Akupunktura

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Akupunktura to metoda lecznicza medycyny holistycznej. Polega na nakłuwania określonych punktów na ciele celem wywołania oczekiwanych rezultatów. Nakłucie różnych punktów daje różne efekty, dlatego ważna jest znajomość ich lokalizacji i efektu ich stymulacji. Do zabiegu używane są jednorazowe igły do akupunktury.

Akupunktura

Akupunktura – jak wygląda zabieg?

Przed przystąpieniem do nakłuwania osoba przeprowadzająca zabieg powinna zebrać szczegółowy wywiad dotyczący problemów zdrowotnych pacjenta. Ma to na celu ustalenie, jaki sposób nakłuwania będzie najkorzystniejszy oraz czy nie występują przeciwwskazania do zabiegu. Następnie pacjent kładzie się i maksymalnie relaksuje. Osoba wykonująca zabieg przystępuje do lokalizacji i następnie nakłuwania punktów za pomocą jednorazowych, sterylnych igieł. Zazwyczaj stosuje się ich około 20 podczas jednego zabiegu, liczba ta wzrasta lub maleje jednak w zależności od obszaru ciała poddawanego zabiegowi.

W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, można w różny sposób manipulować igłami. Można je po prostu wkłuć w ciało i zostawić, ale można także:

  • manipulować nimi, gdy są już wbite w docelowy punkt;
  • podgrzewać je;
  • jednocześnie stawiać bańki chińskie.

Ilość takich zabiegów oraz czas ich trwania zależą od lekarza wykonującego zabieg. Akupunktura jest metodą bezpieczną, tanią i skuteczną, dlatego od dawna cieszy się dużym gronem zwolenników.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Działanie akupunktury

Akupunktura wykorzystuje zdolności organizmu do samoregulacji i regeneracji sił witalnych. Wykazano, że nakłucie odpowiednich punktów na ciele wpływa znacząco na naprawę tkanek, pobudza układ krwionośny oraz łagodzi dolegliwości bólowe. Miejsce ma również wzmocnienie układu immunologicznego oraz przywrócenie normalnej równowagi fizjologicznej ustroju (homeostaza).

Jednymi z największych zalet akupunktury jest fakt, że większość pacjentów bardzo dobrze ją toleruje. Wystarczy przełamać się przed widokiem igieł, ponieważ to właśnie strach przed igłami jest powodem rezygnacji części pacjentów. Sam zabieg jest bezbolesny. Można poczuć na początku delikatne ukłucie, które szybko mija. W zależności od kondycji punktów, w które się wkłuwamy, można czuć lekkie napieranie oraz tępy ból, który także przemija pozostawiając uczucie ulgi i głębokiej relaksacji.

Akupunktura – na co pomaga?

Akupunktura posiada bardzo szeroki zakres wskazań. Przy pomocy tego zabiegu nie tylko leczy się niektóre jednostki chorobowe, ale także likwiduje szereg objawów im towarzyszących. Do głównych wskazań zalicza się następujące choroby i problemy, w zależności od poszczególnych układów organizmu:

  • oddechowy – zapalenie oskrzeli, przeziębienie, zapalenie migdałków podniebiennych, zapalenie zatok bocznych nosa;
  • wzrok – jaskra, zaćma bez powikłań, zapalenie spojówek;
  • jama ustna – parodontoza, zapalenie dziąseł, bóle po ekstrakcji zęba, zapalenie gardła;
  • krążenia – choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze;
  • pokarmowy – skurcze przełyku, stan po WZW, zaparcia, choroba wrzodowa, nadkwaśny nieżyt żołądka, zapalenie błony śluzowej żołądka;
  • nerwowy – bóle głowy, migrena, neuralgia międzyżebrowa, neurologiczne zaburzenia czynności pęcherza moczowego, porażenie nerwu twarzowego, rwa kulszowa;
  • aparat ruchu – łokieć tenisisty i golfisty, RZS, kręcz karku, zespół bolesnego barku, niedowłady po udarach;
  • ginekologia – wymioty ciężarnych, obniżenie narządu rodnego, brak pokarmu po porodzie, objawy zespołu klimakterycznego, endometrioza;
  • urologia – przerost gruczołu krokowego, kamica nerkowa, początkowa faza nietrzymania moczu;
  • medycyna sportowa – urazy sportowe, trema przedstartowa.

Wskazań jest oczywiście znacznie więcej, wyżej wymieniono jedynie te, z którymi pacjenci zgłaszają się najczęściej. Należy mieć na uwadze, że efekt leczniczy zależy od umiejętności dobrania właściwych punktów, przeprowadzenia zabiegu oraz zaawansowania choroby. Na końcowy efekt wpływ ma wiele czynników, dlatego oczekiwana reakcja na akupunkturę może wystąpić w mniejszym lub większym stopniu.

Akupunktura – przeciwwskazania

Głównymi przeciwwskazaniami do wykonywania zabiegu akupunktury są:

  • hemofilia;
  • wiek niemowlęcy;
  • czynna gruźlica lub sarkoidoza;
  • zespół ostrego brzucha;
  • znaczne wyniszczenie organizmu;
  • wszczepiony rozrusznik serca.

O wykonaniu akupunktury zawsze decyduje lekarz.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Chmielnicki B., Akupunktura – mechanizmy działania.
  2. Badarchin T., Galsan K., Akupunktura, Wydawnictwo Vital, Białystok 2014.
  3. Badarchin T., Akupunktura. Praktyczny przewodnik po chińskiej sztuce medycznej, Warszawa 2014.
  4. Operacz H., Leczenie akupunkturą, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1997.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *