Pęcherz na skórze

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Pęcherz na skórze to niepokojąca zmiana skórna pojawiająca się w przebiegu różnych problemów zdrowotnych – od tych ostrych, aż do przewlekłych. Diagnostyką i leczeniem przeważnie zajmuje się lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarz dermatolog. Co istotne, nie należy samodzielnie usuwać pęcherzy, nawet powszechnie sprawdzonymi, domowymi sposobami. Może to doprowadzić do infekcji lub utworzenia się nieestetycznej blizny w tym miejscu.

Pęcherz na skórze

Pęcherz na skórze – przyczyny

Istnieje wiele patologicznych przyczyn spontanicznego pojawiania się pęcherzy na skórze. Najczęściej są one typowe m.in. dla następujących jednostek chorobowych:

  • pemfigoid pęcherzowy – najczęstsza autoimmunizacyjna dermatoza pęcherzowa, związana z obecnością autoprzeciwciał skierowanych przeciwko określonym antygenom błony podstawnej. Zazwyczaj występuje u osób starszych;
  • pęcherzyca zwykła – autoimmunologiczna choroba skóry charakteryzująca się występowaniem przeciwciał antydesmogleinowych oraz akantolizy śródnaskórkowej. Jej dokładne przyczyny nie są znane.

Poza tym pęcherze na skórze mogą pojawiać się w przebiegu:

Pojawienie się pęcherzy na skórze bywa też reakcją organizmu na kontakt z alergenami, co ma miejsce najczęściej przy alergii kontaktowej.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Pęcherz na skórze – objawy

Obraz kliniczny nie jest identyczny dla wszystkich problemów zdrowotnych przebiegających z wystąpieniem pęcherzy na skórze. Warto jednak opisać najczęstsze schorzenia pęcherzowe. Przy pęcherzycy zwykłej wykwit pierwotny to delikatne pęcherze, łatwo ulegające przerwaniu, co prowadzi do powstawania bolesnych nadżerek. Zmiany skórne szerzą się obwodowo, a miejscem ich występowania przeważnie jest owłosiona skóra głowy, twarz, łokcie, kolana, plecy, pośladki. Gorączka i świąd skóry nie występują, jednak nierzadko pęcherze pojawiają się na błonach śluzowych (np. jamy ustnej), prowadząc do utworzenia się nadżerek.

Z kolei pemfigoid pęcherzowy charakteryzuje się obecnością dużych, dobrze napiętych pęcherzy oraz zmianami obrzękowo-rumieniowymi. Wykwity umiejscawiają na skórze (najczęściej na tułowiu i powierzchniach zgięciowych kończyn) oraz na błonach śluzowych, a w ich wnętrzu zaobserwować można bezbarwną treść surowiczą bądź krwisty płyn. Towarzyszy temu świąd i pieczenie skóry.

W rzeczywistości każde schorzenie przebiegające z pęcherzami ma nieco inny obraz kliniczny, dlatego, aby postawić trafną diagnozę, niezbędna jest wizyta u lekarza. Warto rozpocząć od konsultacji z lekarzem rodzinnym, który (w zależności od wyników badań) pokieruje pacjenta do konkretnego specjalisty.

Pęcherz na skórze – leczenie

Leczenie pęcherzy na skórze musi być przyczynowe. Jeśli są one objawem infekcji bakteryjnych, wdraża się antybiotykoterapię. Przy alergii kontaktowej najskuteczniejszą metodą jest całkowite unikanie kontaktu z alergenem. Z kolei przy opryszczce można zastosować maści zawierające składniki przeciwwirusowe. Pemfigoid pęcherzowy leczy się maściami i kosmetykami zawierającymi glikokortykoidy, które zazwyczaj powodują szybką poprawę. Niestety ich użycie wiąże się z ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych, dlatego terapia nie powinna trwać przez wiele miesięcy bez przerwy. Niekiedy dodatkowo stosuje się sulfonamidy, tetracyklinę lub erytromycynę (według wskazań lekarza).

W leczeniu pęcherzycy lekiem pierwszego rzutu jest prednizon. Jeśli mimo jego użycia po 2 tygodniach nie ma zmian, dawkę się podwaja. Lekami drugiego rzutu są natomiast mykofenolan mofetylu, monoklonalne przeciwciała anty-CD20 bądź cyklofosfamid. Do metod wspomagających leczenie podstawowe zalicza się aplikację żelu z fluocynolonem na nadżerki błon śluzowych, środki antyseptyczne oraz dietoterapia, która nierzadko może złagodzić wiele objawów.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kiluk P., Baran A., Janczyło-Jankowska M., Flisiak I., Pemfigoid pęcherzowy u pacjentki z erytrodermią łuszczycową sprowokowany miejscowym zastosowaniem altacetu, Przegląd Dermatologiczny, 100/2013.
  2. Mehrholz D., Opalska A., Barańska-Rybak W., Dermatozy pęcherzowe oraz choroby skóry przebiegające z obecnością pęcherzy u dzieci cz. 2, Dermatologia po Dyplomie, 2/2019.
  3. Putra-Szczepaniak M., Pęcherzyca zwykła, Kosmetologia Estetyczna, 2/2015.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *