Miękkie paznokcie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Miękkie paznokcie to powszechny problem, który w równym stopniu dotyczyć może mężczyzn i kobiety. Ostatnimi czasy częstotliwość wzrasta jednak u kobiet, co wiąże się w dużej mierze z błędnie lub zbyt często wykonywanymi stylizacjami manicure i pedicure. Problem miękkich paznokci można przeważnie niwelować samodzielnie w domu.

Miękkie paznokcie

Miękkie paznokcie – przyczyny

Najczęstszą przyczyną miękkich paznokci w przypadku kobiet jest źle wykonywany manicure lub pedicure, a także zbyt częste stylizacje paznokci. Dlaczego tak się dzieje? Przykładowo stylizacje hybrydowe polegają na nałożeniu na wcześniej przygotowaną płytkę paznokci specjalnego lakieru, a następnie utwardzeniu go promieniowaniem generowanym przez lampę. Dzięki temu lakier utrzymuje się na paznokciu nawet 3 tygodnie. Choć stylizacje hybrydowe uznawane są za stosunkowo łatwe i bezpieczne, wiążą się z koniecznością spiłowania powierzchni paznokcia, po czym stosowane są różnego rodzaju środki chemiczne (np. zmywacze, odtłuszczacze itd.). Wszystko to sprawia, że płytka zostaje w pewien sposób naruszona, czego konsekwencją może być właśnie rozmiękczanie jej.

Bez względu na płeć, przyczyną miękkich paznokci są niedobory pokarmowe, w szczególności niedobór krzemu, potasu, cynku, witamin z grupy B, witaminy A oraz kwasów tłuszczowych Omega 3. Aby utrzymać zdrowie paznokci, dieta powinna być zatem zbilansowana i urozmaicona, ewentualnie wspierana świadomą suplementacją. Miękkie, łamliwe paznokcie mogą wskazywać ponadto na następujące choroby:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Przy podejrzeniu jakichkolwiek chorób należy skonsultować się z lekarzem celem ich diagnostyki. Leczenie grzybicy paznokci stóp zajmuje się dermatolog lub podolog.

Miękkie paznokcie – jak wyglądają?

Charakterystyczną cechą miękkich paznokci jest przede wszystkim ich wzmożona giętkość. W warunkach fizjologicznych płytka paznokciowa powinna być sztywna i wytrzymała, jedynie delikatnie ustępująca się pod naciskiem. Jeśli pod wpływem nacisku wygina się, jest to sygnał niepokojący. Kolejną cechą miękkich paznokci jest ich kruszenie się, np. podczas wykonywania prac domowych. Takie paznokcie mają nierówną powierzchnię i z łatwością dochodzi do ich złamania się. Towarzyszy temu rozdwajanie się płytki paznokciowej. Niepokojącym objawem jest natomiast zielone, żółte lub brązowe zabarwienie paznokci, które świadczy najczęściej o infekcji bakteryjnej lub infekcji grzybiczej i wymaga natychmiastowego leczenia.

Miękkie paznokcie – leczenie

Jeśli miękkie paznokcie są konsekwencją infekcji grzybiczych, wdraża się doustne i miejscowe leczenie przeciwgrzybicze. Gdy natomiast podłożem jest infekcja bakteryjna, zastosowanie znajdują antybiotyki do stosowania bezpośrednio na zmiany. W przypadku jakichkolwiek chorób ogólnoustrojowych wdraża się leczenie przyczynowe. Znacznie łatwiej jest zadbać o paznokcie, jeśli są one miękkie w związku ze stylizacjami bądź niedoborami diety. W pierwszym przypadku rekomenduje się rezygnację z nakładania lakierów, w drugim zaś wzbogacenie diety o pożądane składniki odżywcze i suplementy diety.

Bez względu na przyczynę miękkich paznokci warto wzmacniać je za pomocą odżywek regeneracyjnych. Mają one formę lakierów nakładanych pędzelkiem. Uzupełnieniem postępowania domowego może być wcieranie w paznokcie i skórę wokół nich oliwy z oliwek lub dowolnego ulubionego olejku roślinnego tłoczonego na zimno.

Jako że miękkie paznokcie u stóp mają tendencję do odkształcania się, istnieje ryzyko ich deformacji lub bolesnego wrastania. W takich sytuacjach konieczna jest wizyta u doświadczonego podologa. Bagatelizowanie paznokci u stóp może skutkować rozwojem poważnych problemów, których leczenie będzie rozłożone w czasie.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. E. Drozd-Styk., M. Krzyczkowska-Sendrakowska., Czy wygląd włosów i paznokci może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych oraz niedoborach witamin i pierwiastków śladowych?, Medycyna Estetyczna i Anti-Aging, 3/2014.
  2. Surma, P. Nockowski, Wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci, Kosmetologia Estetyczna, 1/2016.
  3. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *