Miękkie paznokcie po hybrydzie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Miękkie paznokcie po hybrydzie to dość częsta przypadłość, która nie zawsze wynika z błędnej stylizacji. Niekiedy wpływ na nią mają uwarunkowania genetyczne i charakter płytki paznokciowej. Jako że manicure i pedicure hybrydowy są dziś tak popularne, warto znać ewentualne ich konsekwencje oraz sposoby na pielęgnację paznokci po zdjęciu stylizacji.

Miękkie paznokcie po hybrydzie

Miękkie paznokcie po hybrydzie – przyczyny

Paznokcie składają się z wielu warstw, jednak już uszkodzenie wyłącznie jednej z nich może przekładać się na kondycję całego paznokcia. Hybryda polega na nałożeniu na wcześniej przygotowaną płytkę paznokci specjalnego, światłoutwardzalnego lakieru, a następnie utwardzeniu go promieniowaniem UV generowanym przez lampę. Dzięki temu lakier utrzymuje się na paznokciu nawet 3 tygodnie – nie odpryskuje, nie ściera się i nie pęka. Pozwala to na utrzymanie zadbanych dłoni i stóp. Choć stylizacje hybrydowe uznawane są za stosunkowo łatwe i bezpieczne, wiążą się z koniecznością spiłowania powierzchni paznokcia, po czym stosowane są różnego rodzaju środki chemiczne (np. zmywacze, odtłuszczacze itd.). Wszystko to sprawia, że płytka zostaje w pewien sposób naruszona, czego konsekwencją może być właśnie rozmiękczanie jej.

Należy zaznaczyć, że miękkie paznokcie po hybrydzie mogą wskazywać także na inne przyczyny: niedobory witamin, zaburzenia czynności tarczycy i innych gruczołów dokrewnych lub cukrzycę. Bywa, że kondycja paznokci w przebiegu przewlekłych i ogólnoustrojowych chorób pogarsza się właśnie po stylizacji hybrydowej, nawet jeśli wcześniej paznokcie były silne i wytrzymałe.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Miękkie paznokcie po hybrydzie – jak wyglądają?

Po zdjęciu hybrydy należy bardzo dokładnie przyjrzeć się paznokciom, analizując ich kondycję. Jeśli są giętkie, czyli mają tendencję do wyginania się pod wpływem nacisku, doszło do ich rozmiękczenia i osłabienia. Sporym problemem jest także nadmierna kruchość paznokci, które szybko łamią się i szczerbią. Jeśli natomiast paznokieć w dowolnym miejscu na swojej powierzchni zmienia zabarwienie (zwłaszcza na zielono, żółto lub brązowo), konieczna jest pilna wizyta u podologa lub dermatologa. Prawdopodobnie doszło do infekcji grzybiczej lub bakteryjnej, co jest częste przy źle wykonanych stylizacjach lub przy niezachowaniu zasad aseptyki.

Miękkie paznokcie po hybrydzie – domowe sposoby

Zmagając się z miękkimi paznokciami po hybrydzie, przede wszystkim należy zadbać o uzupełnienie niedoborów składników odżywczych, które są niezbędne dla dobrej kondycji paznokci. Rekomenduje się suplementację biotyny, witaminy A, witaminy C, witaminy E, żelaza, cynku i krzemu. Alternatywą jest stosowanie Spiruliny, która zawiera wszystkie wymienione składniki w dużych ilościach.

Każdego dnia warto także aplikować na paznokcie wysokiej jakości oliwę z oliwek, olej jojoba, olej arganowy lub olej z czarnuszki. Dłonie powinny zostać wcześniej umyte i namoczone przez kilka minut. Substancje tłuszczowe intensywnie odżywiają i wzmacniają paznokcie. Alternatywą są kąpiele dłoni w wodzie z dodatkiem kilku kropel wybranego oleju. Po zakończeniu kąpieli (zalecany czas: około 5 minut), dłonie osusza się i dokładnie kremuje. Warto zapatrzyć się w dobry, naturalny krem do dłoni o działaniu regeneracyjnym.

Odżywka na miękkie paznokcie po hybrydzie

Stałym elementem pielęgnacji paznokci po zdjęciu stylizacji hybrydowej powinno być nakładanie profesjonalnych odżywek, które zabezpieczą ich powierzchnię. W ich składzie należy szukać np.:

  • hydroksypropylochitozanu – tworzy na paznokciu warstwę ochronną uniemożliwiającą odparowywanie wody i chroniącą przed czynnikami zewnętrznymi;
  • dimetylosulfonu – forma siarki, która wzmacnia strukturę keratynową paznokcia;
  • biotyny – wspiera zdrowy wygląd paznokcia;
  • wapnia i krzemu – minerały te wzmacniają paznokcie i wpływają na ich pogrubienie.

Odżywka powinna być nakładana regularnie. Może mieć dwojaką postać – lakieru, który aplikuje się na okres kilku dni bądź żelu, który należy nakładać codziennie na paznokcie i skórę wokół nich, a następnie wmasowywać.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. E. Drozd-Styk., M. Krzyczkowska-Sendrakowska. Czy wygląd włosów i paznokci może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych oraz niedoborach witamin i pierwiastków śladowych? Medycyna Estetyczna i Anti-Aging, 3/2014.
  2. Surma, P. Nockowski, Wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci, Kosmetologia Estetyczna, 1/2016.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *