Trądzik bliznowaty

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Trądzik bliznowaty (zwany również bliznowcowym) to rodzaj trądziku, którego przyczyny wciąż nie zostały poznane. Charakteryzuje się zapaleniem mieszków włosowych oraz powstawaniem twardych, przebarwionych i bolesnych guzków, po ustąpieniu których na ciele pozostają szpecące blizny. Ten rodzaj trądziku może pojawić się na całym ciele, najczęściej jednak obserwuje się go na plecach, twarzy i pośladkach.

Trądzik bliznowaty

Trądzik bliznowaty – przyczyny

Uważa się, że trądzik bliznowaty w dużej mierze wynika z uwarunkowań genetycznych. Podłoże problemu wiąże się natomiast z zamknięciem ujścia gruczołów łojowych, co prowadzi do nadmiernego rogowacenia skóry. Konsekwencją jest gromadzenie się sebum wewnątrz gruczołów łojowych i pod skórą, a więc jednocześnie gromadzenie się tam chorobotwórczych bakterii. Bakterie te odpowiadają za powstawanie stanu zapalnego, zaczerwienienia i dolegliwości bólowych. Tkanka skórna stopniowo niszczeje, przez co powstają blizny trudne do usunięcia.

Częściej trądzik bliznowaty rozwija się u mężczyzn, sugeruje się więc wpływ androgenów na jego rozwój. Wszystko przez to, że komórki gruczołów łojowych posiadają receptory dla hormonów płciowych i są na nie wyjątkowo wrażliwe. Jednocześnie warto wspomnieć o czynnikach ryzyka dla trądziku bliznowatego:

  • zbyt krótkie strzyżenie włosów i nierozważne golenie zarostu;
  • stosowanie drażniących lub niedostosowanych do własnych potrzeb kosmetyków do pielęgnacji skóry;
  • częsta ekspozycja skóry na środki chemiczne (np. piorące), powodujące nadwrażliwość u danej osoby;
  • nadmierna potliwość ciała;
  • problemy hormonalne;
  • przyjmowanie niektórych leków – zwłaszcza hormonalnych, glikokortykosteroidów i przeciwpadaczkowych.

Zmagając się z trądzikiem bliznowatym należy jak najszybciej udać się do doświadczonego dermatologa.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Trądzik bliznowaty – objawy

Trądzik może mieć postać łagodną trądzik zaskórnikowy, trądzik grudkowy, trądzik krostkowy), umiarkowaną (trądzik guzkowy, trądzik grudkowo-krostkowy) lub ciężką (trądzik bliznowaty, trądzik piorunujący, trądzik ropowiczy). W przebiegu trądziku bliznowatego obserwuje się:

Towarzyszy temu uporczywy świąd skóry trudny do zahamowania. Grudki wraz z upływem czasu stają się coraz bardziej twarde, rozprzestrzeniając się na większe partie ciała. Zmieniają się w blaszki bliznowate, a jeśli zlokalizowane są na owłosionej skórze głowy stanowią przyczynę łysienia.

Trądzik bliznowaty – leczenie

Trądzik bliznowaty ze względu na ciężki przebieg i ryzyko trwałych skutków w postaci nieestetycznych blizn, leczenie należy rozpocząć jak najszybciej. Stosuje się antybiotyki ogólne i miejscowe (najczęściej tetracykliny), niekiedy nawet przez okres kilku miesięcy. Mając na uwadze działanie antybiotyków należy zwrócić szczególną uwagę na zdrową i zbilansowaną dietę bogatą w naturalną żywność probiotyczną oraz na suplementację probiotyków. Dodatkowo można suplementować kolagen i kwas hialuronowy, które poprawiają kondycję skóry.

Ważne jest również postępowanie domowe, czyli – codzienna higiena skóry, regularne peelingi, unikanie ciężkich kosmetyków do makijażu oraz używanie wyłącznie sprawdzonych, dedykowanych skórze trądzikowej kosmetyków pielęgnacyjnych. Mimo świądu zmian trądzikowych nie należy drapać – nasili to tylko dolegliwości i z pewnością nie przyniesie ulgi.

Domowe sposoby na blizny potrądzikowe

Wyjątkowo trudnym zadaniem jest likwidacja blizn powstałych wskutek trądziku bliznowatego. Można spróbować profesjonalnych zabiegów kosmetycznych, takich jak laseroterapia, krioterapia, stosowanie maści zmniejszających widoczność blizn czy wycinanie bardziej widocznych blizn (zabieg z zakresu medycyny estetycznej). Blizny o charakterze wgłobionym można wypełniać kwasem hialuronowym. W warunkach domowych warto dbać o nawilżenie skóry – zarówno wewnętrzne (picie dużej ilości wody, suplementacja kwasu hialuronowego), jak i zewnętrzne (kremy, maseczki, serum).

W przypadku blizn zlokalizowanych na plecach, ramionach czy klatce piersiowej rekomenduje się unikanie wysiłku fizycznego, który mógłby negatywnie wpłynąć na proces gojenia się ran poprzez napinanie i rozciąganie skóry.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Sałagan K., Niemyska K., Blizny potrądzikowe – mechanizm powstawania i diagnostyka, Kosmetologia Estetyczna, 4/2018.
  2. Webster G., Rawlings A., Trądzik. Diagnostyka i leczenie, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2009.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *