Opuchnięte oczy mogą mieć wiele przyczyn. Kiedy objawy pojawiają się rano w wyniku nieprzespanej nocy, nie muszą być powodem do zmartwień. Warto jednak zwrócić uwagę na to zjawisko, kiedy opuchnięte oczy pojawiają się regularnie lub utrzymują się stale. Konieczna jest wówczas wizyta u lekarza specjalisty, bowiem oznaki te mogą być objawem poważnych chorób.
Opuchnięte oczy – przyczyny
Często wydaje się, że efekt opuchniętych oczu związany jest z ich chorobą. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że problem ten może zwiastować również schorzenia ogólnoustrojowe.
Chorobą wywołującą obrzęk oczu jest m.in. jęczmień. To ostre zakażenie bakteryjne spowodowane przez gronkowcem. Dochodzi wówczas do zaczerwienienia powieki górnej lub dolnej oraz bolesnego obrzęku, który może ograniczyć pole widzenia. W konsekwencji oko swędzi, dochodzi do łzawienia, często również towarzyszy światłowstręt. Charakterystyczny jest guzek zapalny wypełniony treścią ropną, który może samoistnie pęknąć.
Do najważniejszych przyczyn opuchniętych oczu należą:
- choroby alergiczne;
- schorzenia nerek, wątroby;
- zaburzenia hormonalne (nadczynność tarczycy i niedoczynność tarczycy);
- mononukleoza;
- ukąszenie przez owada;
- infekcje bakteryjne, wirusowe;
- zapalenie spojówek;
- długotrwały płacz;
- zapalenie zatok.
Zobacz również: Domowe sposoby na zapalenie zatok.
Opuchlizna powiek może być efektem dolegliwości ze strony nerek. Poprzez uszkodzenie kłębuszków nerkowych w przebiegu różnych schorzeń, prowadzi do nadmiernej utraty białka z moczem. Zaburzone zostaje również wydalanie z organizmu sodu oraz wody, która zaczyna gromadzić się w przestrzeni pozanaczyniowej. Przez to dochodzi do powstawania obrzęków.
Widoczny obrzęk to także efekt spowolnionej pracy układu limfatycznego. Dodatkowo cienka skóra, która znajduje się wokół oczu, nie jest w stanie ukryć nieprawidłowości związanych z zaburzoną pracą chłonki w naszym organizmie. W wyniku tego szybko jesteśmy w stanie zauważyć problem.
Opuchnięte oczy – jakie badania warto wykonać?
- badania laboratoryjne krwi (oznaczenie poziomu TSH, hormonów tarczycowych, markerów stanu zapalnego, poziomu kreatyniny i mocznika);
- testy alergiczne;
- USG jamy brzusznej w diagnozowaniu chorób wątroby oraz nerek;
- oznaczenie przeciwciał we krwi po podejrzeniu choroby reumatycznej.
Opuchnięte oczy – leczenie
Opuchnięte oczy są dolegliwością dość często występującą. Jeżeli związana jest ze zmęczeniem, niewyspaniem lub podrażnieniem, pomocne są wówczas domowe i szybkie sposoby. Warto zastosować m.in. okład z herbaty, ogórka, przykładanie kostek lodu czy schłodzonej żelowe maseczki.
Warto zgłosić się do lekarza jeśli obrzęk utrzymuje się długo i stale. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z chorobą oczu lub innym schorzeniem układowym. Mogą być nim choroby takie jak choroba nerek, wątroby czy zaburzenia pracy tarczycy. W takiej sytuacji lepiej nie eksperymentować z domowymi rozwiązaniami i niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |