Jak chronić skórę zimą, aby nie doszło do jej przesuszenia oraz podrażnienia? Zima nie sprzyja zachowaniu gładkiej, jedwabistej i pełnej blasku skóry z kilku powodów. Jednak przestrzegając kilku zasad świadomej pielęgnacji i stosując się do właściwych nawyków, można wspierać ją zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Jak chronić skórę zimą, aby efekty były rzeczywiście widoczne?
Natłuszczanie skóry
O ile w okresie wiosenno-letnim należy skupić się przede wszystkim na nawilżaniu i regeneracji, a stosowane kremy mają raczej lekką konsystencję, o tyle jesienią i zimą obok nawilżania należy pamiętać o natłuszczaniu. Składniki lipidowe tworzą na powierzchni skóry barierę ochronną, zabezpieczającą ją przed utratą nawilżenia, niskimi temperaturami czy wiatrem. Wspierają też regenerację mikroskopijnych uszkodzeń, ponieważ wchodzą w skład błon komórkowych wszystkich komórek ustroju, także komórek skóry.
Kremy natłuszczające mają nieco cięższą konsystencję i mogą pozostawiać na powierzchni skóry tłustszą lub cięższą warstwę, dlatego można nakładać je wieczorem i na noc, zaś w ciągu dnia aplikować te lżejsze kremy, będące bazą pod makijaż. Należy jednak pamiętać, aby każdego dnia nałożyć krem na skórę – zarówno w obrębie twarzy, jak i całego ciała.
Peelingi i maski regenerujące
1-2 razy w tygodniu rekomenduje się wykonanie peelingów. Jeśli skóra jest wrażliwa, lepiej postawić na peelingi kwasowe. Klasyczne peelingi mechaniczne będą dobre przy skórze bardziej wytrzymałej, bez problemów dermatologicznych. Peelingi mają na celu złuszczanie martwych komórek naskórka, a złuszczanie to może przebiegać nieco szybciej w okresie zimowym. Jeśli nie zaczniemy usuwać martwych komórek naskórka z powierzchni skóry, wzrasta ryzyko infekcji bakteryjnych (np. zapalenia mieszków włosowych), skóra nie jest tak dobrze dotleniona, jak powinna, a składniki aktywne wszelkich nakładanych kosmetyków pielęgnacyjnych nie będą tak dobrze i głęboko penetrować w głąb skóry. Będą bowiem blokowane przez martwe komórki naskórka.
Każdorazowo po wykonaniu peelingu i zmyciu go ciepłą wodą warto nałożyć na skórę maskę regenerującą. Głównie z tego względu, że jednocześnie wykorzystujemy wspomniany element wzrostu przepuszczalności skóry dla składników aktywnych.
Zobacz również: Zimowa pielęgnacja twarzy.
Ciepła odzież
Ochrona skóry przed zimnem to nie tylko właściwa pielęgnacja, ale i zabezpieczanie mechaniczne od zewnątrz. Aby nie doszło do wysuszania skóry i nadmiernej utraty nawilżenia skóry, warto ubierać się ciepło wychodząc na zewnątrz. Odsłonięta skóra zawsze będzie bardziej podatna na uszkodzenia i niekorzystne czynniki środowiska. Należy tez zaznaczyć, że odzież powinna być wykonana z naturalnych materiałów, np. bawełny, lnu, wełny. Materiały syntetyczne prowadzą do nadmiernej potliwości ciała, mogą podrażniać skórę i zwiększać ryzyko problemów dermatologicznych. Dodatkowo nie grzeją ciała tak wydajnie, jak tkaniny pochodzenia naturalnego.
Dieta i suplementacja
Wsparcie skóry od wewnątrz jest zwieńczeniem jej ochrony zimą. Jako że wzrasta ryzyko utraty wody, zaleca się pilnowanie, aby każdego dnia przyjmować co najmniej 1,5 l płynów. To ważne, tym bardziej że zimą nie doświadczamy częstego uczucia pragnienia, co ma miejsce latem, w związku z czym nawet nie zauważamy, gdy dochodzi do stopniowego odwodnienia organizmu. Dieta powinna być bogata w źródła:
To składniki wspierające kondycję skóry i szczelność naczyń krwionośnych.
Dodatkowo podkreśla się znaczenie suplementacji witaminy D. Nie ma ona dobrych źródeł pokarmowych, a do jej produkcji dochodzi w związku z ekspozycją ciała na promieniowanie słoneczne. Zimą tego słońca brakuje, a ludzie chętniej przebywają w domach i pomieszczeniach zamkniętych, dlatego ryzyko niedoboru witaminy D drastycznie wzrasta. Witamina D jest kluczowa w zachowaniu dobrej kondycji skóry, ponieważ wspomaga wzrost i regenerację komórek naskórka, neutralizuje wolne rodniki oraz działa odmładzająco.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kamińska A., Jabłońska K., Drobnik A., Praktyczna kosmetologia krok po kroku – kosmetologia twarzy, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
- Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.