają się na całą powierzchnię ciała. Swoim wyglądem mogą przypominać chłoniaki.

Diagnostyka posłonecznego zapalenia skóry

Posłoneczne zapalenie skóry diagnozuje się w gabinecie dermatologa, a cały proces odbywa się na podstawie dokładnych oględzin występujących zmian skórnych oraz wywiadu zdrowotnego. Jednocześnie warto skierować pacjenta na badania krwi (analizując m.in. czynniki zapalne) oraz badania alergiczne.

Zobacz również: Choroby alergiczne skóry.

Posłoneczne zapalenie skóry – leczenie

W leczeniu posłonecznego zapalenia skóry stosuje się miejscowo i ogólnie preparaty przeciwhistaminowe i kortykosteroidy o działaniu przeciwzapalnym. W celu profilaktyki nawrotów dolegliwości używa się kremów z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi przed każdym wyjściem z domu, chlorochinę oraz β-karoten. Uzupełnieniem terapii podstawowej może być fototerapia i fotochemioterapia, jednak poprawa stanu klinicznego utrzymuje się dość krótko. Każdorazowo metody terapeutyczne dobiera się indywidualnie do pacjenta. Zmagając się z tą chorobą, należy pamiętać, aby wychodząc z domu zakrywać możliwie największe partie ciała. Przewlekle utrzymujący się stan zapalny może oddziaływać negatywnie nie tylko na skórę, ale i na cały organizm.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Śpiewak R., Fotodermatozy, czyli choroby skóry prowokowane przez światło, Kosmetyka Profesjonalna, 1/2009.
  2. Wojas-Pelc A., Jaworek A., Rajzer L. Choroby skóry związane z działaniem promieniowania słonecznego – przegląd wybranych zagadnień, Family Medicine & Primary Care Review 2007. 9, 1: 131–135.
  3. Kujawska-Dębiec K., Broniarczyk-Dyła G., Wybrane choroby skóry spowodowane wpływem działania promieni słonecznych, Post Dermatol Alergol 2008; XXV, 2: 61–65.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *