Trądzik grudkowy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Trądzik grudkowy to jedna z postaci trądziku, w której obrazie klinicznym przeważają grudki, najczęściej współistniejące z zaskórnikami i krostami. Zwykle trądzik grudkowy diagnozuje się u chłopców w okresie dojrzewania, choć wiek i płeć nie są większym kryterium. Dziewczęta z reguły przechodzą problem łagodniej. Diagnostyką i leczeniem zajmuje się dermatolog we współpracy z kosmetologiem, a nierzadko i dietetykiem.

Trądzik grudkowy

Trądzik grudkowy – przyczyny

Zazwyczaj zmiany grudkowe w przebiegu trądziku wynikają z nagłych i gwałtownych zmian hormonalnych. Właśnie z tego względu trądzik grudkowy diagnozuje się przeważnie w okresie dojrzewania, gdzie szczególną rolę zaczynają odgrywać hormony płciowe wpływające na zwiększenie aktywności gruczołów łojowych. W warunkach naturalnych łój jest konieczny, aby zabezpieczyć skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Jednak jego nadmiar skutkuje gromadzeniem się potu, kurzu, bakterii i zanieczyszczeń w porach, zatykając je. Powstaje odczyn zapalny, a wraz z upływem czasu namnażające się bakterie tworzą charakterystyczne grudki.

Czynnikami ryzyka trądziku grudkowego są:

  • chroniczny stres;
  • zbyt niski poziom nawodnienia organizmu;
  • nieodpowiednia dieta, szczególnie ta bogata w cukry proste oraz ostre potrawy;
  • nieodpowiednia codzienna pielęgnacja skóry, zwłaszcza unikanie wieczornego mycia twarzy, brak złuszczania martwego naskórka i stosowanie źle dobranych kosmetyków;
  • nadaktywność gruczołów łojowych wskutek chorób ogólnoustrojowych.

W przypadku kobiet zmiany skórne nasilają się podczas ciąży lub miesiączki.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Trądzik grudkowy – objawy

Grudkami nazywamy zmiany skórne o średnicy powyżej 1 cm i stałej konsystencji. Są wypukłe, widoczne bez większego problemu i dobrze wyczuwalne dotykiem. Najczęściej lokalizują się w tzw. strefie T, czyli w okolicy czoła, brody i nosa, ponieważ jest to obszar o zwiększonej produkcji sebum. Grudki wiążą się ze stanem zapalnym, dlatego zazwyczaj są zaczerwienione i bolesne, szczególnie podczas dotykania czy uciskania. Mogą ropieć, co nie tylko wpływa na estetykę wyglądu i samopoczucie osoby z trądzikiem, ale również rozsiewa proces zapalny na okoliczne partie ciała.

Rzadko kiedy diagnozuje się izolowany trądzik grudkowy. Zwykle pojawia się on jako trądzik grudkowo-krostkowy (krosty stanowią zaropiałe zmiany grudkowe, widać w nich wyraźnie ropny rdzeń) lub jako trądzik grudkowo-zaskórnikowy (zaskórnikami zwiemy rozszerzone pory zatkane przez łój i brud, widoczne jako czarna lub żółta kropka).

Trądzik grudkowy – diagnostyka

Na ogół osoba zmagająca się z trądzikiem grudkowym nie ma problemów z rozpoznaniem problemu. Aby mieć jednak całkowitą pewność oraz aby otrzymać zestaw leków, kosmetyków i zaleceń do domu, warto skonsultować się z dermatologiem. Rozpoznanie odbywa się na podstawie szczegółowego wywiadu oraz oględzin skóry pacjenta.

Trądzik grudkowy – leczenie

Terapia trądziku grudkowego może trwać nawet wiele lat, aż do uspokojenia się gospodarki hormonalnej bądź ustąpienia czynników ryzyka. Podstawą jest dbanie o właściwą higienę osobistą oraz odpowiednia, codzienna pielęgnacja skóry. Wskazane jest:

  • codzienne oczyszczanie skóry, zwłaszcza wieczorem po całym dniu, za pomocą żeli antybakteryjnych oraz przeciwzapalnych płynów micelarnych;
  • regularne (1-2 razy w tygodniu) stosowanie peelingów i masek odżywczych;
  • unikanie przesuszania skóry, np. długotrwałego opalania się, a także codzienne stosowanie kremów nawilżających;
  • regularne olejowanie twarzy – wbrew pozorom tłusta skóra również potrzebuje natłuszczania. Najlepiej sprawdzi się olej z czarnego kminku oraz olejek z drzewa herbacianego;
  • stosowanie diety bogatej w Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (NNKT), witaminy z grupy B, cynk, witaminę C oraz witaminę E;
  • unikanie alkoholu, ostrych potraw, tłuszczów zwierzęcych i słodyczy;
  • rezygnacja z palenia papierosów, które zaostrzają przebieg choroby;
  • unikanie stresu i wysypianie się;
  • suplementacja algą Chlorella (o działaniu oczyszczającym) i kwasem hialuronowym (o działaniu silnie nawilżającym).

Uzupełnieniem leczenia mogą być profesjonalne zabiegi kosmetologiczne wykonywane w gabinecie pod okiem specjalisty. Zawsze muszą być jednak dobierane indywidualnie do wieku, rodzaju skóry i przebiegu trądziku u danej osoby.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Janda K., Chwiłkowska M., Trądzik pospolity – etiologia, klasyfikacja, leczenie, Annales Academiae Medicae Stetinensis, 2/2014.
  2. Wilusz-Ludwiczak K., Kuchciak-Brancewicz M., Czyż A., Lesiak A., Trądzik chorobą zapalną, a nie bakteryjną, Forum Dermatologicum, 3/2019.
  3. Szepietowski J., Kapińska-Mrowiecka M., Kaszuba A., Langner A., Placek W., Wolska H., Matusiak Ł., Trądzik zwyczajny: patogeneza i leczenie, Przegląd Dermatologiczny, 99/2012.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *