Podolog

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Podolog oraz dziedzina zajmująca się tematem stóp to coraz bardziej popularny kierunek specjalizacji. Mimo stosunkowo krótkiego czasu występowania na rynku medycznym, zawód ten cieszy się dużym powodzeniem. Sprawdźmy kim dokładnie jest podolog oraz co należy do jego głównych obowiązków.

Podolog - czym się zajmuje?

Kim jest podolog?

Słowo podolog pochodzi z języka greckiego. Składa się z dwóch wyrazów „podos” – stopa oraz „logos” – nauka. W Polsce ta dziedzina nauki jest stosunkowo młoda, choć warto zaznaczyć, że prężnie się rozwija. Wiele osób błędnie uważa, że podolog to osoba, której nazwa sugeruje specjalizację lekarską. Wbrew pozorom nie jest ona osobą z wykształceniem medycznym. Mimo że podolog nie jest lekarzem, ściśle współpracuje z dermatologiem, chirurgiem, diabetologiem oraz kosmetologiem.

Aby zostać specjalistą w tym kierunku można ukończyć studia wyższe, bądź określone kursy. Warto również brać udział w różnego rodzaju kongresach oraz seminariach podologicznych, na których przeprowadzane są wykłady oraz szkolenia z tego zakresu.

Podolog – czym się zajmuje?

Podolog to specjalista zajmujący się tematyką stóp. W swojej pracy łączy elementy kosmetologii, chirurgii oraz ortopedii. W trakcie przeprowadzania zabiegów pedicuru, podolodzy wykorzystują preparaty medyczne, co zwiększa ich efektywność leczenia. Trafiając do tego rodzaju specjalisty w bardzo wczesnym stadium schorzeń w obrębie stóp można bardzo szybko i skutecznie sobie pomóc. Do obowiązków podologa zalicza się m.in diagnostyka zmian patologicznych w obrębie kończyn dolnych oraz rozpoznanie ich przyczyn. Wskazuje on właściwy rodzaj terapii dla danego pacjenta, której zadaniem jest przywrócenie właściwych funkcji stóp. Specjalista tego kierunku dba również o ich wygląd zewnętrzny, a więc obcina i  koryguje płytkę paznokciową, usuwa modzele, nagniotki, a także informuje pacjenta jak prawidłowo dbać o paznokcie oraz skórę stóp.

Bardzo często do podologa trafiają osoby borykające się z:

Do zadań podologa należy również:

 • wykonywanie opatrunków na stopach, piętach;
 • dobieranie ortez;
 • masaż stóp;
 • udzielanie informacji na temat profesjonalnej pielęgnacji stóp oraz profilaktyki chorobowej.

Podstawowe zabiegi podologiczne

Do najczęściej wykonywanych zabiegów podologicznych zalicza się m.in.:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
 • pedicure dla osób chorych na cukrzycę;
 • masaż stóp;
 • obróbka płytki paznokciowej;
 • leczenie wrastających paznokci;
 • usuwanie nagniotków i modzeli;
 • rekonstrukcja płytki paznokciowej;
 • leczenie infekcji paznokci oraz skóry stóp;
 • pobieranie materiału do badań mikrobiologicznych.

Jak przebiega wizyta u podologa?

Wizyta u podologa obejmuje zwykle 5 podstawowych etapów.

1. Wywiad.

Każda wizyta, zarówno u podologa, kosmetologa czy lekarza, zawsze rozpoczyna się przeprowadzeniem wywiadu z pacjentem. Jego celem jest dostarczenie specjaliście informacji na temat trybu życia, aktywności, pracy oraz ewentualnych przebytych chorób pacjenta. Już dobrze przeprowadzony wywiad może przynieść nam wstępną diagnozę i rozpoznanie dolegliwości pacjenta.

2. Badanie na podobaroskopie.

Kolejnym krokiem jest wykonanie badania na specjalnej macie, którą podłącza się do komputera. Obejmuje ono dwa etapy: statyczny i dynamiczny. Ten pierwszy daje nam informacje dotyczące symetrii bądź asymetrii obu stron ciała. W tym czasie dowiadujemy się również w jaki sposób rozkładany jest ciężar ciała na obu stopach.

W badaniu dynamicznym natomiast sprawdzany jest wzór chodu lub ewentualne jego odchylenia. Dzięki niemu zyskujemy również informację czy wykonywane kroki są równej długości oraz czy zachowane są wszystkie fazy chodu.

3. Badanie na podoskopie.

Po wykonaniu badania komputerowego, w następnej kolejności pacjent badany jest na podoskopie. Na jego dnie znajduje się lustro, które pozwala sprawdzić wysklepienie oraz kształt stopy. Zyskujemy wówczas informację jaki rodzaj stopy posiadamy np. stopę płaską lub stopę wydrążoną czy z właściwym łukiem podłużnym i poprzecznym.

4. Badanie na plantografie.

Przy użyciu plantografu sprawdzane są miejsca nacisku stopy, zarówno w sposób statyczny jak i dynamiczny. Badanie polega na wykonaniu odbitki stopy. Następnie zyskujemy z niego informacje dotyczące kształtu wysklepienia stopy, jej długości, szerokości oraz miejsc nadmiernego obciążenia i miejsc nieobciążonych.

5. Badanie manualne.

Jest to ostatni element badania podologicznego. W tym czasie sprawdzana jest ruchomość stawów stóp. Ponadto badane jest ułożenie miednicy pacjenta, a także czy istnieją przykurcze, osłabienia oraz zaniki mięśniowe.

Zobacz również: Sposoby diagnostyki stóp.

Ile kosztuje wizyta u podologa?

Cena zabiegów podologicznych zależy przede wszystkim od materiałów i leków z jakich korzystają specjaliści. Pedicure wykonywany u podologa to koszt około 150 zł. Cena może być nieco wyższa jeśli wykonywana jest u osób chorych na cukrzycę. Inne zabiegi jak np. terapia pękających pięt to koszt w granicach 50-100 zł. Rekonstrukcja płytki paznokciowej mieści się w granicach 50-150 zł za jeden paznokieć.Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

3 odpowiedzi

 1. Ja chodzę do podologa z problemem wrastających paznokci i grzybica paznokci, dermatolog średnio był mi w stanie pomoc, a po wizytach u podologa widzę efekty 🙂

  1. Najczęściej tak to wygląda, że dopiero podolog wprowadzając właściwe leczenie pozbywa się schorzeń stóp znając ich przyczynę. Tuszowanie objawów to najczęściej walka z wiatrakami.

 2. Bardzo się cieszę, ze podolodzy stają się coraz bardziej popularni w Polsce. Od dłuższego czasu zmagałam się z wrastajacym paznokciem, nie było to ani komfortowe ani ładne, co najgorsze sama nic nie byłam w stanie zrobić. Dopiero podolog dobrał mi specjalne klamry, które przyniosły świetne rezultaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *