
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Pemfigoid to choroba o podłożu autoimmunologicznym, której najbardziej charakterystyczny objaw występuje w postaci pęcherzów lokalizujących się na skórze oraz błonach śluzowych. Symptomy choroby powstają na skutek autoagresji, co oznacza, że przeciwciała organizmu skierowane są przeciwko błonie podstawnej naskórka.
Pemfigoid jest dermatozą pęcherzową, która częściej dotyczy osób w wieku starszym niż dzieci. Charakteryzuje się obecnością dobrze napiętych pęcherzy, które występują blisko wykwitów rumieniowo – obrzękowych oraz w skórze pozornie nie zmienionej. W niektórych przypadkach chorobie towarzyszą nowotwory narządów wewnętrznych.
Pemfigoid to wynik autoagresji, a więc wytwarzania przeciwciał IgG skierowanych przeciwko błonie podstawnej naskórka. Bardzo często jednak czynnik, który prowokuje do przeciwciał nie jest znany. Zdarza się, że przyczyną choroby są leki np. penicyliny, sulfonamidy, diuretyki oraz promieniowanie UV. Należy podkreślić, że pemfigoid może być również objawem, który towarzyszy nowotworom (rak piersi, płuc, trzustki).
Pemfigoid, to choroba, która często występuje u osób w starszym wieku. Rzadko pojawia się poniżej 65 roku życia. Częściej zapadają na nią kobiety.
Zmiany skórne mogą przybierać różne postacie. Mogą być to zmiany rumieniowo-obrzękowe, pokrzywkowate, mogą przypominać rumień wielopostaciowy. Pęcherze mogą wykazywać różny rozmiar, są dobrze napięte, niekiedy krwotoczne. Lokalizacja zmian jest bardzo zróżnicowana, bowiem wykwity mogą być rozsiane na całej skórze oraz błonach śluzowych jamy ustnej, narządów płciowych oraz spojówkach oczu.
Przebieg choroby może być przewlekły i nawrotowy, wielomiesięczny, a nawet wieloletni. Należy podkreślić, że istnieje cięższy przebieg choroby. Wówczas dodatkowo występuje pieczenie oraz świąd skóry.
Objawy skórne przyczyniają się do dyskomfortu pacjenta, z kolei objawy w jamie ustnej mogą powodować bolesne nadżerki, które utrudniają spożywanie pokarmu. Objawy choroby dotyczące śluzówki nosa powodują krwawienia z nosa.
Ze względu na różnice w objawach pemfigoidu wyróżnia się kilka podtypów tej choroby. Należy do nich odmiana:
Rozpoznanie choroby dokonuje się na podstawie sprawdzenia napięcia pęcherzy, obecności wykwitów rumieniowych, obrzękowych oraz przewlekłego przebiegu choroby. Ważne jest również przeprowadzenie wywiadu z pacjentem oraz wykonanie biopsji skóry oraz badania histopatologicznego skóry zmienionej chorobowo.
W celu diagnostyki choroby wykonuje się również:
W przypadku osób starszych zaleca się przeprowadzenie badań pod kątem diagnozy nowotworów złośliwych.
Leczenie pemfigoidu obejmuje średnie dawki kortykosteroidów, które stopniowo są obniżane. W przypadkach kiedy objawy choroby są oporne na leczenie steroidowe wówczas stosuje się leczenie immunosupresyjne.
Niektóre przypadki choroby wymagają łączenia kortykosteroidów z sulfonami, a w innych łączenie dawek kortykosteroidów z antybiotykami (tetracykliny, erytromycyna). Stosuje się również metodę leczenia amidem kwasu nikotynowego i tetracykliną. W przebiegu kilku tygodni terapia ta spowodowała całkowite lub częściowe ustąpienie zmian.
Dodatkowo osobom chorym zaleca się wyeliminowanie z diety produktów kwaśnych i pikantnych, które powodują podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej.
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły