
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Opuchnięte oczy mogą mieć wiele przyczyn. Kiedy objawy pojawiają się rano w wyniku nieprzespanej nocy, nie muszą być powodem do zmartwień. Warto jednak zwrócić uwagę na to zjawisko, kiedy opuchnięte oczy pojawiają się regularnie lub utrzymują się stale. Konieczna jest wówczas wizyta u lekarza specjalisty, bowiem oznaki te mogą być objawem poważnych chorób.
Często wydaje się, że efekt opuchniętych oczu związany jest z ich chorobą. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że problem ten może zwiastować również schorzenia ogólnoustrojowe.
Chorobą wywołującą obrzęk oczu jest m.in. jęczmień. To ostre zakażenie bakteryjne spowodowane przez gronkowcem. Dochodzi wówczas do zaczerwienienia powieki górnej lub dolnej oraz bolesnego obrzęku, który może ograniczyć pole widzenia. W konsekwencji oko swędzi, dochodzi do łzawienia, często również towarzyszy światłowstręt. Charakterystyczny jest guzek zapalny wypełniony treścią ropną, który może samoistnie pęknąć.
Do najważniejszych przyczyn opuchniętych oczu należą:
Zobacz również: Domowe sposoby na zapalenie zatok.
Opuchlizna powiek może być efektem dolegliwości ze strony nerek. Poprzez uszkodzenie kłębuszków nerkowych w przebiegu różnych schorzeń, prowadzi do nadmiernej utraty białka z moczem. Zaburzone zostaje również wydalanie z organizmu sodu oraz wody, która zaczyna gromadzić się w przestrzeni pozanaczyniowej. Przez to dochodzi do powstawania obrzęków.
Widoczny obrzęk to także efekt spowolnionej pracy układu limfatycznego. Dodatkowo cienka skóra, która znajduje się wokół oczu, nie jest w stanie ukryć nieprawidłowości związanych z zaburzoną pracą chłonki w naszym organizmie. W wyniku tego szybko jesteśmy w stanie zauważyć problem.
Opuchnięte oczy są dolegliwością dość często występującą. Jeżeli związana jest ze zmęczeniem, niewyspaniem lub podrażnieniem, pomocne są wówczas domowe i szybkie sposoby. Warto zastosować m.in. okład z herbaty, ogórka, przykładanie kostek lodu czy schłodzonej żelowe maseczki.
Warto zgłosić się do lekarza jeśli obrzęk utrzymuje się długo i stale. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z chorobą oczu lub innym schorzeniem układowym. Mogą być nim choroby takie jak choroba nerek, wątroby czy zaburzenia pracy tarczycy. W takiej sytuacji lepiej nie eksperymentować z domowymi rozwiązaniami i niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły