Masaż limfatyczny

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Masaż limfatyczny, zwany również drenażem limfatycznym, to rodzaj masażu o charakterze uciskowym, przepychającym. Jego podstawowym celem jest stymulacja przepływu limfy (chłonki) w kierunku węzłów chłonnych, co z kolei zmniejsza obrzęki limfatyczne i przeciwdziała tworzeniu się ich wskutek patologicznych czynników. Masaż limfatyczny wykorzystywany jest w przebiegu rozmaitych chorób, jak również u kobiet w ciąży, zmagających się często z obrzękami kończyn dolnych.

Masaż limfatyczny

Na czym polega masaż limfatyczny?

Masaż limfatyczny polega na mechanicznym przepychaniu chłonki z naczyń limfatycznych obwodowych w kierunku węzłów chłonnych i ujść żylnych. Można go wykonywać w różnym ułożeniu ciała, najlepiej jednak, aby masowana część ciała znajdowała się powyżej poziomu serca, aby jednocześnie działała siła grawitacji. Innymi słowy, masując tył goleni pacjent znajduje się w leżeniu przodem, a pod stopą umieszczony jest wysoki klin. W masażu limfatycznym liczą się następujące kwestie:

  • kolejność opracowania części ciała – rozpoczynamy od rejonów w bezpośrednim sąsiedztwie kątów żylnych i stopniowo przechodzimy do dystalnych części ciała (np. najpierw opracowujemy węzły nadobojczykowe i węzły szyjne, stopniowo kierując się do węzłów klatki piersiowej, brzucha i ostatecznie kończyn dolnych – dotyczy drenażu ogólnego);
  • kierunek wykonywania masażu – kierujemy się od obwodu do środka ciała, a więc przepychamy chłonkę z dystalnych części ciała do najbliżej zlokalizowanych węzłów chłonnych;
  • tempo masażu – jest bardzo powolne, w ciągu jednej minuty wykonuje się średnio 10-15 technik złożonych;
  • ilość powtórzeń – fizjologiczny przepływ chłonki jest bardzo powolny, dlatego każdą technikę powtarzamy 5-7 razy;
  • płynność stosowanych technik – wpływa to na rozluźnienie mięśni szkieletowych, co ma kluczowe znaczenie dla przepływu chłonki;
  • czas trwania masażu – drenaż częściowy trwa 20-30 minut, natomiast drenaż całego ciała trwa nawet 90 minut;
  • opracowanie regionalnych węzłów chłonnych – w trakcie masażu dwukrotnie opracowujemy węzły regionalne, co zwiększa przepływ chłonki.

Częstotliwość wykonywania masażu limfatycznego określa się na poziomie 2-3 zabiegów w tygodniu (przy obrzękach przewlekłych). W niektórych przypadkach lekarz może jednak zalecić nawet 2 zabiegi dziennie przez określony czas. Częstotliwość jest więc zawsze dobierana indywidualnie do potrzeb pacjenta i jego stanu zdrowia.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Wskazania do masażu limfatycznego

Głównym celem masażu limfatycznego jest usunięcie obrzęku limfatycznego. Ten zaś jest stanem patologicznym charakteryzującym się ograniczeniem czynnościowej pojemności transportowej układu limfatycznego w następstwie niewydolności, wad rozwojowych lub zaburzeń czynnościowych naczyń limfatycznych. Konsekwencją tego jest postępujące nagromadzenie płynu limfatycznego w tkance śródmiąższowej oraz rozwój zwłóknienia tkanek (typowa cecha przewlekłego obrzęku limfatycznego). Drenaż limfatyczny udrażnia naczynia limfatyczne i pozwala „przepchnąć” limfę w kierunku węzłów chłonnych, dzięki czemu obrzęki limfatyczne zmniejszają się lub się nie tworzą. Wskazaniami do drenażu limfatycznego mogą być:

I wiele innych.

Masaż limfatyczny – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do masażu limfatycznego są:

  • gorączka;
  • obrzęki w przebiegu niewyrównanych wad serca;
  • niektóre obrzęki pochodzenia nerkowego i wątrobowego;
  • ostre stany zapalne, aktywne infekcje, zaostrzenie chorób przewlekłych;
  • choroby skóry przebiegające z ropniami i owrzodzeniami;
  • uszkodzenie skóry i przerwanie jej ciągłości;
  • świeże zakrzepy;
  • zapalenie żył;
  • ciąża;
  • zaawansowana miażdżyca;
  • tętniaki;
  • krwotoki lub ryzyko ich wystąpienia.

Dodatkowo drenaż limfatyczny szyi i karku będzie przeciwwskazany przy nadczynności tarczycy oraz arytmii serca. Decyzję o wykonaniu drenażu limfatycznego podejmuje lekarz po zapoznaniu się ze stanem zdrowia pacjenta. Niekiedy przez zleceniem zabiegu konieczne jest wykonanie badań (np. profilu nerkowego czy profilu wątrobowego).

Masaż limfatyczny – o czym warto pamiętać?

Sam masaż nie spowoduje całkowitego usunięcia obrzęków. Bardzo ważna jest jednocześnie regularna aktywność fizyczna (minimum 10 minut gimnastyki dziennie, w zależności od choroby podstawowej), picie przynajmniej 1,5 l wody dziennie oraz ograniczanie soli w diecie. W zależności od przyczyny obrzęków terapię uzupełnia się o stosowanie kompresów, elewację kończyny, kinesiotaping czy inne techniki przeciwobrzękowe. Kluczowa jest też redukcja masy ciała.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Zborowski A., Drenaż limfatyczny, Wydawnictwo PIONIER, Warszawa 2008.
  2. Tomson D., Schuchhardt C., Drenaż limfatyczny, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2020.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *