Igłoterapia (inaczej: suche igłowanie, ang. dry needling) to inwazyjna technika fizjoterapeutyczna polegająca na opracowywaniu tkanek miękkich za pomocą długich, bardzo cienkich i sterylnych igieł. Poprawnie wykonana i przy braku przeciwwskazań zdrowotnych jest całkowicie bezpieczna dla pacjenta. Jednocześnie wyróżnia się wysoką skutecznością, ponieważ dzięki niej specjalista jest w stanie dotrzeć bezpośrednio w miejsce bólu.
Na czym polega igłoterapia?
Jeśli pacjent kwalifikuje się do zabiegu, w pierwszej kolejności należy przygotować jego skórę. Musi być oczyszczona i sucha, zdezynfekowana specjalnym środkiem odkażającym. Wszystkie czynności fizjoterapeuta powinien wykonywać w jednorazowych rękawiczkach ochronnych. Następnie dobiera długość igły (dla wygody i efektywności zabiegu rekomenduje się igły z prowadnicą) do opracowywanej części ciała i lokalizuje punkt, w który chce ją wbić. Po wbiciu igły pacjent może odczuwać rozpierający ból mięśniowy, podobny do uciskania punktu spustowego. Rzadziej pacjenci zgłaszają uczucie promieniowania i ciągnięcia.
Igłę można zostawić w docelowym miejscu bądź delikatnie, płynnie i bardzo powoli okręcać ją wokół własnej osi, tym samym „nawijając” włókna mięśniowe wokół niej. Następnie igłę kręci się w przeciwnym kierunku i wyjmuje. Po wyjęciu igły rankę należy szybko ucisnąć gazikiem nasączonym środkiem dezynfekującym. Zazwyczaj zabieg wykonuje się na koniec wizyty, jako uzupełnienie wcześniej prowadzonej terapii. Po zakończeniu igłoterapii pacjent powinien usiąść i wziąć kilka głębokich wdechów zanim wstanie.
Igłoterapia – wskazania
Istnieje wiele koncepcji suchego igłowania, jednak metoda najpowszechniej jest wykorzystywana do dezaktywacji bolesnych punktów spustowych, nakłuwania przyczepów mięśniowych oraz stymulacji więzadeł i okostnej. Z jej pomocą można zwiększać mobilność blizn, usuwając z ich okolic zrosty. Dodatkowo poprawia miejscowe ukrwienie opracowywanych tkanek, m.in. wskutek stymulacji produkcji histaminy, która zapoczątkowuje nieswoistą odpowiedź zapalną. To z kolei uruchamia procesy naprawcze w miejscu wkłucia igły.
Igłoterapia zmniejsza ilość napiętych pasm tkanki mięśniowo-powięziowej, pozwala na przywrócenie właściwej długości sarkomeru i zwiększa przestrzeń międzykomórkową. Przekłada się to na lepsze odżywienie tkanki i zmniejszenie stężenia substancji ją drażniących
(w tym CRP, interleukin i substancji P). Jednocześnie miejsce ma wzrost syntezy noradrenaliny i opioidów endogennych, wykazujących działanie przeciwbólowe. Wskazania do zastosowania igłoterapii jako metody terapeutycznej:
- wzmożone napięcie mięśniowe;
- zagojone blizny i obecność zrostów pooperacyjnych;
- szumy uszne;
- bóle głowy i migreny;
- bóle ścięgna Achillesa lub innych ścięgien lub więzadeł;
- kolano biegacza;
- łokieć tenisisty, łokieć golfisty i inne entezopatie;
- zespół mięśnia gruszkowatego;
- dyskopatie i bóle kręgosłupa;
- zespół bolesnego barku;
- obecność bolesnych punktów spustowych;
- bruksizm;
- bolesne miesiączkowanie;
- bóle stawów, także o charakterze przewlekłym.
Należy pamiętać, że każdy organizm inaczej reaguje na taki zabieg. U niektórych pacjentów pojawią się jedynie korzystne efekty (poczucie luzu w ciele, ulga od bólu), a u innych mogą wystąpić objawy takie jak niewielkie krwiaki czy uczucie „zakwasów”. To reakcje fizjologicznie i nie są powodem do niepokoju.
Igłoterapia – przeciwwskazania
Igłoterapia jest metodą inwazyjną. Oznacza to, że w jej przebiegu dochodzi do przerwania ciągłości ludzkich tkanek. Istnieje więc wiele przeciwwskazań do jej wykonania. Są to między innymi:
- zaburzenia krzepnięcia krwi;
- krwiaki i ostre urazy;
- ostre stany zapalne, w tym zaostrzenie chorób przewlekłych;
- gorączka;
- epilepsja;
- infekcje;
- nowotwory;
- obrzęki limfatyczne;
- spastyczność mięśni.
Przeciwwskazaniami względnymi są ciąża (suchego igłowania nie wykonujemy w I trymestrze oraz później w okolicach brzucha), a także choroby psychiczne. Nie ma natomiast przeciwwskazań, aby wykonać suche igłowanie w miejscu tatuażu.
Polecane produkty:
Igły do akupunktury
Igły do akupunktury zostały zaprojektowane przez szkoleniowców suchego igłowania. Dzięki temu zabiegi z wykorzystaniem tego rodzaju igieł są mniej bolesne oraz bezpieczniejsze. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Chochowska M., Igłoterapia sucha w leczeniu chorych z szumami usznymi, Rehabilitacja w Praktyce, 4/2020.
- Sharkey J., Igłoterapia – podręcznik, Poznań 2019.